Tekst z pdf bez polskich liter

Witam. Do tworzenia plików pdf używam programu pdf transformer 2.0. Wcześniej robię tekst w wordzie, a potem konwertuję na pdf i wszystko działa OK. Jednak kiedy wyślę znajomym taki plik, a oni czasem chcą sobie z niego skopiować jakiś tekst i poddać obróbce w wordzie, to po skopiowaniu go w acrobat reader i wklejeniu do worda nie ma polskich liter tylko kwadraciki. Nie wiem, czy ktoś miał taki problem, czy coś źle ustawiłem w jakichś opcjach czy jak… Z góry powiem, że nie chodzi mi o radę, by znajomi zainstalowali sobie program do konwersji z pdf na doc, ani też nie radźcie mi, bym pliki wysyłał w doc, a nie pdf :slight_smile: Chodzi o sytuację taką jak opisałem - mają tylko program adobe reader do przeglądania pdf-ów i worda do edycji tekstów. Jak zaradzić tym polskim literom? Ten program pdf transformer jest dość dobry i nie chciałbym z niego rezygnować. Próbowałem na jakichś innych programach - owszem dało się wkleić z polskimi literami, ale z kolei czcionki były rozjechane i pozmieniane - co litera to inna czcionka, dlatego chciałbym zostać przy tym pdf transformerze.

Spróbuj skorzystać z WordToPdf zamiast PDF transformer.

Witam.

Problem tkwi w eksporcie czcionek z worda do pdf`a.

Może korzystasz z czcionki której nie posiadają znajomi?

Ty widzisz wszystko bo masz czcionkę w systemie, znajomi nie widzą bo jej nie mają.

W ustawieniach konwertera powinna być opcja dołączania czcionek do dokumentu pdf. Jeśli nie ma, można skorzystać z funkcji przekształcania textu na krzywe ( niestety nie będzie można skopiować i edytować w wordzie jako text).

Proponuje użyć PDF Creatora. Bardzo dobry, darmowy programik- wirtualna drukarka, o dużych możliwościach konfiguracji. Przy czym jest bardzo prosty a obsługa intuicyjna. Posiada m.in. opcję dołączania czcionek do pdfa

Pozdrawiam.

Dzięki za chęć pomocy.

Skorzystałem z WordToPdf, ale pojawia się to, co w komentarzach do tego programu piszą i inni użytkownicy - tworzy się pusta strona w pdf i tyle.

Co do czcionek, to nie jest to sprawa, że ja je mam, a znajomi nie, bo ten problem z polskimi literami występuje też i u mnie, a więc na kompie, na którym plik tworzę. A więc w wordzie jest wszystko ładnie, konwertuję to w programie pdf transformer na pdf i jest OK, ale jeśli w pliku pdf otwartym w acrobat reader skopiuję ten tekst lub jego kawałek i wstawię z powrotem do worda, to już nie ma polskich liter, a tylko kwadraciki.

Skorzystałem też z PDF Creatora i owszem, kwadracików juz nie ma, natomiast polskie litery są pozamieniane na jakieś inne krzaczki. Heh, zawsze to jakaś zmiana ale i tak to jeszcze nie to :]

i jeszcze jedno.

Czy dokument o którym mówimy ( tekstowy) na pewno powstał na MICROSOFT WORD (na 100%), a nie np. Open Office Writer lub podobnym?

Jeśli Open Office otarł sie gdzieś o ten dokument to czasami pojawiają się takie niespodzianki…

Jeśli to jest czysty tekst ( bez grafiki i jakiś formatowań) skopiuj go, wklej do notatnika i zapisz.

Następnie otwórz ten plik z poziomu Microsoft Word(!) i przekonwertuj do pdf`a za pomocą PDF Creatora.

Czasami potrzeba wiele zachodu aby uzdrowić plik.