Telefon do 1200zł

Witam potrzebował bym porady chcialbym kupic telefon dobry moze być nokia lg tak do 1000zł 1200zł z aparatem koniecznie dotykowy nawigacja GPS ewentualnie wifi. Co polecacie dobrego?

Nokia 5800

Jak chcesz dotykowy i w cenie około 1200zł (oczywiście mówisz o nówce?) to powinieneś znaleźć dla siebie Nokię 5800XM. Nie wiem, do czego będziesz wykorzystywał ten telefon, ale jest to chyba najbardziej wszechstronny smartphone w tej klasie i przede wszystkim szybki, maksymalnie dopakowany technologicznie (3.5G, WLAN, GPS), z ogromnym wsparciem aplikacji (najnowszy Symbian 9.4 - taki sam jak w N97) i niewiarygodnym dźwiękiem stereo z głośników i (przede wszystkim) słuchawek (przynajmniej ja nie spotkałem się z lepszym). Do tego wyświetlacz 3’2" o rozdziałce 640x360 i 16mln kolorów, mocna bateria 1320mAh, pokaźny zestaw akcesoriów i nawigacja przez miesiąc za free.

Może powyższe brzmi trochę jak reklama, ale sam na początku roku poszukiwałem tela odpowiedniego dla siebie (przeskok z 3110 Classic :wink: ) i po dłuższym zastanawianiu się wybrałem właśnie dopiero co wprowadzoną na nasz rynek Nokię 5800XM (wtedy dałem 1599zł). Jak masz jakieś pytania odnośnie tego modelu, służę pomocą.

Jedno jest pewne - nie bierz żadnego IS*itu :stuck_out_tongue:

Agntx , czy mógłbyś odpowiedzieć na kilka moich pytań?

Czy istnieje możliwość korzystania z nawigacji kompletnie za darmo?

Czy występują czasem problemy ze znalezieniem lokalizacji?

Jak jest z jakością zdjęć? Obecnie korzystam z Nokii N73 Music Edition i np. wieczorem jest pełno niebieszczenia i innych szumów. W ciągu dnia fotki zaś wychodzą pięknie.

Jak oceniasz ogólną jakość wykonania?

Jak wygląda czytelność wyświetlacza w czasie słonecznych dni?

To ja Ci polece HTC Diamond , system windows mobile nie sprawi Ci kłopotów z zainstalowaniem prawie żadnej nawigacji w tym najbardziej popularnych tomtoma lub automapy , htc posiada bardzo czuły odbiornik GPS który nawet w gęstym lesie nie gubi sygnału , posiada również quickgps-program który aktualizuje co kilka dni położenie satelit przez co początkowe załapanie satelit jest błyskawiczne , po zakupie programu nawigacyjnego kozystaniez niego jest całkowicie darmowe jedynie jakieś aktualizacje lub info o ruchu drogowym są płatne, ale kożystaniez nich jest niekonieczne. Iniech cię nie zmyli nazwa HTC i producent taiwanski ale jest to jeden z pierwszych i najlepszych producentów smartfonów z ekranem dotykowym. Narazie mało popularne w Polsce.

Jasne.

Program do ustalania pozycji wbudowany w telefon jak i do pokazywania Twojego położenia na mapie w Nokia Maps 2.0 jest w 100% darmowy i legalny. Jednak już wytyczanie tam tras czy sama nawigacja jest na 30 dni, potem trzeba dokupić licencję (niedrogo) [oczywiście np. w Google Maps masz za free wytyczanie tras, ale bez nawigacji]. Zaś jeśli chodzi o darmowe korzystanie z profesjonalnych aplikacji do nawigacji (których jest od groma), to można, ale oczywiście nielegalnie.

Mnie wystarcza tylko położenie na mapie i legalny Sports Tracker, który pokazuje przebytą trasę, wysokość, prędkość, odległość a potem wszystko przedstawia w tabelkach. Idealne na rower.

5800 ma wbudowany moduł A-GPS, a tym samym (jeśli chcesz) pobiera niewielkie dane z sieci o położeniu satelit GPS, dzięki czemu fixa łapiesz w max kilkanaście sekund przy starcie, a potem w trakcie nawet szybkiej jazdy autem nie zerwie Ci w ogóle pozycji.

To jest bardzo dyskusyjny temat. Wiadome, że od telefonu nie można za wiele wymagać - mnie np. jakość fotek w pełni zadowala, bo od fot mam kompakt. Jeszcze lepiej jest z filmami - te są kręcone w 640x360 16/9 (lub VGA) idealnie dopasowując się do szerokich telewizorów

(tu masz moją próbkę wideo, weź poprawkę na kompresję:)

http://www.youtube.com/watch?v=NxaMAgrlt0k

Ogólnie panuje powszechna opinia, że aparat w N5800 (mimo optyki 3.2Mpix Carl Zeiss z AF, makro, diodami i programami tematycznymi) jest taki sam, jak w Nkach, tyle że ustępuje modelom innym firm. Pamiętaj jednak, że 5800 ma za to masakryczne możliwości muzyczne, które kładą na łopatki wszelkie smartphony tego typu. Ja kupiłem tego tela głównie dla muzy, dużego wyświetlacza i WLANu. Resztę mobilnych funkcji (a ma wszystkie, jakie wymyślono) wykorzystuję niejako przy okazji (np. net HSDPA - moooc! :wink: ).

Na pewno nie ma wstawek metalowych, jak seria E. 5800 to młodzieżowy telefon. Z tyłu obudowa jakby gumowata, z przodu zagłębienie dla ekranu żeby go nie uszkodzić, po bokach standardowe spasowanie, które niby niektórym trzeszczy (mnie nie :wink: ). Ale bałbym się tym telefonem rzucać :wink: Powiedzmy że daję ocenę 7/10. Na pewno jest mniej solidny, niż te “E” czy krowiaste “N”, ale nadrabia małą wagą.

To jest już sprawa ustawień, jakie wprowadzisz. Oczywiście jest czujnik natężenia, ale można też ustawić “blokadę” powyżej której ekran nie będzie już jaśniejszy. Ja mam ustawione na 70% i w pełnym słońcu - co tu dużo gadać - niewiele widać. Ale tak jest w każdym fonie LCD z masakryczną rozdzielczością.

Film wygląda DUŻO lepiej niż te z N73.

No nic, muszę jeszcze przemyśleć zakup. Niestety, nie ma ideałów…

P.S. dziękuję za tak dokładną odpowiedź :wink:

P.S. 2 przepraszam Mati17 za wtrącenie się do tematu.