Telewizor 32LG5700 a dekoder HD


(Margor10) #1

Witam serdecznie,

Mam telewizor 32LG5700 z FullHD oraz dekoder cyfrowego Polsatu Echostar DSB-717. Rozważam teraz podmianę dekodera na HD Echostar DSB 7200. I mam pytanie, czy mi to się opłaca-nie finansowo, bo tutaj mam rozeznanie, ale czy to mi się opłaca pod względem technicznym? Czy by odbierać kanały HD w tym telewizorze to potrzebuje dekodera HD czy wystarczy ten obecny dekoder?

Pozdrawiam


(Maryś) #2

Tak, do odbioru programów w jakości HD potrzebny jest dekoder HD.


(Margor10) #3

Wyczytałem, że telewizor 32LG5700 wyposażony jest w tuner mpeg-2, ale po wyborze w opcjach Polski ten tuner się dezaktywuje. Jakie zadanie ma ten tuner? Czy wystarczy on do odbioru telewizji HD gdybym wybrał np. Angielski? Czy jednak trzeba mieć zewnętrzny dekoder HD?


(Kpc21) #4

Tuner DVB-T (MPEG-2/MPEG-4) potrzebny jest do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, która w przyszłości zastąpi (w niektórych państwach już zastąpiła) telewizję analogową. W Polsce tuner MPEG-2 do niczego ci się nie przyda, ponieważ w Polsce telewizja cyfrowa będzie nadawana w systemie MPEG-4. Aby móc oglądać TV naziemną, do tego telewizora będziesz musiał dokupić za kilka lat moduł transkodujący (wada: brak możliwości oglądania kanałów naziemnych w HD) albo zewnętrzny dekoder DVB-T (wada: wyższa cena, kolejna "skrzynka" pod telewizorem, kolejny pilot).

W Polsce tuner MPEG-2 do niczego ci się nie przyda, chyba że mieszkasz w pobliżu granicy z Niemcami lub Czechami. Wtedy będziesz mógł na nim oglądać programy zagraniczne.

Natomiast do Cyfrowego Polsatu, o ile chcesz oglądać programy w HD (i dodatkowo za nie płacić), jak najbardziej przyda się dekoder HD. Nie wiem, czy nie lepiej jednak zastanowić się nad Cyfrą+ albo n. Nie dość, że te platformy mają wyższą jakość obrazu, dekodery mają wbudowane tunery DVB-T (w przypadku n trzeba dokupić tzw. stick na USB).


(Michaldeo) #5

Może moja wypowiedz będzie nie na temat ale czy możliwe jest żeby na 32 calach było full hd?

Full HD (1920-1080) zaczyna się chyba od 40 cali.


(Kpc21) #6

Możliwość taka jest, tylko pytanie, czy ma to sens. Przy takiej przekątnej nie zauważysz różnicy. Jeśli nie będziesz oglądać filmów na Blu-Ray, nie zauważysz jej zresztą i na większych przekątnych.


(Margor10) #7

witam wszystkich :slight_smile:

na początek winny jestem wyjaśnienia: zdecydowałem się na podmianę dekodera i dostałem echostar hds-400e i teraz mam mały problem. Po włożeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego o odpaleniu dekodera (wiadomo po ok.minucie wgrywa się oprogramowanie) i po włączeniu dekodera a potem tv nie działa mi pilot do dekodera. Byłem w punkcie obsługi sprawdzili i wszystko wyszło ok. Sygnał z satelity mam silny, antena była właściwie ustawiona.

Czy ktoś ma podobne problemy, pomysły jak z tego wybrnąć? Czy to kwestia ustawień tv, bo jak włączę - po tym jak się załaduje oprogramowanie na dekoderze - najpierw tv a potem dekoder mi nie odpowiada, nie chce się załączyć i dopiero po kilkunastu minutach mogę załączyć dekoder. Czym to jest spowodowane?

Z góry dziękuje

margor10


(Kpc21) #8

Możesz opisać to dokładniej? Jeśli nie działa pilot, idziesz do salonu i wymieniasz.


(Margor10) #9

właśnie pilot sprawdzili, potem zawiozłem dekoder i wszystko śmigało u nich w Punkcie Obsługi klienta znakomicie! A u mnie są problemy... myślę, że to od tv albo kabla hdmi kupionego na allegro. A w czym dokładniej jest problem: otóż na noc zawsze wyłączany jest dekoder z sieci a rano po włożeniu wtyczki ponownie czeka się minute może dwie aż załaduje się oprogramowanie i wtedy pilot już nie działa, dekoder trzeba odpalić z panelu ręcznie, potem tv i wtedy pilot nie dziala jeszcze kilka minut. Jeśli chce przełączać kanały przez te kilka pierwszych minut to muszę to robić ręcznie przy dekoderze. A potem pilot "zajarzy" i jest ok A jeśli pilot nie jest użytkowany kilkaziesiąt minut to znowu ma "blokade" i trzeba wciskać przyciski aż dopiero po minucie znowu zacznie działać. Nie wiem czym to jest spowodowane...


(Kpc21) #10

Sposób jest chyba tylko jeden - nie wyłączaj go z prądu. To jest urządzenie przeznaczone do pracy ciągłej. A za dużo na nim nie zaoszczędzisz - podczas pracy pobiera max 30W, zużycia dla trybu czuwania (czyli dekoder wyłączony pilotem lub z przedniego panelu) nie podają, ale prawdopodobnie to jest kilka W - miesięcznie wyjdzie pewnie ok. 1 zł.