TDP Core i5 bez Intel GMA HD

Taki procesor jak Intel Core i5 661 ma TDP na poziomie 87W. Rozumiem, że składa sie na niego TDP procesora CPU i GPU zawartego w tej jednek kostce.

Jednak czy jeśli korzystam z zewnętrznego układu graficznego, to TDP samego procesora spadnie ze względu na wyłączenie GPU Intela w BIOSie?

No i jeszcze zintegrowanego w CPU kontrolera pamięci.

GPU jednak chyba nie jest zawarty w jednej kostce z CPU, bo nawet w innym procesie technologicznym jest zrobiony. Więc tylko siedzi na jednym laminacie z CPU.

Nawet jeśli GPU jest całkiem nieaktywny, to samo TDP kompletu niewiele zmniejsza. Raptem 5-10 [W]. To niewiele przy całkowitym TDP 87 [W].

Rzeczywiście niewiele przy tej wartości TDP “kompletu”.

Możesz mi wyjaśnić czemu tak mało? Czy GPU nie jest wtedy tak naprawde do końca nieaktywny czy może po prostu pożera tak mało (jak mówisz 5-10W) mocy?

http://download.intel.com/design/proces … 322812.pdf

Tabelka na stronie 55. Wychodzi na to, że 12,5 [W] razem z kontrolerem pamięci. Co prawda, dotyczy to wersji mobilnej , ale nie wydaje mi się, żeby w stacjonarce ta graficzka była sporo mocniejsza. W dodatku, któż ją rozgrzewa do max. wydajności? Na luziku to ona mało prądu ciągnie, w końcu jej niewydajność musi mieć choć jedną zaletę.

Z resztą jak masz czas to pogrzeb sobie w Datasheetach.pdf: http://www.intel.com/support/graphics/intelhdgraphics/

[edycja]

Ups. i5 661, to model z podkręconą graficzką. No to może zmieniam zdanie na jakieś 25-30 [W]

Wydaje mi się, że dla mobilnej wersji może właśnie być mniejszy przydział TDP z racji, że w notebook wiadomo powinien jak najdłużej pracować a stacjonarny ma nieogranicznony dostęp do źródła energii wieć optymalizacji pod tym kątem nie potrzebuje zbytnio :wink:

Generalnie nie chodzi mi o żadne rozgrzewanie tego układu graficznego. Wręcz przeciwnie. Chce kupić Core i5 661 i nie chce używać zintegrowanego GPU, a tym samym ograniczyć jak najbardziej jego TDP.

Dzięki za sznurki, poczytam sobie troche.

Sensu mało w takim posunięciu. Ze względu na wyższe nastawy zegarów w GPU, pewno jest on droższy od i5-660. Kupować droższy GPU, żeby go nie używać :roll: ? #-o

Nie rozumiesz pojęcia TDP. Jest to moc, jaką maksymalnie może pobrać (w tym przypadku) cały procesor, czyli jakby wszystkie tranzystory, diody etc ciągnęły prąd. Czy procesor działa, czy leży na półce w sklepie, ma identyczne TDP.

Inna sprawa to rzeczywisty pobór prądu, i tutaj ze względu na niekorzystanie z części tranzystorów, zapewne procesor będzie trochę mniej pobierał prądu.

Teoretycznie, fakt, jest to nieścisłość. Ale co począć, jeśli w informatycznym świecie przyjęło się to nieszczęsne TDP. Intel też powszechnie nie podaje innych parametrów, tylko to TDP. AMD też po latach podawania rzeczywistego poboru prądu, przeszedł na podawanie TDP.

Jakkolwiek max TDP jest parametrem nieścisłym, to jakoś orientacyjnie o prądożerności układu mówi.