Temat może i stary ale nie znalazłem rozwiązania które by działało - obraz płyty

Otóż chcę, a właściwie próbuję stworzyć obraz płyty cd. Czemu w ogóle ją chcę zrobić?
Ponieważ:

  1. nie mam napędu
  2. chcę mieć wersję iso do instalowania na kilku kompach w zależności od potrzeby.
    To jest płyta z profesjonalnym translatorem Niemiecki -> Polski, Polski ->Niemiecki + dość spory słownik.
    Kupiłem ją jakieś 15 lat temu jak uczyłem się do matury.
    Teraz chcę z niej ponownie skorzystać, jednak jak pisałem nie posiadam napędu i nie posiadać nie będę z różnych powodów.
    Pytanie brzmi jak ją zgrać do pliku iso?
    Dodam, że próbowałem już programem (już nie pamiętam bo wywaliłem) ale chyba copycd, zrobił się niby obraz img oraz ccd oraz sub, jednak mimo to po zamontowaniu tego w daemonie program nie odpala/nie rusza instalator nie ma zamiaru się odpalić, próbowałem różnych sztuczek typu uruchom jako admin, uruchom w trybie zgodności z win xp/win 7/vista/win 8… nie działa.
    Jak ja mam zrobić działający obraz tej płyty?
    Dodam że użyję laptopa mojego Taty bo on ma napęd.

Musiałbyś ustalić czym zabezpieczono ten 15 letni “napęd”.

Może @anon25492837 podpowie jak to zrobić “alkoholem”.

Nie pamiętam takich detali z przeszłości. Ale poszperam dalej.

Tak jak wspomniał @krystian3w, możesz to zrobić z zainstalowanym Alcohol 120%. Jest wersja free też. Z profilem general protect cd w kreatorze odczytu. A potem w Alcohol zamontować taki obraz w wirtualnym napędzie. Sprawdź potem czy obraz działa ci poprawnie.

P.S. Zrób obraz mds/mdf i na sprzęcie bez napędu potrzebujesz zainstalować Alcohol w celu emulacji wirtualnego dysku.

Napiszę czy udało mi się może jutro - jak się bardziej ogarnę z czasem :wink:

Wirtualny napęd potrzebny jest chyba w sytuacjach, kiedy program wymaga obecności nośnika w napędzie do prawidłowego działania.
Ja w pozostałych sytuacjach normalnie otwieram zawartość płyty z programem, kiedy jest w napędzie i kopiuję pliki do folderu.
Z folderu na innym kompie uruchamiam plik setup.exe i normalnie przebiega instalacja programu i wszystko hula.
Podobnie jak mam zrobioną kopię jakiejś płyty ISO z programem, to otwieram ją w winrarze i stamtąd też uruchamiam plik setup.exe i normalnie program się instaluje.
Jednak kiedy program jest sporej wielkości to najpierw lepiej wypakować go z winrara do folderu, ponieważ winrar ładuje go do folderu tymczasowego.
Wcale nie montuję obrazu ISO w wirtualnym napędzie, aby moc zainstalować program na tym obrazie się znajdujący.
To oczywiście działa w wypadku, kiedy program w całości instaluje się z płyty i nie potrzebuje do działania płyty w napędzie, oraz nie ma jakichś dodatkowych zabezpieczeń.
W większości wypadków to zdaje egzamin.
Więc wystarczy zrobić kopię plików do folderu i nie ma potrzeby robić kopii płyty.
Płyty z programami nie są płytami z systemami a więc bootowalnymi.
Poza tym, nowe systemy mają możliwość montowania plików ISO w wirtualnym napędzie i nie potrzeba do tego żadnych innych programów a dla Windows 7(obsługuje jedynie 32 bitowe wersje systemu) jest malutki oryginalny program Microsoftu, który umożliwia również montowanie obrazów w wirtualnym napędzie.
Jeśli już mamy taki wymóg.
“Winrar, pozwoli ci otworzyć plik .iso i wyodrębnić go, lub uruchomić stamtąd instalację”…

Gorzej jak nie wymaga to żadnej instalacji, mam jakieś stare słowniki z gazety, też nie wymagają instalacji i kopiowanie byle jak na dysk wywala błąd “zabezpieczeń”, obraz ISO zrobiony alkoholem 52% działa spoko po zamontowaniu.

Dlatego warto sprawdzić najprostszą metodę, jeśli nie zadziała to instalować jakiś alkohol, czy też inne śmieci do systemu, ładujące ciężkie do odinstalowania z niego sterowniki, które nie raz potrafią zakłócać działanie natywnych napędów.

Alkohol 120% dał radę :wink:
Płytę można wyrzucić.

Alkohol 120% jest świetny i przeważnie daje radę, ale instaluje syf.
Sam go używałem, gdy grałem w gry z PS1 na kompie, tylko trzeba umieć go instalować odpowiednio.
Jeśli możesz to sprawdź sobie system pod względem zagrożeń.

To zrobisz w PowerISO.

Alochol 120%
Daemon tool
AnyDVD / AnyDVD HD
UltraISO

Sporo tego jest :slight_smile:

Druga sprawa, to czy ten program działa na W10. Uruchom go w trybie zgodności z W7/W98 i sprawdź. Program pewnie nie ma żadnych zabezpieczeń i tylko chodzi o kompatybilność z nowym systemem. Często spotykam to w programach dla edukacji po zmianie kompa z XP na kompa z W10 i mam płacz nauczycieli bo nie działa i zrób Pan coś.