Telefon nie reaguje na dotyk po odblokowaniu ekranu

Problem wygląda tak:
Po uruchomieniu Xperii XA1 ekran zachowuje się w porządku. Blokuję ekran przez naciśnięcie przycisku Power On lub 2-tap na ekranie głównym i tu zaczynają się problemy - ekran ledwo reaguje na dotyk. Jedynie można go wyłączyć po kilkukrotnym dotknięciu na „Wyłącz”.
Po kolejnym ponownym zablokowaniu i odblokowaniu ekranu, zaczynają się pojawiać artefakty tj. pionowe, mrugające, kolorowe linie ale po paru sekundach wyświetlaa się normalnie ekran jednak wciąż nie można na nim operować dotykiem.
Przy następnej próbie odblokowania ekranu pojawia się szum, artefakty lub ekran jest całkowicie czarny.
Po ponownym uruchomieniu ekran dotykowy funkcjonuje prawidłowo ale znów tylko do czasu jego kolejnego odblokowania.

Software był aktualizowany, był wykonywany reset fabryczny - nic nie pomogło.
Problem pojawia się w przy małym stanie baterii jak i w pełni naładowanej, na zasilaniu bateryjnym i z USB również.
W trybie awaryjnym usterka jest uciążliwa w nieco mniejszym stopniu ale do 3-4 odblokowania problem znów wraca.

W czym leży przyczyna usterki?
Moje typy:

  • układ GPU,
  • układ włącznika,
  • układ zasilania,
  • wyświetlacz,
  • bateria.

Mam pewne podejrzenie, że wystarczyłoby przelutowanie jakiegoś kondensatora lub dławika ale problem w tym że nie wiem gdzie go dokładniej szukać.
Jeszcze nie zaglądałem do środka. Pewnie jutro się zabiorę za to i jeśli to coś ułatwi, podeślę zdjęcie.

Warto go przeskanować kilkoma skanerami. Ale polecam udanie się z telefonem do punktu napraw- powiedzą Ci co nawala. Po analizie sam zdecydujesz czy sam naprawisz tą usterkę czy zlecisz im naprawę telefonu.

Idź z tym do serwisu. Jeżeli mają na miejscu jakiś nawet trochę uszkodzony wyświetlacz (np. do odzysku danych) do tego modelu to sprawdzą.
Według mnie winowajcą jest fullset.

Podobne objawy daje pęknięcie kulek pod SoC, ale w tym wypadku o ile smartfon porządnie nie upadł, to raczej można to wykluczyć ze względu na budowę płyty głównej w tym modelu, która jest dość dobrze usztywniona z obu stron osłonami układów, które biegną przez prawie całą szerokość płyty.
Sam korpus też jest dość sztywny.

Wyświetlacz za to ma na taśmie trochę kondensatorków, które mogą powodować świrowanie dotyku i artefakty.

W recovery mode problem też występuje??