Temacik pojemności płytek

Chciał bym być pewny w 100%. Czy największą pojemnością płyt jest 8.5 GB? Sam raczej większych nie widziałem, a na pewno jest ktoś bardziej obeznany, żeby mi to potwierdzić. A coś do nagrania 10 GB obrazu mi by się przydało to jedyne co to raczej pendrive (przynajmniej tak mi się wydaje).

Chyba 50GB Blu-Ray DL.

Można nagrać dwustronnie ale dawno nie widziałem takich nośników. KUp nagrywarkę BL i po sprawie.

“Branżowe testy przeprowadzone zgodnie z normą ISO/IEC 10995 przez firmę Millenniata wykazały, że średnia oczekiwana trwałość płyt MDISC wynosi 1332 lata, a tylko 5% płyt może wykazywać oznaki utraty danych po 667 latach.” - jak znalazł do kapsuły czasu.
@jmuzykant05 128GB na Allegro.

Czyste gdybanie… chyba, że testowali tyle lat te płyty :wink: Znając życie kilka lat i nie będzie można ich odpalić.

Pewnie tyle w tym prawdy co w kosmicznych wartościach MTBF wyliczanych dla dysków HDD/SSD.
Zabawa statystyką i tyle.

Jak się nagrywa na dobrych nośnikach i przechowuje w stabilnych warunkach to i zwykłe płyty długo wytrzymają. Mam płyty nagrane na początku lat 90-tych i wszystkie się odczytały ostatnio jak migrowałem na BL Mdisk właśnie. Pendrajwy i SSD nie traktuję jako nośniki na kopie danych bo jak padnie to człowiek nerkę musi sprzedać aby odzyskać dane:)

SSD nie, ale HDD spokojnie może przechowywać dane przez 15 lat.

Awaryjność chyba nawet niższa niż płyt, choć niestety w tym przypadku nie dysponuję dokładnymi danymi do których mógłbym się odnieść.

Średnia utrata ładunku magnetycznego HDD to 1% rocznie (źródło).

Aż sobie sprawdziłem mojego starocia CD-R - nagrany w styczniu 1997 i nadal wszystko się odczytuje. Model jak na obrazku poniżej:

Stare płyty CD były dość żywotne, im nowsze tym było gorzej.
A z DVD moje doświadczenia były strasznie kiepskie, miałem kilka nośników które nie przetrwały nawet 10 lat.

Prawdą jest też to, jak pisze kolega wcześnie, że płyty były lepszej jakości jak i sam sprzęt do ich wypalania.
Płyta z 90 lat nagrana na starym lapku pięknie się na nim odczytuje a na współczesnym “mieli”…więc, sam sprzęt też miał znaczenie (lasery).

Panie - kiedyś to było… :wink:

Nagrywanie CD na laptopie w latach 90-tych? Oj, coś fantazja poniosła… I jakie znaczenie ma laser ?! Inaczej działa?
A tę zabytkową płytę nagraną na stacjonarnym napędzie w A.D.1997 wetkłem byłem do 2-letniego ROGa. Wystarczająco stary, że dał radę czy co ???

Zmieniły się materiały z których wykonana była warstwa na której odbywa się zapis, wzrosła pojemność nośnika.

Płyty 650MB już pewnie nie kupisz.
A tym bardziej w charakterystycznym dla lat 90-tych złotym lub ciemnoniebieskim kolorze.