Technologia wykonania procesora i jego max temp


(Bolo92) #1

Witam. Piszę prezentacje o rodzajach chłodzenia komputera/procesora i ogólnie potrzebuje trochę slajdów, a nauczyciel to niezbyt rozgarnięty jest i ucieszy się z liczby slajdów i własnych słów nawet jak zejdę trochę z tematu na ciekawostki :wink:

Kiedyś obiło mi się o uszy, że wraz ze zmniejszeniem technologii wykonania procesory mają mniejszą odporność na maksymalną temperaturę w jakiej mogą pracować.

Jednak mam laptopa, który ma procesor wykonany w technologii 65nm, a jego temp normalnie to ok. 45-55 stopni, stresik 60-65, max jaki chyba na nim zobaczyłem to ok. 72, a wentylator to mało śmigieł nie stracił tak śmigał. Ze strachu wtedy laptopa resetnąłem i zostawiłem chwilę na nic nierobienie, żeby go tam trochę ochłodziło i później dałem mu przerwę na ok. 1h od pracy całkowicie.

Jednak intele jak zauważyłem mają temp dużo niższą od np. mojego AMD i nie zaobserwowałem u znajomych na laptopach z prockiem Intela, aby była temp nawet w stresie 50 stopni... Nie jestem pewny co do technologii wykonania procesorów w laptopach, którzy mają znajomi ale na 90% choć w jednym będzie 65nm, ponieważ kupiliśmy je w podobnym czasie i cena właściwie ta sama. W takim razie jak już się tak opisałem to pogrubione zdanie jest prawdą czy nie ?

Prosiłbym o możliwie szybką odpowiedź :wink:

Pozdrawiam

Bolo92


(Robert Zgrzebnicki) #2

Zmniejszenie procesu technologicznego (większe "upakowanie"tranzystorów) oznacza mniejsze wydzialenia ciepła, co wiąże się z obniżeniem temperatur, oraz mniejszy pobór mocy. Intel teraz w tradycyjnych piecach schodzi z 45nm, ku 32nm.

A co do chłodzenia to poczytaj o pasywnym, aktywnym, liźnij trochę o chłodzeniach wodnych.


(darek0107) #3

Dla intela 65 nm jest 105 stopni a dla 45 nm 90 stopni - TO PRAWDA