Tematy na forum, związane z programami p2p


(Monczkin) #1

Sieci p2p powstały z myślą o swobodnej wymianie plików między użytkownikami internetu w czasach, gdy serwery FTP lub inne dzisiejsze rozwiązania, były rzadko spotykane czy niedostępne dla przeciętnego użytkownika. Pliki te były owocem czyjejś pracy - kogoś, kto zdecydował się na ich rozpowszechnienie i stanowiły archiwum ogólnodostępnych informacji. Sieci p2p są w dalszym ciągu nieocenionym źródłem informacji.

W dobie powszechnego dostępu do sieci www i jego rozwoju (niestety, naszym zdaniem w złym kierunku) zmieniło się przeznaczenie programów obsługujących sieci p2p. Obecnie, co jest faktem niepodważalnym, służą one do rozpowszechniania (w znacznej mierze) nielegalnych, zakazanych treści jak: pornografia, treści nawołujące do nienawiści, nielegalnych kopii gier, programów, muzyki, czyli praktycznie wszystkiego, czego pożądamy, a nie chcemy oczywiście za to płacić - z różnych zresztą przyczyn. Same programy do obsługi sieci p2p są jak najbardziej legalne (oczywiście z wyjątkami). Jest to narzędzie jak każde inne, ani dobre ani złe. To użytkownik decyduje jak je wykorzysta.

W dzisiejszych czasach obowiązują prawa autorskie, w mniejszym lub większym stopniu, zrozumiałe dla przeciętnego człowieka. Czasy, kiedy wartość intelektualna była traktowana jako ogólnodostępne, bezpłatne dobro minęły bezpowrotnie.

Czy to dobrze czy źle, nie nam to oceniać.

Podstawą funkcjonowania każdego społeczeństwa jest zbiór praw i zasad nimi rządzących. Każdy z nas, czy mu się to podoba lub nie, ma obowiązek ich przestrzegania. Jeżeli godzą one w jego interesy, może bronić swych praw przed sądem etc. Nie można jednak ich łamać, kierując się zasadą "bo mi się to nie podoba...".

Vortal jak i jego forum, stawia na legalność, zrzeszając społeczność, której idea ta jest zrozumiała i bliska. Niestety, obserwując tematy na forum, czy komentarze na vortalu, odnosi się wrażenie, które w większości wypadków niestety jest prawdziwe, że pojawiające się pytania służą łamaniu prawa czy regulaminu naszego forum.

Każdy user ma wolny wybór i nikt nikomu narzucać niczego nie będzie.

Rejestrując się na forum, każdy z Nas potwierdza znajomość regulaminu i jednocześnie zobowiązuje się do jego przestrzegania. Dotyczy to również zasad, których nie ma w regulaminie, a publikowane są w postaci ogłoszeń czy przyklejonych tematów na forum. Niestety, nagminną praktyką w sieci, jest klikanie "next" bez zadawania sobie trudu przeczytania czy zrozumienia treści, które się pojawiają w międzyczasie. Nieznajomość zasad, świadoma czy nie, nie zwalnia z ich przestrzegania.

------------------------------------------------

Dlatego apelujemy do Userów o przestrzeganie następujących zasad związanych z programami p2p (i nie tylko):

-- Jeżeli masz problem z jego obsługą/konfiguracją - zajrzyj do pomocy programu (F1).

-- Jeżeli nie znalazłeś rozwiązania - zajrzyj do FAQ na stronie domowej.

-- Jeżeli nie znalazłeś rozwiązania- poszukaj rozwiązania na forum związanym z danym programem.

-- Jeżeli nie znalazłeś rozwiązania - skorzystaj z wyszukiwarek www.

-- Jeżeli i to nie pomoże - załóż temat na forum.

Prosimy też, by nie zamieszczać pytań, informacji, itp., które łamią regulamin forum dotycząc między innymi:

-- Prób obejścia ograniczeń nałożonych przez providerów.

-- Sposobów na nielegalne przyśpieszanie pobierania plików.

-- Problemów związanych z poszukiwaniem filmów, programów, muzyki etc., które są nielegalnymi kopiami.

-- Próśb o udostępnienie plików/linków do stron zawierających wyżej wymienione.

-- W celu uniknięcia nieporozumień, prosimy również o podawanie konkretnych informacji na temat pliku, z którym związany jest problem.

Obostrzenia te wynikają ze smutnej rzeczywistości na forum. W znacznej większości po interwencji moderacji okazuje się, że chodzi o nielegalne treści. Czasem Userzy, nawet mimo zwrócenia uwagi, w dalszym ciągu proszą o pomoc, co jest już jawną kpiną i brakiem szacunku, o "treściwej łacinie" w razie odmowy, nie wspominając.

Przypominamy też, że nikt nie anulował poniższych reguł:

-- Zanim założysz temat - skorzystaj z wyszukiwarki

-- Zanim założysz temat - zastanów się czy nie łamie on regulaminu forum

-- Nazwij temat konkretnie - ułatwisz i przyspieszysz innym Userom udzielenie odpowiedzi,

co leży w Twoim interesie.

-- Używaj poprawnej polszczyzny - jak Cię widzą, tak Cię piszą. Nikomu nie chce się przedzierać przez posty, które są bełkotem i próbować zrozumieć Autora. To również leży w interesie Autora tematu.

Tematy/posty które będą łamać te zasady zostaną usunięte z forum, a wobec Autorów zostaną wyciągnięte konsekwencje. Zanim autor takiego tematu napisze PW z pretensjami, prosimy o sprawdzenie czy ma podstawy i argumenty świadczące o zasadności takiej "reklamacji"