Telewizor służący również jako monitor do PC

Witam!

Niedługo stracę mój telewizor, który mam w pokoju i na dodatek zepsuł mi się monitor w komputerze i używam jakiegoś starego kineskopowego. Więc chciałbym kupić telewizor, który byłby również monitorem. A że jestem w tym temacie całkiem zielony to pytam:

  1. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe i czy jest praktyczne.

  2. Jeśli tak to na jakie telewizory musiałbym zwrócić uwagę, (tu zaznaczam, że nie potrzebuje jakiegoś giganta, może coś koło 20") przykłady mile widziane

  3. W jaki sposób ten telewizor byłby podłączony do pc (mam Radeona 3850) i czy z takim rozwiązaniem wiążą się jakieś przeszkody w użytkowaniu.

Mam nadzieję, że zrozumiałe jest to co napisałem. :slight_smile:

Najlepiej kupić monitor z wbudowanym tunerem np. taki: http://allegro.pl/benq-ml2441-monitor-t … 12612.html

Jak dla mnie najistotniejsza różnica między TV a monitorem to:

w monitorze:

  • brak tunera TV ale można sobie dokupić do kompa taki tuner,

  • większa rozdzielczość natywna 2560 x 1600, wygodniej pracuje się w aplikacjach biurowych,

  • większa ilość gniazd - Twoja karta ma 2xDVI wiec bez problemów podłączysz ją do monitora,

  • raczej droższe od TV LCD,

  • często brak głośników,

w TV LCD:

  • rozdzielczość natywna dostosowana do filmów HD Ready 1366 x 768 lub Full HD 1920x1080, na karcie trzeba przeskalowywać ekran bo jest obcinany,

  • najczęściej brak gniazda DVI - musisz stosować przejściówki na HDMI lub D-Sub

  • wbudowany tuner DVB-T.

Oferta jest bardzo bogata i tu już raczej sam musisz przeanalizować plusy i minusy oraz opłacalność.

Również polecam monitor z wbudowanym tunerem. Przy tej przekątnej wyjdzie taniej niż kupienie TV a w zasadnie nie ma różnic pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem.

Taka rozdzielczość jest spotykana najczęściej w dużych monitorach 30 cali i więcej. Autorowi tematu jest potrzebny monitor/tv ok. 20 calowy.

Ciekawe, chyba względem tej rozdzielczości o której wspomniałeś wyżej. Sam posiadam telewizor Full HD jak i HD Ready i po podłączeniu komputera rozdzielczość automatycznie się dostosowuje do natywnej.

Czyli jak kupie monitor z wbudowanym tunerem, to będzie on działał normalnie jak telewizor, tzn nie będę musiał włączać komputera, żeby TV oglądać?

Nie, nie będziesz musiał włączać komputera. Będzie do wyboru źródło z którego obraz ma być wyświetlany np. z anteny, EURO, HDMI czy wejścia komputerowego.

nie. nie musisz włączać kompa ani wyłaczać aby przełączyć na tv

No to o taki bajer mi chodzi. Może jakieś przykłady, albo na co patrzeć przy wyborze?

Warto zwrócić uwagę aby monitor miał na pewno tuner MPEG-4. Reszta to kwestia rozdzielczości i ilości wejść/wyjść. Nie powiedziałeś nam jaką kwotę chcesz przeznaczyć. Monitor wybrany przez Paranienormalny jest dobry lecz dość drogi. Z racji, że najczęściej spotyka się modele 20-paro calowe proponuję coś z tego: http://allegro.pl/listing.php/search?ca … nge_view=1

zastanów się nad kupnem monitora z wbudowanym tunerem mpeg-4 np :

http://allegro.pl/monitor-lcd-full-hd-s … 59711.html

Który z tych 3 byłby najlepszy?

http://allegro.pl/monitor-lcd-full-hd-samsung-p2270hd-tv-tuner-pilot-i1230159711.html SAMSUNG P2270HD

http://allegro.pl/monitor-tv-samsung-20-2033hd-2xhdmi-mpeg-4-i1221703371.html Samsung 2033HD

http://allegro.pl/lcd-lg-20-hd-m2062d-mpeg-4-5ms-tuner-hdmi-lo-i1223205251.html LG HD M2062D

Osobiście wybrałbym pierwszy ze względu na rozdzielczość, przyciski z przodu i prostotę w wykonaniu (nie posiada zbędnych udziwnień obudowy typu łezka czy innych niepotrzebnych okrągłości).

No ty chyba będę wybierał tego Samsunga P2270HD.

Kablówkę będę mógł normalnie podpiąć? i jaki w ogóle będzie efekt na takim monitorze?

Będzie jakaś różnica czy podłącze monitor pod komputer za pomocą HDMI lub D-sub?

Na stronie aukcji jest napisane: "Monitor fabrycznie nowy, faktura VAT, tylko u nas 36 miesięcy gwarancji SAMSUNG Polska !!

Jakość obrazu będzie zależna od tego czy masz kablówkę cyfrową (lepsza jakość) czy analogową (gorsza jakość). Monitor posiada wszystkie potrzebne wejścia więc niezależnie czy masz obraz z dekodera czy bezpośrednio z kabla antenowego nie będzie problemu z podłączeniem. Co do gwarancji to mimo, że kupujesz na Allegro jest to konto jakiegoś sklepu. Gdyby coś było nie tak to przez te 36 miesięcy możesz reklamować towar u nich. Muszą to przyjąć i wysłać do naprawy. Po upływie tego terminu samemu trzeba skontaktować się z serwisem.

Co do sposobu podłączenia to obydwa kable obsługują rozdzielczość Full HD. Lepiej jest podłączyć przez HDMI/DVI (przesyłają cyfrowy sygnał bez konwersji na analogowy jak to jest w D-Sub) jednak nie jest to niezbędne. Sam używam DVI z monitorem oraz D-Sub z telewizorem nie dostrzegając większych różnic.

No to jeszcze 1 pytanie. Ten Samsung ma Zalecana rozdzielczość obrazu: 1920 x 1080 pikseli. Czyli na PC będę musiał pracować na takiej rozdzielczości?

Po pierwsze sprawdź czy twoja karta ma rozdzielczość 1920 x 1080. Maiłem kiedyś kartę graficzną nie mającą rozdzielczości jaką posiadał TV LCD i po podłączeniu kompa do LCD okazało się że obraz wychodził poza ekran (nie był widoczny pasek zadań) dopiero w panelu sterowania nVidi zwężyłem go sobie.

Powinno się pracować w rozdzielczości natywnej i przy częstotliwości 60Hz, bo obraz wtedy wygląda najlepiej. Ustawienie innej rozdzielczości powoduje pogorszenie jakości co najbardziej widać na literkach, które są niewyraźne. Dzieje się tak dlatego, że przy ustawieniu innej rozdzielczości niż natywna musi dojść do przeskalowania obrazu i np.: jeden pixel musi być zbudowany z 2 pixeli w poziomie i 3 w pionie, co może wyglądać nieciekawie.

Jak masz dobrze zainstalowaną kartę graficzną to powinna ona dostosować rozdzielczości to parametrów LCD i we właściwościach ekranu > ustawienia rozdzielczości powinny kończyć się na tej jaką posiada LCD.

Nie, nie będziesz musiał pracować na rozdzielczości 1920x1080, jednak jak napisał kolega wyżej to na niej uzyskasz najlepszy obraz. Twoja karta obsługuje rozdzielczości przewyższające Full HD więc nie będzie problemu.

sam sobie ustawisz rozdzielczosci w panelu kontrolnym…

korzystam wlasnie z dwoch monitorow - jeden do przegladania netu (monitor 19’ z tunerem od Samsunga) i drugi do filmow (40’ tv Toshiba) - oba podlaczone pod 8800gt , jeden po dvi a drugi hdmi (z przejsciowka dvi), jeden ma max. 1440x900 a drugi fullHD, obraz moze byc wyswietlany jednoczesnie (klon) lub rozszerzony (co polecam, bo umozliwia korzystanie z przegladarki na jednym monitorze i ogladanie filmu na drugim… oba full screen)