Temp. dysku 114°C - możliwe?

Witam.

Zakupilem niedawno na allegro dysk Hitachi 2,5" 320GB i ku mojemu zdziwieniu w parametrach S.M.A.R.T w sekcji Temperatura (Max) jest wartosc 114 stopni :o , aktualnie temperatura dysku wacha sie w granicach 48 stopni.

Czy jest to możliwe? czy ktos z was spotkal sie kiedykolwiek z taką temperaturą dysku? czy jest on w stanie tyle wytrzymac? dodam ze z zewnatrz nic nie wskazuje na to zeby kiedykolwiek tak sie nagrzał.

poniżej zrzut ekranu z programu AIDA64

http://img7.imageshack.us/img7/8242/20120803175022.jpg

A czy przypadkiem nie jest to temperatura w skali Fahrenheita? 114°F = 45°C

Aida jak i HDTune zawsze pokazywaly temp w stopniach C

U mnie to tak wygląda:

czyli to zalezy od producenta dysku w jakich jednostkach pokazuje temperature, dziwi mnie jednak fakt dlaczego maksymalna temperature pokazuje jako aktualną

114 to stopni F ale i tak za dużo, to około 46 stopni C.

Polecam zapoznać się ze sposobem odczytu danych SMART, jest troszkę ciekawych materiałów w sieci. Aktualna zmierzona temparatura to wartość oznaczana z reguły jako " Data / Raw". Natomiast wartość samego parametru (“Current Value”) to zupełnie co innego. Jest wyrażana w odmiennych jednostkach i powinna być jak najwyższa. Odzwierciedla ona temperaturę jedynie w sposób pośredni. “Worst Value” to najniższa kiedykolwiek odnotowana przez czujniki “Current Value”, a “Treshold Value” to poziom krytyczny po osiągnięciu którego dany parametr (“Current Value”) nie zaliczy testu SMART.

Czasem na podstawie pośrednich wartości SMART można wydedukować rzeczywiste odczyty pomiarów, ale to nie reguła. Przykładowo z odczytu dysku WD użytkownika @dawidek11 wynika, że najwyższa dotychczas zmierzona temperatura wynosiła 52 C (Data + {Current - Worst}). Niestety u innych producentów dysków może to nie zadziałać.

a jaką masz budę?

ile wentylatorów?