Technikum informatyczne

Siemka niedługo kończę 3 gim i najwyższa pora na wybór technikum. Pierwsze co przyszło mi na myśl to technikum informatyczne. Podobno dla ludzi któży sie tym naprawdę interesują nie jest tak trudno tam. Mam kilka pytań odnośnie tego.

Czy ze średnią 3.5, 4 mam szansę sie dostać?

Z takich głównych przedmiotów potrzebnych do technikum informatycznego mam 4 z matmy, 4 z angielskiego, 6 z informatyki, 3 z fizyki. Czy to dobrze? Mam podciągać się jeszcze w jakiś?

Czy po tym technikum łatwo o znalezienie pracy? Z góry stwierdziłem że jakieś mega programowanie nie jest dla mnie. Myślałem nad tworzeniem stron www i serwisach komputerowych. Kto wie? Może po technikum otworzyc jakiś mały serwis, podszkolić się z tworzenia stron i z tego sie utrzymywać. Czy to dobry pomysł?

Proszę o pomoc :wink:

Myślenie masz dobre pod tym względem, ale o kilka lat spóźnione bo pewno małych sklepów i serwisów komputerowych jest w twojej okolicy troche. Firm tworzących strony internetowe i freelancerów się tym zajmujących też nie brakuje na rynku. Dobrze jakbyś znalazł sobie jakąś bardziej konkretną specjalizacje, którą samodzielnie byś rozwijał. Ti uczy tylko podstaw.

Dostać spokojnie się dostaniesz z takimi wynikami. 

Może się wypowiem, bo 5 lat temu stałem przed takim samym dylematem jak Ty, Ushar.

Poszedłem do technikum, bardzo dużą wagę przywiązywałem do systemów operacyjnych i sieci komputerowych, gdyż po technikum chciałem pracować jako serwisant komputerowy w jakimś serwisie. Wszystko było fajnie do momentu poszukiwania pracy. Longhorn2009 ma tutaj 100% racji.

Bardzo ciężko znaleźć pracę w serwisie komputerowym po technikum. Mi się to nie udało, a szukałem cierpliwie i długo.

Niestety dzisiejszy rynek informatyki wymaga jednego: Doświadczenia. Tylko jak go zdobyć, jeżeli nikt nie daje Ci na to szans??

Najwięcej ofert pracy jest właśnie z tworzenia stron www, ale do tego musisz znać html, css, php, java + jakieś frameworki.

Nie brakuje również ofert pracy z typowej programistyki.

Oceny, ocenami, dostać się dostaniesz. Natomiast jeżeli chcesz być dobry, musisz we własnym zakresie poszerzać wiedzę. Taka ot moja rada i przemyślenia.

 

 

Z góry dziekuję wam za odpowiedź. Powiedziedzieliscie że bez doświadczenia nikt mnie nie przyjmie, więc jak ów doświadczenie zdobyć. Iść na studia? Zapisać się na jakiś kurs doszkalajacy z danej dziedziny informatyki, a potem dopisać to do cv? Czy pracodawca patrzy też na to? Powiem szczerze studia kojażą mi się z osobami które wszystko olewają i poszły tylko po papierek, a nie żeby się czegoś nauczyć, więc nie spieszy mi się tam, jednakże napewno osoby po studiach informatycznych mają lepsze wyksztalcenie, tudzież znajdą lepszą i bardziej płatną pracę. Mam mentlik w głowie bo wiem że ten wybór jest wyborem na dalsze życie, a tak szczerze to nie widze siebie w innym zawodzie. Poza tym chciałbym po technikum i maturze, wyjechac za granice do pracy, do siostry. Za 4 -5 lat zjechać tutaj i wybudować sobie własny domek :). To od zawsze było moim marzeniem. Myślałem że jak tutaj wrócę to ze znalezieniem pracy na serwisie, czy w projektowaniu stron www nie będzie problemu.

Ushar na forum piszemy w języku polskim, czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Ushar,

Nie mówię że nikt Cię nie przyjmie do pracy po technikum informatycznym. Jest po prostu ciężko. Jeżeli nie masz znajomości to nie licz, że będzie Ci prosto znaleźć fajną, dobrą pracę - mówię to z własnego doświadczenia. Łatwiej jest znaleźć jakąś praktykę i później co najwyżej liczyć, że pracodawca Cię zatrudni ja jakiś okres czy coś. Natomiast o praktyki musisz pytać we własnym zakresie po różnych firmach. Kolejną trudnościa na polskim rynku pracy jest niestety wymaganie wykształcenia wyższego. Dotyczy to pracy na stanowisku ogólnie pojętego informatyka w jakimś przedsiębiorstwie.

Mówię Ci to z doświadczenia bo przerabiałem to niedawno na własnej skórze.

Dodatkowe kursy? Zawsze na plus dla Ciebie. Zainteresuj się w technikum np. czymś takim jak ECDL (niektóre szkoły mają podpisane umowy i jest łatwiej i taniej, jeśli nie - musisz na własną rękę się zainteresować).

Ogólnie powiem Ci tak: w Polsce jest ciężko o pracę po technikum na stanowisku serwisanta lub szeroko pojętego informatyka od wszystkiego. Natomiast z tego co też wiem, za granicą nasi informatycy są cenieni. Może ktoś się wypowie jeszcze, kto pracował poza krajem.