Telewizor do PS4 Pro - jaki wybrać?

Cześć,

temat, który pewnie już się wielokrotnie tu przewijał. Proszę o pomoc w wyborze TV z odpowiednimi parametrami pod konsolę PS 4 Pro. Do tej pory grałem raczej tylko i wyłącznie na pececie i jestem dość ‘zielony’ w temacie, mniej więcej wiem jakie z parametrów są najważniejsze jeśli chodzi o komfort gry, ale wolę zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego. Mimo przeczytania kilkunastu recenzji, opinii i testów, nie chcę wybrać czegoś zbyt pochopnie i potem nie mieć przyjemności z grania. Ja poniżej rzucę paroma opcjami, które mnie zainteresowały (ze sklepu zagranicznego, ale na dane techniczne możecie zerknąć i powiedzieć, co myślicie)

Szukam TV najlepiej 55’’ (nie większego, ze względu na ograniczone miejsce), oczywiście 4k, QLED/OLED, HDR, z input lagiem najlepiej nie przekraczającym 15 ms. I właśnie pytanie o matrycę: czy różnica 50/60 Hz a 100/120 Hz jest tak bardzo odczuwalna podczas gry? Niestety ciężko znaleźć TV, w którym wszystkie parametry byłyby idealne.

Planuję wydatek do 1500 e (ewentualnie mogę dołożyć 200-300 e, jeśli zdecyduję się na zakup na raty i będzie warto).

Poniżej to, co ja znalazłem:

Do Xboxa kupiłem taki

I jak się spisuje podczas rozgrywki? Mam na oku podobny z tej samej serii Samsungów. Nie wiem czy jest sens przepłacać, być może jako nowicjusz na konsoli nie wychwycę szczegółów, jakie wychwyciłby “stary wyjadacz” i wieloletni gracz. Ale czekam na dalsze odpowiedzi, może ktoś coś doradzi?

Nie ma sensu dopłacać do 120 klatek skoro obecne konsole ledwo wyciągają 30 przy 4K. HDR za to jak najbardziej bo to robi wrażenie :wink:

Praktycznie wszystkie nowe TV dysponują teraz funkcją HDR, jednak z tego co czytałem w różnych testach, nie wszędzie działa ona na zadowalającym poziomie. Jaki wybrać TV z dobrym HDRem? I rozumiem, że input lag też jest kluczową sprawą, w przeciwieństwie do matrycy.

To fakt HDR HDRowi nie równy ponieważ nie ma jednego określonego standardu którego trzymaliby się producenci tylko każdy kto chce może przykleić sobie taki znaczek :wink: trzeba czytać opinie, albo poczekaj dłużej na forum i nóż widelec ktoś się trafi. Ja miałem styczność tylko z samsungami i jakość ich obrazu mi się podobała, ale nie mam dobrego porównania z innymi, a także nie zwracałem uwagi na input lag.
W ogóle ten parametr nie wydaje mi się szczególnie istotny przy graniu konsolowym o ile nie jest dramatycznie wysoki. No chyba ze planujesz podłączyć mysz, klawiaturę i grać zawodowo w FPSy.

Zawodowym graczem na pewno nie będę :wink: Interesuje mnie kilka tytułów z nowszych gier i w końcu postanowiłem po prostu zaopatrzyć się w konsolę, a do niej potrzebny jest TV. Jakiś czas temu dostałem nawet od kogoś, kto miał na zbyciu, jakiegoś Samsunga z 2012, ale jego nie biorę nawet pod uwagę, wątpię czy się nadaje :smiley:

Natomiast wszędzie piszą o input lag jako najważniej rzeczy przy rozgrywce. Nie wiem czy chodziło tylko o rozgrywki sieciowe, ale wolę jednak nie przekraczać 20 ms. Jeśli reakcja obrazu jest zbyt powolna, to kiepsko.

Poczekam jeszcze, może ktoś mi podrzuci jakiś pomysł. Przed świętami i tak już nie pogram :stuck_out_tongue:

Czy możecie mi doradzić coś w kwestii tego LG?

LG OLED55C97LA

Starszy model jest często chwalony na forach. Sam zastanawiałem się bardziej nad nieco bardziej “ekonomicznymi” opcjami z Samsungami QLED 60R lub 70R, jednak może lepiej dopłacić trochę więcej za coś, co będzie mi (mam nadzieję) służyło lata?

Na pierwszy rzut oka parametry i dane techniczne wydają się ok, jest wsparcie HDMI 2.1 (4K@120Hz), HDMI VRR, input lag w przedziale 6-14ms, jasność ok 1000 cd/m^2, no i małe zużycie prądu na poziomie ok. 154 kwh rocznie. Powiedzcie mi tylko na czym polega “ryzyko wypalenia” (ang. burn-in risk), czy chodzi o możliwość zapłonu, czy o przepalenie jakichś podzespołów?

No i generalnie, co sądzicie o tym TV? Może macie coś lepszego do zaproponowania? Poniżej jakieś linki, recenzje (z youtuba niestety po niemiecku, ale można się domyślić o co chodzi :wink: )

https://cenowarka.pl/lg-electronics-oled-55c97la-a2019159.html