Taśma? cd rom?

(matifcb) #1

dzieńdobry!

z góry przepraszam za taki tytuł ale nie mogę wymyśleć czegoś lepszego bo sam nie wiem co jest problemem ..

zaczęło się od tego ze kiedyś latalem z dyskiem do kolegi odpinalem go ciągle wkładałem spowrotem i tak często dość a pewnego razu wracam z dyskiem i mi nie chce windowsa włączyć (suugerowalem sie rozwaleniem taśmy w tym miejscu od dysku ) no to przestawilem wejście z cd romu do dysku i tak oto utratą cd romu mogę wlaczyć w ogóle kompa bo dysk jest podłączony i działa.. wczoraj kolega do mnie przyszedł i dał mi swoją taśmę ale sprawdziłem i o dziwo znowu nie działało na jego taśmie ktora jest u niego sprawna.. dysk sie u mnie nie włączał i musiałem zrobic to co z moją taśmą czyli cd rom poświęcić i jest looz... mam pytanie do was czy to nie jest jakiś inny problem jakieś ustawienia w BIOSie albo gdzieś coś le robię i nie chce mi wykryć czegoś ? mam słabe doświadczenie w tym dlatego proszę o wszelką pomoc.. kolega mówił mi e mam popróbować pozamieniać czy zwrotke na dysku czy moze jakoś miejsca w taśmie a moze ustawienia w biosie być moze to gdzieś indziej ley problem.. co o tym myślicie?

dziękuję za wszelką pomoc pzdr

(ak6) #2

Dzień dobry!

No właśnie. Sprawdziłeś jak ustawione są zworki ?? Może koleś ci je przestawił jak podłączał do swojego kompa ??

Dysk powinien mieć ustawione na Master a Cd-Rom na Slave.

(matifcb) #3

cd romu to nawet nie tykam zwrotka jest zawsze tak jak byla zawsze a na dysku zawsze ja zmieniam i mam teraz zwrotke zupelnie po prawej stornie patrzac na wlozony dysk do kompa od tylu :slight_smile:

(ak6) #4

Obejrzyj dokładnie dysk. Znajdziesz tam opis zworek. Master często opisywany jest skrótem - Ma, a Slave - Sl

(matifcb) #5

na dysklu nie mam napisane bo nie mam jakby to powiedziec pokrywki na dole dysku nigdy jej nie bylo a gorna czesc nie ma napisane za duzo …

(ak6) #6

Poszukaj dobrze.

Najczęściej jest to ta zworka:

7c78bf3192378ae9m.jpg

(matifcb) #7

ja mam odwrotnie przy dysku z drugiej stony ta zwrotka…

(ak6) #8

To przełącz i sprawdź. Z dyskiem nic się nie stanie. :slight_smile:

(matifcb) #9

dziala :slight_smile: dziekuje !!

(ak6) #10

Polecam się.

Na przyszłość radzę zaopatrzyć się w coś z tego. :smiley:

http://www.allegro.pl/9578_dyski_i_nape … nosne.html