Temperatura dysku

Witam! To mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym się dowiedzieć czy temperatury podzespołów mojego komputera są odpowiednie. Szczególnie chodzi mi o dysk twardy, ponieważ wydaje mi się, że 42 stopnie Celsjusza to za dużo dla dysku twardego w stanie “spoczynku”. W stresie osiąga nawet 47 stopni (jak gram). W programie HDDlife Pro podana jest maksymalna temperatura dla dysku twardego i wynosi ona 53 stopnie. Poniżej zamieściłem informacje z programu Everest Ultimate.

W stresie płyta główna dochodzi do 47 stopni, procesor do 45, a karta graficzna do max. 75.

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika Winbond W83667HG (ISA 290h)

Typ czujnika procesora graficznego Diode (NV-Diode)

Nazwa płyty głównej Asus P5Q / P5Q3 / P5QL Series

Stwierdzono otwieranie obudowy Nie

Temperatury

Płyta główna 38 °C (100 °F)

Procesor 33 °C (91 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 58 °C (136 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 50 °C (122 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 3 55 °C (131 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 4 55 °C (131 °F)

GPU Diode 47 °C (117 °F)

Seagate ST3500410AS 42 °C (108 °F)

Wentylatory

Procesor 1372 RPM

Chassis #1 870 RPM

Chassis #2 981 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 0.98 V

+3.3 V 3.23 V

+5 V 5.04 V

+12 V 12.15 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.14 V

Power Values

Procesor 7.71 W

To konfiguracja mojego kompa:

System operacyjny: Microsoft Windows XP Professional Service Pack 3

Płyta główna: Asus P5QC

Procesor: Intel Core 2 Quad Q8200 2300 MHz

Pamięć RAM: 3 GB

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 9800 GTX+ 512 MB

Dysk twardy: Seagate ST3500410 AS

Zasilacz: Corsair 450W

Mam jeszcze jeden problem. Posiadam na komputerze program Asus Probe II, który zainstalowałem z płyty od płyty głównej. Po ok. 5 minutach gry włącza się alarm w tym programie i pojawia sie komunikat ze napięcie rdzenia procesora spadło do 0 ale po chwili znów jest normalne (czasami napięcie nie spada do zera tylko się podwaja i po chwili wraca do normy). Po kolejnych kilku minutach gry znowu alarm i wyskakuje ze temperatura procesora wynosi 112 stopni Celsjusza. Tak jest dopóki nie uruchomię komputera ponownie. Tak się dzieje zawsze w trakcie gry. Wszystko jest OK podczas przeglądania internetu czy oglądania filmu. Co o tym sądzicie? Co mam z tym zrobić?

Dodam jeszcze, że gdy pojawia się w tym programie Asus Probe II temperatura 112 stopni Celsjusza oczywiście to w Evereście tez taka się pojawia.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam jeśli coś źle napisałem czy coś w tym rodzaju.

Witam,

Podejrzewam błąd układu Winbond - przy zerowym napięciu raczej procesor by nie pracował:)

Jak dla mnie to pozostaje reklamacja płyty głównej (zrób sobie raport z everesta w momencie tych dziwnych wskazań na potrzeby serwisu).

Jak masz składaka to można jeszcze na próbę podmienić zasilacz i sprawdzić czy problem się powtarza - będziesz miał 100-procentowy dowód.

Pozdrawiam,

Temperatury w normie, zasilacz dobry, ściągnij jeszcz Cpu-z

Dzisiaj po 30-minutowej grze (w jedyną gre przy której tak się nie działo - Football Manager 2009) nic sie nie stało. Dopiero po ok. 20 minutach po zakończeniu gry pojawiła sie temperatura 112 stopni na procesorze. Z napięciem nic się nie działo. Tylko to. Spróbuje wyłączyć program Asus Probe II (chyba z nim jest coś nie tak bo czasami pokazuje ujemne temperatury płyty głównej a Everest nie) i wtedy pograc sobie i zobacze czy nadal będzie występował ten problem.

EDIT: Wyłączyłem ten program i nic sie wtedy nie działo ale po 5 minutach gry zawył jakis alarm. Nie wiem w jakim programie. Moze w Everescie?

Podczas gry temperatura procesora osiąga 60 stopni. Jest to dopuszczalne? Bo w programie Asus Probe II był alarm na procesorze ustawiony na 60 stopni, a na płyty główną 45 stopni (domyślnie).

EDIT2: ten alarm pochodzi z programu HDDlife. Alarm informował o tym ze temperatura dysku twardego osiągnęła 45 stopni Celsjusza. Pasek temperatury staje sie wtedy żółty. Przy niższych temperaturach jest zielony. Czy to nie za wysoka temperatura dla dysku twardego. Trochę się boję, że mogę za jakiś czas tracić dane, albo wyrzucić dysk.