Temperatura maksymalna CPU

Wyczytałem raz, że maksymalna temperatura procesorów Athlon 64 to około 72 stopnie C. Moje pytanie brzmi: do której wartości wskazywanej przez programy takie jak Everest się ta temperatura dotyczy? Większość programów podaje trzy różne odczyty: CPU, CPU 1 (rdzeń 1) i CPU 2 (rdzeń 2). Procesor rzeczywiście monitoruje temperaturę każdego z rdzeni oraz swoją własną? Jeśli tak, to dlaczego temperatura CPU jest zwykle sporo niższa niż poszczególnych rdzeni?

Czujniki temperatury na rdzeniach są bezpośrednio na rdzeniach, a CPU to temperatura z czujki gdzieś koło tej metalowej osłony, patrzy się tylko i wyłącznie na temp rdzeni i najlepiej programem Core Temp.

A temp CPU jest sporo niższa wtedy, gdy rdzenie słabo oddają swoje ciepło na ten metal, który styka się z radiatorem, albo gdy czujki są pokopane.

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Różne programy (np. Core Temp 0.99.3, HMonitor i inne) pokazują jednakowe temperatury (ok 45 stopni), natomiast inme - też zgodnie - już sporo wyższe, około 65 (Core Temp 0.99.4, Everest i inne). Speed Fan w ogóle daje błędne odczyty. Co może być przyczyną takich niezgodności?

Nie jest to najnowsza płyta, może nowy BIOS by tutaj pomógł? Jaką masz wersję? Co on mówi o temperaturze w idle? Co mówi najnowszy Real Temp?

BIOSu nigdy nie upgrade’owałem na tej płycie, więc możesz mieć rację… Temperatura idle jest prawie taka sama jak we full stresie :stuck_out_tongue: Real Temp, z tego co jest o nim napisane, jest pod CPU Intela, nie AMD.