Temperatura otoczenia, a wydajność laptopa w grach?

Zauważyłam, że jak jest dosyć ciepło (dzisiaj w domu jest 25 stopni [ale działo się też tak jak było mniej stopni]) to wydajność w grach strasznie spada (w Wiedźminie zwykle jest gdzieś 22-25 FPS, a teraz 10-15 FPS). Niby ok, wiadomo za gorąco i wgl, ale sprawdzając programem GPU-Z karte graficzną ma ona 99% użycia (jak zawsze) i gdzieś 50 stopni, trochę ponad (też jak zawsze). Także dlaczego tak się dzieje? Karta graficzna się nie przegrzewa, ma pełne użycie. Może procesor zmniejsza taktowanie? Ktoś mi to wyjaśni?
Czy podkładka chłodząca pomoże w odzyskaniu wydajności?

Całkiem możliwe, że włącza ci się zabezpieczenie termiczne samego procesora.

Sprawdziłeś kartę graficzną, a nie sprawdziłęś samego procesora. 

 

Możliwe, że procesor jest za gorący i włącza zabezpieczenie zmniejszając jego taktowanie, aż do momentu jego schłodzenia .

 

Jeśli w grze masz 22-25FPS, to ta jednostka przypuszczalnie ledwo zipie, bo jak to określiłeś “zwykle” jest już wydajnością niegrywalną.

Oprócz temperatury procesora, próbowałeś zmienić detale na min, zmniejszyć rozdzielczość?

 

“Jeśli w grze masz 22-25FPS, to ta jednostka przypuszczalnie ledwo zipie”, jaka jednostka? No niestety ne stać mnie na super ekstra komputer do gier (chciałam laptopa) poza tym nie zależy mi na jakichś super efektach i 60 klatkach, gram tylko w kilka gier i 20 klatek mi wystarcza (bo co ja poradzę, że nie da się ich zwiększyć? :P)

Właśnie wczoraj sprawdziłam procesor i miał bardzo małe taktowanie gdzieś ponad 700 MHz (może coś blisko 800 MHz?) A powinien mieć podstawowe taktowanie 2.40 GHz. Może chodziło o temperaturę? Wszystkie rdzenie miały najwyżej 50 stopni, a jakiś “package” (sprawdzałam programem HWMonitor) miał maksymalnie 51 stopni.

Co do rozdzielczości w grze… mam juz najniższą z mozliwych :stuck_out_tongue:

Sprawdź taktowania procka właśnie, bo jeśli nie działa na fabrycznych taktach to sporo tracisz na wydajności. Możesz użyć tym razem cpu-z. 

Jest cały czas to ponad 700 MHz, rzadko kiedy osiąga podstawowe taktowanie, a nawet jesli je osiągnie to skacze/zmniejsza się.

Da się jakoś sprawdzić czy wentylator dobrze działa, zwiększa obroty itp?

Sprawdź czy profil zasilania ustawiony jest na zrównoważony. Możesz też przywrócić ustawienia fabryczne w bios. Obroty wentylatora sprawdzisz np w hwmonitor lub aida64.

Mam ustawione na zrównoważone. A co da przywrócenie ustawień fabrycznych w BIOSie? W, którym miejscu w HWMonitor są wentylatory? Bo na stacjonarnym jakieś tam sa o nich informacje, a na laptopie nie mam osobnego “działu” do wentylatora (?)