Telefon dla babci (z dużymi klawiszami, intuicyjne SMS i MMS)

Czytaj ze zrozumieniem :slight_smile: pisałem parę postów wyżej, że babcia ma komputer. Potrzebuje telefonu z dużymi klawiszami z funkcjami SMS i MMS. Nie laptopa. Nie komputera. I nie dołączanej klawiatury na przejściówce jak sugerował już żartobliwie @marcin20000 :stuck_out_tongue:

Czytam. A ty nie wydziwiaj że mały wyświetlacz a klawiatura dobra lub wyświetlacz moze być tylko klawiatura mała. Albo, albo. To tylko smartfon. W przeciwnym wypadku laptop albo tablet z klawiaturą.

Jak widzisz, padło kilka propozycji które spełniają wymagania (lepiej lub gorzej).
Na ten moment “w grze” są

 • Alcatel 2001
 • Nokia 230
 • Nokia 2720
  Każdy ma swoje większe lub mniejsze wady (Alcatel - dość leciwa konstrukcja, Nokia 230 - potencjalny problem z MMS, Nokia 2720 - mechanizm z klapką) ale spełniają wymagania.

Chciałem pół roku temu seniorkom wymienić na coś nowszego, obie kategorycznie odmówiły. Więc kupiłem tylko nowe baterie na zapas, ale stare, nadal trzymają.

Czyli jedno z “albo”

Zdaje sobie sprawe że raczej będzie ciężko znaleźć nowy telefon tego typu, ale być może warto poszukać w dobrym stanie np. Nokii 301?

Szczerze? Nie. Mimo wszystko brałbym nową podróbkę od Chińczyka, a nie 10 letni telefon… Jak ocenisz “stan”, będziesz sprawdzał płytkę, czy przyciski nie zaczną się zaraz klinować etc? Mi to średnio by się chciało… ale bywają różne gusta. :slight_smile:

Zauważyłem że są już dostępne 2 “nowe” Nokie:

 • 8000 4g
 • 800
  Tutaj nie powinno być problemów z obsługą MMSow. Dodatkowo nawet pewne aplikacje można zainstalować.

Było coś jeszcze kiedyś takiego, jak WAP. Działa to jeszcze?

Po tym protokole działał Mail, jakieś aplikacje Java z Internetem itp.

Chomikuj w 2019 i do początku 2020 niby używało “wap.mobiltek.pl” do zakupu pakietu GiB by “pobierać” tam niepotrzebnie wrzucone obrazy GNU/Linux z blokadą darmowego transferu…

Niby teraz używają wersji MobilTek, że nie opuszcza się ich domeny w celu weryfikacji poprawności kodu z SMS.

Chyba, że na smartfonach wciąż wymuszają obcą domenę lub mały pop-up to iframe (a nie wygląda na ramkę osadzoną na stronie).

Dla mnie to zaleta, bo to nie jest jakaś tam klapka ;), a po prostu część telefonu z dwoma ekranami. Dzięki temu przyciski (na dole) są duże i ekran główny, jak na taki telefon, jest dość duży.
Do tego jak jest złożony, to widać drugi ekran z godziną.

Nie namawiam, Twój wybór, ja po prostu miałem go w ręku i stwierdziłem, że jak ja bym miał wybierać klasyczną komórkę, to ten bym wziął. :slight_smile:

1 polubienie

Ostatecznie stanęło na Nokii 2720, dzisiaj test babcia kontra nowa technologia :wink:
Wczoraj przeklikałem się trochę przez menu i powiem Wam że bardzo pozytywne wrażenia póki co:

 • wieeelkie klawisze
 • duża treść na ekranie
 • telefon jest większy niż się wydaje, spodziewałem się takiego maluszka a to jest kawał telefonu, trzyma się go pewnie, otwiera dobrze

Mam tylko pewne obawy odnośnie spodniej części obudowy w kolorze piano black - będzie porysowana pewnie w tydzień. No ale to tylko telefon a nie dzieło sztuki.

Na minus:

 • z whatsappa nie da się dzwonić (może pojawi się taka możliwość wraz z aktualizacją)
 • asystent google bez języka polskiego (tu też być może pojawi się aktualizacja)
 • nie widać jaki rozmiar znaków jest wybrany (przełącza się między „Aa”, „aa”, „AA” i T9)
 • dystans między klawiszem cofania a tym niżej jest bardzo niewielki, zobaczymy jak babcia będzie trafiać

Funkcje dzwonienia/sms/mms przetestujemy już na jej karcie.

Telefon z topornym systemem na fizyczne guziki nie będzie wg mnie łatwy w obsłudze dla kogoś takiego. W takich telefonach jest pełno zawiłości w menu, niewiele można dostosować do takiej osoby, w menu królują zwykle poskracane, nieczytelne nazwy funkcji, do tego mały ekran o niskiej rozdzielczości nie sprzyja ogólnej czytelności.
Polecam kupić współczesny średniopółkowy, nawet budżetowy smartfon, najlepiej od takiego producenta, którego nakładka oferuje out of the box tryb prosty.

Z tego co wcześniej było pisane, to dotyk nie wchodzi w grę Telefon dla babci (z dużymi klawiszami, intuicyjne SMS i MMS)
W tych Nokiach jest KaiOS, to znowu nie takie badziewie https://antyweb.pl/kaios-trzeci-system/

Babcia zachwycona. Najbardziej odbieraniem przez otwarcie klapki i rozłączaniem przez zamknięcie - to jest ultra intuicyjne, można to zrobić bez patrzenia i szukania przycisku kończenia czy odbierania rozmowy.

Po drugie - sporo większy niż poprzednio ekran, skrótów o których pisze @direct39 w zasadzie nie ma, na pewno nie w menu. Miejsca jest sporo i KaiOS dość swobodnie z tego korzysta. Dość szybko chwycił koncept, że lewa opcja na pasku na dole ekranu = lewy przycisk, środkowa opcja na dole = środkowy przycisk, prawa opcja na dole ekranu = prawy przycisk.
Do douczenia trochę który konkretnie lewy/prawy przycisk to jest ten od opcji, ale to kwestia wprawy.

Sama klawiatura jest świetna; w zasadzie przesiadka z Cedara to była formalność (a przypominam, że babcia rocznik przedwojenny), wiadomości pisze bez problemu bo układ jest chyba nawet identyczny i w końcu telefon wyświetla jej emoji które na Cedarze wyświetlały się jako znaki zapytania.

Tak z rzeczy które w międzyczasie wyszły - trochę menu jest w dziwnej kolejności, bo spodziewałbym się na początku Wiadomości, Rejestru połączeń, Kontaktów - a potem całej reszty. Tymczasem znacznie wyżej w menu jest Whatsapp czy Facebook. Tak samo nie da się przeszukiwać łatwo kontaktów wciskając przycisk z literą. No ale jest to do ogarnięcia. Także póki co strzał w dziesiątkę z puderniczką, zobaczymy jak dalej w eksploatacji, ale myślę, że będzie ok.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi i ciekawą dyskusję :slight_smile:

EDIT - aha, jeszcze kolejny wielki plus od babci - godzina wyświetlana na małym ekraniku bez konieczności otwierania telefonu. Dla niej to super wygodne bo ma taki filigranowy zegarek że nie do końca widać jaka jest godzina. A tu i przy zamkniętej i przy otwartej klapce wielkie cyfry i wszystko wyraźne.

Pisałem, że mi (a mam Cedara) ten właśnie się spodobał i dlatego o nim napisałem.
Cieszę się, że i Twojej babci się spodobał. :slight_smile:

Miło słyszeć, że babci się podoba:)

A książka telefoniczna ma zabezpieczenie, że głęboko ukryli „usuń wszystkie kontakty”? Dodatkowo czy da się edytować kontakt w razie pomyłki (a nie usuń błędny i dodaj od zera jak w np. „MaxCom”).

Nie sprawdzałem, ale import kontaktów z pliku VCF (wyeksportowanego i przesłanego przez BT prosto z Cedara) poszedł bez problemu i nawet ze zdjęciami

A to fajne, bo MaxCom chyba nawet nie pozwala na takie coś (sic!). Zdjęcia pewnie są podobnie kodowane jak base64 w internecie do tagów <img> lub plików CSS i pewnie kompresowane (pikseloza na wielkich wyświetlaczach).