Technologia LTE i LTE+, nie zawsze działa LTE+ w Orange

OD czego zalezy, że raz router Huawei B525s-23 od PLAY działąjący z Orange raz łącząc się z baza przełącza się w LTE+, a raz nie i wtedy wtedy parametr RSRP odpowiednio (samo LTE) około -84dB, -86dB, a z LTE+ o 10dB mniej. Czy to zalezy od bazy nadawczej do jakiej komórki się router podłączy czy od routera i jego firmwareu?

To zależy od konfiguracji BTS’a, czyli operatora na jakie pasmo przy jakiej sile sygnału przełączy się klient.

1 polubienie

Operator sam może to ustawiac tą częstotliwość jak chce czy są jakieś obowiązujące standardy?

Trochę niejasne pytanie ale jeżeli pytasz o to, czy operator “preferuje” daną częstotliwość to tak, on zarządzą tym na jaką częstotliwość zostaniesz zalogowany w danym miejscu.

Wiesz upał robi swoje zwłaszcza rano :wink:

Chodziło mi o parametry sygnału przy jakich przełącza się z LTE na LTE+ w dB :slight_smile:

Tego nie jestem w stanie powiedzieć, każdy BTS jest konfigurowany indywidualnie, poza tym przełączanie zależy też od innych czynników jakościowych, nie tylko siły sygnału. O resztę musisz zapytać techników Orange :slight_smile:

Rozumiem czyli router sam sobie na LTE+ nie przełączy tylko BTS?? :slight_smile: Chce sie upewnić bo jeśli to BTS to nie ma sensu w droższy router inwestować :slight_smile:

Raczej nie inwestowałbym w coś droższego, agregacją pasm zarządza BTS.

W przypadku routerów nie mam doświadczeń, ale telefony wracają do lte dla oszczędności energii, nawet gdy jesteśmy przy samym nadajniku.

Czytam drugi dzien co napisałeś i za nic nie moge zrozumieć?? Wracają do LTE dla oszczędności energi?? Albo jakiegoś słowa barakuje, albo tak szybko pisałes, że sam się zgubiłes w mysli :slight_smile: Możesz jeszcze raz wyjaśnić o co chodziło?

Chodzi o to, że przynajmniej w przypadku telefonów wracają z lte advanced (lte+/lte ultra) do zwykłego lte przy braku aktywności sieciowej. Wszystko jak pisałem dla oszczędności energii. W przypadku LTE-A urządzenie klienckie musi agregować kilka częstotliwości, w wariancie najszybszym 800+1800+2600MHz zamiast np samego lte2600.

Agregacja jest po to, żeby była prędkość wyższa pobierania czy po cos innego??

Tak, zależnie od kategorii agregacja jest dla zwiększenia uploadu lub uploadu i downloadu. W specyfikacji lte advanced określono, że maksymalnie na pięciu częstotliwościach może się odbywać agregacja. W praktyce w Polsce jest to możliwe maksymalnie na 3 pasmach, choć Play prowadzi testy z lte 2100.

LTE download do 150Mb/s to też agregacja pasm czy jak bo LTE+ pisze do 300Mb/s w wiekszości róznych opisów jakie wy Googlowałem??

Nie, 150Mbit (50Mbit upload) jest osiągalne jeszcze w lte, bez agregacji, przy kanałach o szerokości 20MHz. LTE-A zaczyna się przy wyższych prędkościach jak właśnie 300Mbit.
Legenda głosi, że ktoś widział kiedyś podobne prędkości w praktyce :wink:

Twoje LTE+ to właśnie LTE Advanced czyli zaagregowana częstotliwość kilku sygnałów które są łączone tak, aby uzyskać wyższą prędkość. Zwykłe LTE to tylko jedna częstotliwość. A ten download (do 150 mbps) przy zwykłym LTE zależy od szerokości jednego pasma którym dysponuje operator. Aktualnie na zwykłym LTE tylko plus ma częstotliwość taką, aby móc oferować 150 mbps bez agregacji.

To teraz pytanie z innej beczki bo widze, że jesteś obcykany mocno :slight_smile:

Jak duzy wpływ na sygnał z BTS-a ma sam modem LTE wbudowanyw router lub telefon? O co mi chodzi. O to, że dla przykłądu mega słynna Neostrada i różniste modemy ADSL w routerach i różna synchronizacja. Np. Sprzet od Orange (mało istotne który dokłądnie bo one wszystkie są podobne tylko w innej obudowie) mógł się zsynchronizowac na maks zanim stabilizator obcią, a np. router Asusa z innym pewnie modemem ADSL potrafił się zsynchronizowac na maks mozliwości pierwszego standardu ADSL bo ADSL2+ to u mnie marzenia nadal :slight_smile:

Czy podobnie jest z modemami LTE. Bo napewno taki Netgear R7100LG ma inny modem LTE niż Huawei B525s-23 czy Fritz AVM 6820 LTE, czy to tez nie ma jakiegos wpływu na sygnał z BTS-a?

Głównie pytam teraz czy modem ma jakiś wpływ na działąnie LTE czy to tutaj nie ma znaczenia i zamiast wydawać 1400 zł na Netgeara lepiej byłoby sobie kupić antene na wszystkie cześtotliwości, żeby działała agregacja i podpiąć do B525 no i jesli nie wiem powiedzm,y o te 20dB plus, minus zbiłbym sygnał anteną to jaki wpływ miałoby to na prędkość, czy byłoby to w granicy błedu plus/minus 5-10Mb/s czy byłby to znaczacy wpływ, odczucie wzrostu prędkości?

Dodam, że nadajnik jest około 1-1,4 km ode mnie w lini prostej bo widac cały z okna na piętrze domu.

Takiego czegoś jak synchronizacja nie ma w takich urządzeniach, ale oczywiście od sprzętu klienckiego też zależy siła sygnału i to czy połączy on różne częstotliwości, określają to kategorie LTE np 4, 6, tutaj więcej na ten temat:
http://www.radio-electronics.com/info/cellulartelecomms/lte-long-term-evolution/ue-category-categories-classes.php

W takiej odległości od stacji i sygnale uważam, że antena nie zmieni znacząco prędkości.
Pamiętaj, że BTS też musi być wyposażony w anteny emitujące różne częstotliwości, nie każdy ma dostępne wszystkie pasma, a nawet jeżeli to może być na tyle obciążony, że nie zauważysz większej różnicy pomiędzy LTE, a zaagregowanym LTE
Jakie prędkości osiągasz w samym LTE a jakie w LTE Advanced?
Oczywiście w godzinach największego odciążenia.

Przestawiłem router na podłoge z szafki, koło komputera, przy ścianie zachodniej i takie są parametry sygnału (zrut poniżej). Tam gdzie jest -66dB klikałem kilka razy odśwież (F5) i ten parametr się nie zmienia, ale jak nie wykryje LTE+ z BTS-a to tu jest wtedy -86dB (2x tak się zdazyło narazie). Predkości w LTE nie przekraczają 50Mb/s (+/-), a w LTE w dzień o różnych porach pobieranie plików z Francuskiego serwera GPU-Z portalu dochodzi do 9.8MB/s, a w nocy po północy 3 razy sprawdziłem Speedtest Okla pokazał nawet 120Mb/s. Może to szału nie robi, ale 5MB/s, a 9MB/s to trochę różnica jest wkońcu 4MB/s :slight_smile:

Dlaczego w LTE ten parametr jest 86dB co pisze wyżej i widac na zrzucie, a w LTE+ 66dB i zmienia się w góre 1-2dB??

Parametry_sygnalu

Siła sygnału zmniejsza się po zaagregowaniu pasm, bo router prawdopodobnie łączy się wtedy do LTE w paśmie 2600 Mhz i 1800 Mhz jednoczesnie, przy czym pokazuje siłę sygnału pasma 2600 Mhz.

Im niższa częstotliwość tym lepsza jego propagacja, dlatego gdy router połączy się do pasma 2600 mhz czyli wyższego siła sygnału spada. Pamiętaj jednak ze -86 dB to nadal bardzo dobry sygnał w sieciach komórkowych, więc nie przejmowałbym się tym jeżeli działa :slight_smile: