Technikum Informatyczne, czy warto?

Cześć.
Stoję przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.
Aktualnie, patrząc na szkoły i profile w moim mieście (Toruń), ti najbardziej mi odpowiada.

Wiele osób idzie do ti, gdyż myślą, że od razu będą zarabiać kokosy jako profesjonalny programista lub przez to, że lubią gry (znam takiego gościa).
Wiem, że szkoła to jedno, a uczenie się samodzielne to drugie i jest ważniejsze…
Kursy ECDL + jakieś książki powinny być okej? Proszę o rady.

Patrzałem na zakres materiału w ti i wydaje mi się, że nie powinienem mieć większych problemów.
Obejrzałem kilka kursów Mirosława Zelenta, m.in.: c++, html i java, więc jakieś podstawy mniej więcej znam w programowaniu.
Potrafię także montować filmy w Adobe After Effects, Adobe Premiere i Sony Vegas.
Posiadam tablet graficzny i bawię się też w photoshopie i sai’u.
Gynvael też jest mi znany.
RPG maker dla zabawy.
(mało ważne, ale chciałbym poznać też fl studio or smth)

Proszę też o jakieś porady w wyborze specjalizacji w it.
i tyle ¯_(ツ)_/¯

Jeżeli chcesz się zajmować w przyszłości informatyką, to warto.
W technikum nauczysz się tylko podstaw każdej dziedziny. Bez chęci i samonauki, ciężko o jakąś konkretną wiedzę.
Wszystko też zależy od szkoły i nauczycieli. W niektórych szkołach się gra i robi co chce, w innych coś tam się jednak robi.
ECDL zawsze się przyda, w cv ładnie wygląda i chyba tyle.
Nie oczekuj też łatwego znalezienia roboty po technikum. No chyba że po znajomości :wink:
Będziesz musiał pomyśleć o studiach, jeżeli chcesz pracować w jakieś konkretnej firmie lub robić coś konkretnego.
Jeżeli chodzi o specjalizację: wybierz to, co Cię interesuje. Aczkolwiek z tego co pamiętam, wybiera się to dopiero w III klasie, no chyba że coś się zmieniło przez ostatnie kilka lat.

Dokładnie, w technikum informatycznym masz wszystko, programowanie , grafikę, podzespoły komputerowe i wiele wiele więcej, później po takich technikum tylko zdecydujesz w czym jesteś mocny i wybierzesz to co Cię najbardziej interesuje.

Z tego co się orientuję, to te ti do którego chce iść jest dość dobre(zsmeie toruń),
więc powinno być dobrze.

Dobre może i być, ale nauczyciele są różni. Będziecie podzieleni na dwie lub trzy grupy jeżeli chodzi o niektóre przedmioty i nie każdy nauczyciel będzie mówił tak samo i o tym samym. Zależy na kogo trafisz. Niemniej jednak, na pewno musisz zdobywać wiedzę na własną rękę, jeżeli chcesz być dobry i coś osiągnąć.

Warto, idź i się nie zastanawiaj.

A co najbardziej lubisz? Co Cię pociąga w IT? Wiadomo, że to się wyklaruje (masz jeszcze czas). Po liceum profilowanym pewnie łatwiej by było dostać Ci się na dobre studia (ale to nie reguła). Skończenie studiów to też nie reguła, żeby być w czymś dobrym. Idź spokojnie do technikum - tam zawsze jest czas, żeby na coś bardziej się nastawić. W szkole jedno będziesz robić / w domu drugie. Ważne, żeby robić w życiu co się lubi a nie męczyć się do emerytury w zawodzie, który będzie Cię męczyć :slight_smile:

Tak naprawdę najbardziej to chciałbym montować filmy, ale że jestem realistą i bycie “montażystą” nie jest pewne w 100% jeśli chodzi o znalezienie pracy + aktualna moja wiedza o montowaniu wywodzi się z obejrzenia wieelu poradników, no i samemu czasem coś popróbuję. To bardzo opłacalny byłby wybór zostania programistą. Bynajmniej jak na razie po kilku kursach Mirosława Zelenta, wyjątkowo trudne to się nie wydaję. Chociaż obsługa sprzętu czy serwera w jakimś korpo też nie jest zła, nawet wydaję mi się lepsza, jeśli dostałbym się gdzieś, nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na takie osoby i jakie będzie za kilka lat.

Nie wiem jak się dalej uczyć programowania samemu, nie wiem skąd mam czerpać wiedzę. Teoretycznie jest wiele książek, ale czy dam radę się z nich nauczyć wystarczająco dużo.

Programowanie zawsze będzie w cenie (przynajmniej w najbliżśzych latach) - jeszcze więcej dobrych ludzi będzie potrzeba. Próbuj coś napisać mobilnego (na Androida/iphone) - prosty programik do notowania pomiarów ciśnienia krwi, czy jakąś grę w stylu arkanoida. Jak Ci gładko i przyjemnie pójdzie - jesteś w domu.
“Obsługa serwera” (sprzętu) w firmie (korpo) - mało tego jest. Jak już, jakieś większe serwerownie itd. Wszystko idzie w chmurę, firmy raczej nie trzymają zasobów u siebie, poza oczywiście dostawcami usług (HP, IBM itd. - ale to też po swoich serwerowniach).

jeżeli tylko ktoś to lubi i wiąże z tym swoją przyszłość to dlaczego nie. Warto spróbować.