Telefon z Androidem czy Symbianem?

Jaki telefon warto wybrać z Androidem czy Symbianem ??.

Android. Symbian już wymiera, a ilość komórek z tym systemem które działają dobrze jest bardzo krótka. Nokia jest bardziej przychylna M$ i WP 7 / 8.

Android ma większą społeczność, otwarty, słuchawki bardzo długo mają wsparcie niezależnych deweloperów.

Proszę niech tylko nikt zaraz nie wlatuje z teorią spiskową o zbieraniu wszystkich danych itp… Niektórzy robią straszną paranoję.

Zdecydowanie Android, więcej aplikacji, które są na bieżąco aktualizowane, duża społeczność, otwarty na nowe możliwości.

Symbian wymierający system, mało aplikacji, niestabilne, mała używalność, nierozbudowywany i porzucony projekt.

Tylko ANDROID :smiley: na dzień dzisiejszy

Na Symbiana mało aplikacji? haha… jest mnóstwo tylko trzeba umieć szukać… sam mam symbiana tylko na platformie UIQ 3.1 to dopiero system wymarły, a aplikacji mi nie brakuje :lol:

Oczywiście Android lepszy

Tylko Android…Symbian już przestaje istnieć …Nokia przerzuca się na Windows Phone

Android i to najlepiej taki model smartfona który będzie miał dostarczany support na aktualizacje systemu do nowszych wersji. Wiadomo można wgrać nie oficjalne modyfikacje i romy lecz je również dosięgnie ograniczenie sprzętowe tak samo jak soft producenta. Obecnie najlepiej jak będziesz szukał modelu który będzie wspierał Androida w wersji 4.x.x

A ja nie pieje z zachwytu nad Androidem. Mam teraz na małych testach Nokie Lumie 710 i WP7.5 to zupełnie inna kultura pracy z telefonem mimo, że to tani Mid-End. Może interfejs odstrasza ale po zapoznaniu się z nim, wszystko zaczyna być logiczne i łatwe w obsłudze. W połączeniu z usługami MS-u jest co zachwalać, np. integrację z SD czy Docs. Myślę, że wraz z nadejściem WP8 nadejdzie również epoka Windowsa.

Co prawda są pewne mankamenty typu Bluetooth, Zune czy brak pamięci masowej albo brak slotu kart SD, ale myślę, że dostrzegą je tylko osoby nie obeznane zbytnio z techniką i przyzwyczajone do “starych dobrych rozwiązań”

Co do Symbiana, to nadal dobry system, z ogromną rzeszą ludzi, którzy go wspierają… ale właśnie tylko Nokia produkuje telefony z Symbianem, a patrząc na ostatnie modele (500, 701) można odnieść wrażenie, że słabo jej to wychodzi.

Jednak takie modele jak E51, E72, E5 czy E6 nadal biją Androida na głowę. Wszystko działa, nic nie trzeszczy, nie piszczy, nie spowalnia. Po prostu kwintesencja telefonu.

Ale wszystko zależy od tego czego oczekujemy od telefonu i upodobań. Dlatego przed wyborem “Android czy Symbian” warto sobie zrobić listę oczekiwań.

zależy na czym ci zależy. Jak na graniu bierz androida.

Jedynej aplikacji której ja potrzebuję a której nie mogłem znaleźć na moją N8 (symbian belle) a którą mają iOs i android jest… nawigacja żeglarska z locją morza bałtyckiego.

Poza tym wszystko jest -przynajmniej dla użytkownika którego nie podniecają ładne ikonki i motywy.

http://en.wikipedia.org/wiki/Symbian

Symbian jest martwy

Z tym, że Symbian jest martwy to jest sprawa dyskusyjna. Na pewno nie jest już tak rozwijany jak Android czy WP, ale jeszcze w grobie nie leży.

Na pewno jest tańszy, ot choćby popatrzmy na Nokie 500, która nowa kosztuje już od 330zł (w opcji kup teraz) w niej dostajemy sensowny procesor, dobą rozdziałkę, funkcje, w tej cenie nowego Androida z takimi parametrami na pewno się nie dostanie.

Są jakieś ograniczenia, ale każdy system je posiada mimo wszystko Symbian to dobra alternatywa dla tych “mniej zamożnych” a ceniących funkcjonalność.

Jeśli ktoś nie chce bawić się z doinstalowywaniem aplikacji, konfigurowaniem wszystkiego i woli mieć wszystko na gotowe to polecam Symbian.

W przypadku Androida zawsze trzeba trochę się pobawić z aplikacjami, ale chociaż mamy ich większy wybór.

Moim zdaniem w przypadku Androida trzeba wymienić wszystkie aplikacje. Muzyka - nonsens, Mail - nonsens, Mapy trzeba dograć żeby dało się korzystać, aplikacja do smsów też nie grzeszy sprytem, dialer to samo. Launcher zależy od producenta, ale też w większości trzeba dograć inny. Fakt mnogość aplikacji jest, ale często bywa tak, że 9/10 aplikacji jest po prostu śmieciowa i tylko jedna jest godna uwagi, ale wybór jest.

W przypadku Ovi czy Market Place jest mały wybór ale bardziej sensowniejszy.

Poza tym Symbian jest też dla ludzi, którzy cenią sobie dłuższe (2-3dni/tydzień) trzymanie na baterii gdzie Android czy WP nie popisują się na tym polu mimo znacznie zasobniejszych akumulatorów.

Na prawdę trzeba być świadomym w doborze mobilnego systemu, bo czasem można się przejechać na popularnym i topowym Androidzie a ostoję znaleźć na “wymierającym” Symbianie (i to jest chyba największa bolączka niezadowolonych klientów)