Temperatura karty graficznej a obroty wentylatorów

Cześć. Może ktoś podpowiedzieć czy jest możliwe na karcie RX570 8GB GIGABYTE podnieść temperaturę graniczną do włączenia wentylatorów na karcie ? Teraz wentylatory zaczynają działać przy temp. ok 44/45 stopni. Po chwili temp. spada do ok. 42/43 i wentylatory się wyłączają. I tak w kółko…Jak przeglądam neta, piszę czy cokolwiek innego nie wymagającego większego wysiłku karty graficznej mogłyby się wentylatory przecież w ogóle nie włączać. Tak sobie myślę że może podniósł bym tą temperaturę o kilka stopni w górę do ok 50 to wentylatory by się tak często nie włączały …Dobrze myślę?

MSI Afterburner na to pozwala lub oprogramowanie od Gigabyte. Tego drugiego nie polecam, bo używałem zarówno starej wersji jak i nowej Aorus i zawsze powraca problem z nagłym odpaleniem wentylatorów na pełne obroty w spoczynku. Ich oprogramowania używam tylko do zmiany koloru podświetlenia na karcie i potem wyłączam.

Coś więcej ? Co, gdzie, jak? Pobiorę MSI Afterburner…

w MSI tak można ja osobiście mam w EVGA bo msi nie radzi sobie jeszcze dobrze z niektórymi modelami co mają 3 wentylatory…

Imgur

Nie radzi sobie chyba z tymi, które mają różne prędkości obrotowe. Są takie karty gdzie np. centralny wentylator jest większy i kręci się wolniej. RX570 nie miał takiej karty.

@tomaszwroblewski87

Jak zainstalujesz MSi to w zakładce FAN masz coś takiego po zmianie ustawienia na “Custom”

MSI za to ma lepsze OSD konfiguracyjne ale HWinfo najlepsze :smiley:
Choć można w opcjach zawansowanych skonfigurować aby czytał dane techniczne z HWinfo i nawet Aida64 jak dobrze pamiętam :slight_smile:

W MSI możesz sobie wyciągnąć sensory z HWInfo.

Nom i wtedy może @tomaszwroblewski87 ładnie sobie skonfigurować okienko aby pokazywało mu ładnie dane techniczne podczas grania…

Imgur
Imgur
Imgur

Jak myślicie jaką można ustawić temp. graniczną dla wentylatorów?

To już twoja wkestia indywidualna ja mam na stałe ustawione aby kręciły sie na 40% i potem stopniowo podnosiły obroty względem stanu techicznego jakie grafika ma domyślnie temperatury…

Dzięki temu grafika w idle ma 21 do 27 przy otwartych kilku przeglądarkach aplikacjach. A podczas gania w granicach 37-41 stopni.

Staram sie wszystko trzymać na najniższych temperaturach dzięki czemu moja poprzednia grafika 9 lat miałą i działałą jak przy 1 miesiącu… do puki kot ni nie narzygał do środka komputera i grafika sie spaliła :smiley: Brat ma tą samą grafike i ciśnie grafa dalej :smiley:

Moja grafa wyłącza wentylatory poniżej 60 stopni. Bez obciążenia ma ok. 50.

Tak sobie teraz ustawiam w MSI Afterburner i jedna rzecz mnie ciekawi. Mianowicie czy w czasie powiedzmy stanie spoczynku karta powinna mieć max ustawione pamięci ? U mnie jest to 1750 a najniżej mogę ustawić 1250. W czasie spoczynku może mieć przecież mniej a w grach powinno automatycznie wskakiwać na najwyższy poziom czyż nie? Na 1750 temperatura mi cały czas rośnie, wyłączone wszystkie wentylatory w obudowie tylko na procku działa i temp. karty doszła do 68 a teraz ręcznie ustawiłem 1250 bez wentylatorów i ma 54/55.