Temat: Po przeniesieniu folderu przestają działać skróty


(kaaaj123) #1

Mam problem z Eksploratorem Plików. Opiszę to na przykładzie: mam bibliotekę złożoną z kilkudziesięciu folderów ( w folderach kolejne podfoldery, w nich pod-podfoldery, itd). W niektórych folderach i podfolderach znajdują się skróty do innych folderów, które są tematycznie pokrewne. Załóżmy, że chcę przenieść folder B do folderu A. Kiedy jednak zrobię to za pomocą Eksploratora Plików, to wówczas skróty przestaną działać i pojawi się stosowny komunikat, że folderu, do którego prowadzi dany skrót, nie można odnaleźć. Jak przenieść folder, aby zachować ścieżkę do folderu, do którego odnosi się skrót? Metoda? Program?
Windows 10, 64 bit


(stens1950) #2

Musisz zrobić nowy skrót.


(hindus) #3

Można też od razu robić skróty ze ścieżką względną, ale to dość niestandardowe i trochę trzeba się namęczyć. Ja tak robiłem przy wypalaniu prezentacji na płytę DVD - skróty do katalogu ze zdjęciami i do uruchomienia pokazu slajdów.

Przykłady (po ang.): https://superuser.com/questions/644407/using-relative-paths-for-windows-shortcuts

Oczywiście jak już masz skróty to już za późno. Możesz spróbować tego powershella: https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Modify-shortcut-file-lnk-fdfee592
Pewnie trzeba byłoby go odpowiednio zmodyfikować, żeby wskazywał ścieżkę relatywną. Łączac obie strony powinieneś stworzyć coś odpowiedniego :slight_smile:


(Domker) #4

Metoda - zrobić nowy skrót lub poprawić ścieżkę w istniejącym.
Czy to będą skróty relatywne, czy zawierające pełną ścieżkę problem będziesz miał zawsze ten sam w takim przypadku.


(krystian3w) #5

A tak to byłem przekonany że w jakiejś części Windows to ogarniał :slight_smile: