Temperatura CPU E5200

(system) #1

Witam, martwi mnie temperatura mojego procesora E5200, w biose wynosiła ona 60 stopni, a nic na pc nie robiłem oprócz wchodzenia do biosu, a co dopiero będzie jak procesor będzie w stresie podczas obsługiwania procesów różnych. Co o tym sądzicie? Paste mam nałożoną boxową, to samo chłodzenie.

(Miroon93) #2

Rzeczywiście Twoja temp. trochę martwi. Czy komputer nie jest zakurzony w środku? Jeśli tak to go przeczyść np. sprężonym powietrzem. Jeśli to nie pomoże zmień chłodzenie na np. Pentagram Freezone KaraKorum

(Tomek G15002900) #3

Obudowa zamknieta czy otwarta i czy masz jakieś wentylatory zamontowane?

(system) #4

Komputer jest nowy, nie ma ani grama kurzu. Przy otwartej obudowie była taka temperatura. Aktualnie nie mogę wymienić chłodzenia na pentagrama, bo nie mam ani grosza po kupnie pc. :?

-- Dodane 23.04.2009 (Cz) 18:26 --

Dziwne jest że radiator jest chłodny jak na taką temperaturę

(Miroon93) #5

A odczytaj temperatury z everesta. Skoro radiator jest chłodny to może masz źle go zamontowanego. Kup nową pastę. i zamontuj radiator z wentylatorem jeszcze raz.

(Adalbert) #6

Wyłącz komputer na kilkanaście minut (by procesor i radiator całkowicie się wystudził), a następnie włącz komputer, szybko wejdź do BIOSu i zobacz jak zachowuje się temperatura. Jak od razu jest te 60* i nie waha się zbytnio, to znaczy że prawdopodobnie czujnik padnięty, albo BIOS źle czyta temperaturę (możliwe, że update by pomógł). Ale jeżeli startuje od powiedzmy 40* i rośnie do tych 60*, to prawdopodobnie źle założony radiator - zobacz czy cokolwiek daje dociskanie go do procesora (patrząc ciągle na temperaturę w BIOSie.

Kto montował radiator? Gdzie komputer kupiłeś?

(system) #7

Po starcie komputera temperatura wynosi około 46* po 10 minutach chodzenia osiąga 70*

-- Dodane 24.04.2009 (Pt) 12:42 --

A jaką proponujecie pastę użyć. I wogóle bez pasty nie powinno być tak wielkiej temperatury bez stresu #-o

(system) #8

Wiatrak chodzi, ale bardzo słabo bo przykładając rękę do wentylatora 8x8 ze starego pc z athlonem 2200+ jakiś stary wentylator a czuć dużo większy chłód niż w tym z e5200 boxowym..

-- Dodane 24.04.2009 (Pt) 14:54 --

A jaką pastę proponujecie kupić? Byle nie jakąś drogą ze złota :-o

(Adalbert) #9

"zobacz czy cokolwiek daje dociskanie go [radiatora] do procesora (patrząc ciągle na temperaturę w BIOSie."

Próbowałeś docisnąć radiator w trakcie pracy komputera patrząc na temperaturę w BIOSie?

"Kto montował radiator? Gdzie komputer kupiłeś?"

Tak czy siak faktycznie bez ponownego poprawnie nałożonego chłodzenia prawdopodobnie się nie obejdzie.

Z past osobiście polecam Arctic Cooling MX-2. Tylko nie kupuj pierwszej z brzegu, jak coś to pytaj.

(Azazel33) #10

Ja bym wzial Zalmana ZM-STG1, na Athlonie64™ 3500+ (jadro Venice) mialem w Biosie 55~ stopni, po wymianie spadlo do 45, a po wygrzaniu teraz mam 39 przy operze, emule, bittorrentcie, gg, msn, nod32, na xp a w biosie z 35 stopni.

Dzieki tej pascie musialem pilnikiem do paznokci prostowac nozki na procesorze (3 dni po posmarowaniu, stalo sie to podczas zdejmowania bo sie radiator przykleil) a gdy zdejmowalem radiator z Zalmana po 2 tygodniach zeszedl bez problemu.

(Adalbert) #11

To albo miałeś podróbkę, albo nie umiesz nakładać pasty, albo zdejmować radiatora. :slight_smile:

Ale Zalman jest również dobry, trochę łatwiej smarować (dzięki pędzelkowi), ciężej całość wykorzystać i wchodzi w reakcje z niektórymi radiatorami.

(system) #12

Ok pobróbowałem, i docisnąłem na maxa radiator i teraz temperatura bez stresu wynosi około poniżej 35*C. Ale nową paste i tak kupie. :slight_smile:

(Adalbert) #13

Czyli źle zamontowany radiator. Wymień na porządną pastę i dobrze zamontuj chłodzenie.