Telewizor 32LG5700 a dekoder HD

Witam serdecznie,

Mam telewizor 32LG5700 z FullHD oraz dekoder cyfrowego Polsatu Echostar DSB-717. Rozważam teraz podmianę dekodera na HD Echostar DSB 7200. I mam pytanie, czy mi to się opłaca-nie finansowo, bo tutaj mam rozeznanie, ale czy to mi się opłaca pod względem technicznym? Czy by odbierać kanały HD w tym telewizorze to potrzebuje dekodera HD czy wystarczy ten obecny dekoder?

Pozdrawiam

Tak, do odbioru programów w jakości HD potrzebny jest dekoder HD.

Wyczytałem, że telewizor 32LG5700 wyposażony jest w tuner mpeg-2, ale po wyborze w opcjach Polski ten tuner się dezaktywuje. Jakie zadanie ma ten tuner? Czy wystarczy on do odbioru telewizji HD gdybym wybrał np. Angielski? Czy jednak trzeba mieć zewnętrzny dekoder HD?

Tuner DVB-T (MPEG-2/MPEG-4) potrzebny jest do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, która w przyszłości zastąpi (w niektórych państwach już zastąpiła) telewizję analogową. W Polsce tuner MPEG-2 do niczego ci się nie przyda, ponieważ w Polsce telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie MPEG-4. Aby móc oglądać TV naziemną, do tego telewizora będziesz musiał dokupić za kilka lat moduł transkodujący (wada: brak możliwości oglądania kanałów naziemnych w HD) albo zewnętrzny dekoder DVB-T (wada: wyższa cena, kolejna “skrzynka” pod telewizorem, kolejny pilot).

W Polsce tuner MPEG-2 do niczego ci się nie przyda, chyba że mieszkasz w pobliżu granicy z Niemcami lub Czechami. Wtedy będziesz mógł na nim oglądać programy zagraniczne.

Natomiast do Cyfrowego Polsatu, o ile chcesz oglądać programy w HD (i dodatkowo za nie płacić), jak najbardziej przyda się dekoder HD. Nie wiem, czy nie lepiej jednak zastanowić się nad Cyfrą+ albo n. Nie dość, że te platformy mają wyższą jakość obrazu, dekodery mają wbudowane tunery DVB-T (w przypadku n trzeba dokupić tzw. stick na USB).

Może moja wypowiedz będzie nie na temat ale czy możliwe jest żeby na 32 calach było full hd?

Full HD (1920-1080) zaczyna się chyba od 40 cali.

Możliwość taka jest, tylko pytanie, czy ma to sens. Przy takiej przekątnej nie zauważysz różnicy. Jeśli nie będziesz oglądać filmów na Blu-Ray, nie zauważysz jej zresztą i na większych przekątnych.

witam wszystkich :slight_smile:

na początek winny jestem wyjaśnienia: zdecydowałem się na podmianę dekodera i dostałem echostar hds-400e i teraz mam mały problem. Po włożeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego o odpaleniu dekodera (wiadomo po ok.minucie wgrywa się oprogramowanie) i po włączeniu dekodera a potem tv nie działa mi pilot do dekodera. Byłem w punkcie obsługi sprawdzili i wszystko wyszło ok. Sygnał z satelity mam silny, antena była właściwie ustawiona.

Czy ktoś ma podobne problemy, pomysły jak z tego wybrnąć? Czy to kwestia ustawień tv, bo jak włączę - po tym jak się załaduje oprogramowanie na dekoderze - najpierw tv a potem dekoder mi nie odpowiada, nie chce się załączyć i dopiero po kilkunastu minutach mogę załączyć dekoder. Czym to jest spowodowane?

Z góry dziękuje

margor10

Możesz opisać to dokładniej? Jeśli nie działa pilot, idziesz do salonu i wymieniasz.

właśnie pilot sprawdzili, potem zawiozłem dekoder i wszystko śmigało u nich w Punkcie Obsługi klienta znakomicie! A u mnie są problemy… myślę, że to od tv albo kabla hdmi kupionego na allegro. A w czym dokładniej jest problem: otóż na noc zawsze wyłączany jest dekoder z sieci a rano po włożeniu wtyczki ponownie czeka się minute może dwie aż załaduje się oprogramowanie i wtedy pilot już nie działa, dekoder trzeba odpalić z panelu ręcznie, potem tv i wtedy pilot nie dziala jeszcze kilka minut. Jeśli chce przełączać kanały przez te kilka pierwszych minut to muszę to robić ręcznie przy dekoderze. A potem pilot “zajarzy” i jest ok A jeśli pilot nie jest użytkowany kilkaziesiąt minut to znowu ma “blokade” i trzeba wciskać przyciski aż dopiero po minucie znowu zacznie działać. Nie wiem czym to jest spowodowane…

Sposób jest chyba tylko jeden - nie wyłączaj go z prądu. To jest urządzenie przeznaczone do pracy ciągłej. A za dużo na nim nie zaoszczędzisz - podczas pracy pobiera max 30W, zużycia dla trybu czuwania (czyli dekoder wyłączony pilotem lub z przedniego panelu) nie podają, ale prawdopodobnie to jest kilka W - miesięcznie wyjdzie pewnie ok. 1 zł.