Telefon dla babci (z dużymi klawiszami, intuicyjne SMS i MMS)

Odpada niestety, babcia jest w wysokiej grupie ryzyka powikłań Covidowych, ma problemy z siedzeniem w samochodzie (krążenie) więc to ja jej muszę przywieźć gotowy telefon :slight_smile:

Jak wyklikasz

to parę tam jest. Czy udziwnienie? Może ale ekran duży a skoro chodzi o MMS-y to lepiej to niz przez lupe patrzeć.

Jasne. COVID cholerny, zapomniałem. Nici z salonu.
To daj jej kilka telefonów za jednym zamachem do sprawdzenia, coby nie latać 20 razy :slightly_smiling_face:

@anon44497448 ale większość tych telefonów z klapką ma ekran wielkości telefonów bez klapki :slight_smile: często nawet mniejsze, bo “bez klapki” trafiają się nawet 2.8" a tu masz co najwyżej myPhone Halo S+ który ma tyle samo. Także poza zmniejszeniem się fizycznych gabarytów po złożeniu, telefony z klapką oferują niewiele więcej niż te klasyczne.

@witkacz dlatego chciałbym wytypować najlepszego kandydata (lub kilka) i dać babci decyzję typu A/B/C :slight_smile: A nie “proszę oto 200 telefonów które spełnia Twoje wymagania, powodzenia” :smiley:

Gdyby mi tak marudzuiła, to kupiłbym MYPHONE 5,5 Cala + przejściówka usb->micro USB + klawiatura do komputera za 15 zł. :wink:

To tak trochę żartem, ale może zostaw jej na kilka dni jakiegoś starego dotykowa? Zakładając, ze nie choruje na reumatyzm, to jednak byłoby lepiej przekonać ja do dotykowego…

A jak będzie wybrzydzać, to masz rozwiązanie, zadowolenie 100% gwarantowane!

Tak pewnie byśmy zrobili gdybym jeszcze był na studiach i mieszkał u niej “na stancji” - wtedy ewentualne problemy bardzo łatwo się rozwiązuje, wystarczy zawołać i już tłumaczę co się stało i jak zrobić żeby to cofnąć :slight_smile: Problem w tym, że teraz mieszkam kawał drogi stamtąd i nie wpadam do niej “co niedzielę”. Babcia też swoje lata ma na karku, ciężko całe życie pracowała więc stąd gorsza precyzja w palcach (dlatego dotyk się nie sprawdzał, próbowaliśmy już wcześniej).
Wiem że ekran dotykowy byłby łatwiejszy bo jest dużo więcej możliwości wyboru fajnej słuchawki, ale ciężko to będzie przeskoczyć w tym wypadku. Kolejna sprawa to jej upodobania kulinarne, sporo czasu spędza w kuchni piekąc i gotując, łatwo o wilgotne ręce a te na pojemnościowym ekranie dotykowym robią niezłe zamieszanie :slight_smile: bo nagle krople wody klikają elementy których się nie spodziewamy. Ja rozumiem zjawisko, dla babci to będzie kolejna rzecz do nauczenia i to może przeważyć szalę goryczy na zasadzie “no to ona w takim razie nie potrzebuje telefonu bo czuje się za głupia na to”.

To jest balans na krawędzi cały czas :stuck_out_tongue:

rozważ kupno zwykłego, taniego smartfona z aktualnym Androidem i instalację launchera dla osób starszych. Jest to dużo prostsze i czytelniejsze niż klawiaturowe twory pokroju myphone czy Maxcom. Co z tego że ma toto fizyczną klawiaturę, kiedy ich menu jest nieczytelne i wymaga z 5 kliknięć żeby głupiego smsa odczytać i wykasować.

Duży plus za Cedara. Mam ten telefon do dziś, w grudniu ubiegłego roku obchodził swoje 10 “urodziny” u mnie. :wink:
Faktycznie telefon jest świetny, ma dobrze przemyślane, intuicyjne menu, ładny i wyraźny ekran, fajne klawisze, a na dodatek oryginalna dziesięcioletnia bateria trzyma dziś kilka dni.
Oczywiście mam też smartfona i to z niego więcej korzystam, ale Cedar jest jak najbardziej aktywny, ludzie na niego dzwonią, służy mi za budzik, czasem do słuchania muzyki z karty SD. Generalnie - świetny jest.
Niemniej pisanie na nim, to w porównaniu do 6" smartfona, jakaś tragedia. :wink:

A co się mu stało, że nie działa?

Co można kupić w zamian? No właśnie można pomyśleć o takim samym telefonie, bo są sprzedawane. A jak zupełnie nowy, to pomyśl też o tym, że raczej będą na nano SIM lub Micro SIM, a Cedar jest na standardową kartę SIM (bodajże to mini SIM).

Co do nowego. Niedawno miałem okazję pobawić się telefonem NOKIA 2720 Flip Dual Sim, powiem, że przypadł mi do gustu, to też taki model, z którego można być zadowolonym.

System się posypał, podobno nagle sobie przypomniał o wszystkich SMSach od początku świata i zakomunikował nadejście każdego z nich, więc dzwonił tak przez kilkanaści minut.
Potem przestało działać menu od SMSów w ogóle, wyskakuje jakiś błąd; sam telefon działa ale bez SMS.
Sam spróbuję jeszcze przywrócenia ustawień fabrycznych ale zanim to zrobię to trzeba zgrać chociaż kontakty, a parę rzeczy może pójść nie tak, więc wolę mieć zabezpiecznie w postaci nowego (nawet zapakowanego) telefonu obok. Tym bardziej, że trochę wygląda to na uszkodzenie danych, może coś z pamięcią FLASH się dzieje niedobrego, ciężko powiedzieć.

Nie spodziewaj sie cudów gdy chcesz mieć normalna klawiaturę

Nie spodziewam się cudów, po prostu nie widzę sensu klapki (która tylko zmniejsza gabaryty urządzenia po złożeniu) względem jednobryłowych konstrukcji. Co innego puderniczka, bo tu mamy wielkie przyciski i odbieranie oraz kończenie rozmów przez otwieranie i zamykanie telefonu.

A to? Tylko może być trudno znależć.

Za małe klawisze

To kup laptop z kartą sim plus oprogramowanie. Ekran duży, klawiatura też.

Czytaj ze zrozumieniem :slight_smile: pisałem parę postów wyżej, że babcia ma komputer. Potrzebuje telefonu z dużymi klawiszami z funkcjami SMS i MMS. Nie laptopa. Nie komputera. I nie dołączanej klawiatury na przejściówce jak sugerował już żartobliwie @anon7248146 :stuck_out_tongue:

Czytam. A ty nie wydziwiaj że mały wyświetlacz a klawiatura dobra lub wyświetlacz moze być tylko klawiatura mała. Albo, albo. To tylko smartfon. W przeciwnym wypadku laptop albo tablet z klawiaturą.

Jak widzisz, padło kilka propozycji które spełniają wymagania (lepiej lub gorzej).
Na ten moment “w grze” są

  • Alcatel 2001
  • Nokia 230
  • Nokia 2720
    Każdy ma swoje większe lub mniejsze wady (Alcatel - dość leciwa konstrukcja, Nokia 230 - potencjalny problem z MMS, Nokia 2720 - mechanizm z klapką) ale spełniają wymagania.

Chciałem pół roku temu seniorkom wymienić na coś nowszego, obie kategorycznie odmówiły. Więc kupiłem tylko nowe baterie na zapas, ale stare, nadal trzymają.

Czyli jedno z “albo”

Zdaje sobie sprawe że raczej będzie ciężko znaleźć nowy telefon tego typu, ale być może warto poszukać w dobrym stanie np. Nokii 301?