Taśmy i kleje, a elektronika


(lostek815) #1

Nie mam pojęcia czy w dobrym dziale zakładam temat, bo wg mnie brak takiego bardziej ogólnego działu komputerowego dla tematów niekoniecznie pasujących pod inne, a dział Na luzie jest w Rozrywce, a to już na pewno nie pasuje, więc zakładam tutaj. Ale do rzeczy!

Szukam informacji odnośnie tego, czy używanie taśm i klejów na podzespołach komputerowych i ogólnie w elektronice jest bezpieczne, grzebałem w Google chyba z godzinę i albo wyskakują nie takie taśmy jakich szukam, albo w ogóle jakieś thermopady.

Głównie chodzi mi o taśmy w sumie.
Po pierwsze mam pytanie czy zwykła taśma papierowa bądź malarska nadaje się do elektroniki? Powiedzmy jeśli chciałbym przylepić nią kabelek do płyty głównej w laptopie. Niby jest delikatna i w ogóle, ale no nie wiem czy się sprawdzi, czy musi być jakaś specjalna.
No i po drugie, szukam przezroczystej taśmy dwustronnej, która nadawałaby się do podobnych zastosowań, taką którą można by bez problemu przykleić do powierzchni właśnie podzespołów komputerowych typu płyta główna.

Szukałem w marketach, sklepach biurowych i budowlanych i na żadnej taśmie nie ma ani informacji o tym, że można je stosować w elektronice, ani o tym aby nie stosować ich w elektronice.

Gdzie więc i jakiej taśmy powinienem szukać? Czy mogą być zwykle papierowe i zwykłe dwustronne przezroczyste? Czy nie posiadają one jakichś niebezpiecznych dla elektroniki związków i czy są odporne na temperatury panujące wewnątrz komputera? Czym się sugerować?

Jeśli koniecznie muszą być jakieś specjalistyczne taśmy, to co polecacie?

Z góry dzięki za odpowiedzi.


(Kpc21) #2

Dla pewności wziąłbym taśmę izolacyjną - masz pewność, że klej nie będzie przewodził prądu.


(Domker) #3

Kabelki się raczej spina opaskami zaciskowymi, a nie klei.
Poza tym większość taśm i tak puści po czasie, czy to od ciepła, czy naprężeń.
Laminatowi płyty głównej raczej zwykłą taśmą PP nic nie zrobisz poza tym, że ślad po kleju może zostać i trudno go usunąć.
Nie jest to najlepszy środek to porządkowania kabli i tyle.
Na drobne kabelki są niezłe gumki recepturki :wink:


(lostek815) #4

Opaskami zaciskowymi to można się bawić w stacjonarnym, a w laptopie już nie bardzo. Chyba, że chcesz kabelek zaciskać dookoła całej płyty głównej. :wink:


(Domker) #5

zawsze się znajdzie jakiś punkt zaczepu :slight_smile:


(scripter1) #6

W elektronice do zabezpieczania elementów stosuje się taśmę kaptonową. Jest ona przezroczysta, odporna na temperaturę (użyteczne do zabezpieczania elementów podczas lutowania hotair) i nie przewodzi prądu a klej na niej jest bezpieczny dla elektroniki bo nie jest ani za mocny ani za słaby.


(lostek815) #7

Okej, no to taka będzie lepsza niż ta papierowa. Ale potrzebuję jeszcze dwustronnej przezroczystej. Jest jakaś specjalistyczna, czy może być np. w formie takiego czegoś: http://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/firma-pl/all-3m-products/~/Scotch-Kwadraty-montażowe-przezroczyste-35-kwadratow-17mm-17mm?N=5002385+8709316+8710658+8710846+8711017+8711729+3294175646&rt=rud

EDIT
Czytam o tej taśmie kaptonowej i wszędzie piszą, że to do lutowania głównie, a nie samego klejenia czegoś i, że rolka kosztuje po 200 zł, a tymczasem na Allegro są ceny od 11 zł… To sam nie wiem co o tym myśleć i czy faktycznie potrzebuję czegoś aż takiego.
Wydaje mi się, że sami producenci używają zwykłych taśm. Wystarczy wejść na pierwszy lepszy filmik z otwierania jakiegoś laptopa i mamy tam pełno zwykłych właśnie przypominających taśmę papierową kawałków przytrzymujących różne kabelki itp.


(scripter1) #8

Ta kartonowa taśma jest głównie przeznaczona do zabezpieczania elementów podczas lutowania ale z uwagi na jej odporność oraz na odpowiedni klej będzie ona najlepsza bo będzie bezpieczna dlaelektroniki, przy jej odklejaniu nic się nie uszkodzi.

Możesz oczywiście użyć zwykłej taśmy klejącej, izolacyjnej czy papierowej ale trudno przewidzieć jak zachowa się użyty w niej klej gdy dastanie temperatury.
Z doświadczenia woiem że taśmy dwustronne są z reguły bardzo mocne i trudne do odklejenia bez uszkadzania delikatnych rzeczy (zwłaszcza te piankowe oraz te cieniutkie, te żelowe trochę łatwiej) a taśma papierowa/malarska potrafi też trzymać się aż za dobrze.

Inna rzecz często stosowana w elektronice do zabezpieczania elementów oraz utrzymywania kabli w określonym miejscu to klej hot-glue ale z nim trzeba bardzo uważać gdy klei się nim coś do elementów elektronicznych bo przy odrywaniu go można oderwać je razem z nim.

Wszystko zależy co dokładnie chcesz przykleić, do czego i jak duże jest prawdopodobieństwo że będziesz potrzebował to bezpiecznie odkleić.