Temperatura Procesora

(Kuba201) #1

Witam mam procesor celeron D płyta główna Asus P5GPL-X SE i mam problem bo temperatura procesora dochodzi do 90C. Zainstalowałem SpeedFan, sprawdzałem w biosie i wskazuje od 80C do 90C dzieje się już tak od tygodnia. Myślełem że to wiatrak, ale wiatrak chodzi normalnie tylko że przy włączaniu buczy. Zaraz jak włączę komputer i wejdę w speedfan to temperatura odrazu jest 80C może to czujnik sie zepsuł.

(Seba86mu) #2

Sprawdź temperaturę procesora w BIOS-ie (dział "PC Health Status" lub "Hardware Monitor").

Jeżeli temperatura będzie taka sama, to przeczyść cooler na procesorze z kurzu.

Sprawdź, czy cooler jest solidnie osadzony na procesorze (czy nie ma luzów). Możliwe również, że odczepił się jeden zaczep.

Przeczyść również wewnętrzne powierzchnie łopatek wentylatora z tłustego brudu.

Pastę termoprzewodzącą nałożoną masz na procesor ?

Jeżeli nie masz w zapasie pasty termoprzewodącej, to nie ściągaj coolera z procesora, ponieważ przed ponownym jego założeniem należy nałożyć świeżą pastę na procesor.

(Mlody993) #3

Miałem coś podobnego, burczy przy starcie, później działa normalnie. Zgadza się?

Wiatrak niby chodzi poprawnie, jednak ma wolniejsze obroty, a to jest niezauważalne. Zakup nowy wiatrak, pomoże w 100%. Pamiętam, w Gothica 3 nie mogłem grać, wyłączał mi się komp (ochrona przed spaleniem).

Wymień wiatrak, to parę złotych w sklepie, nie przekroczy 10zł jeśli masz standardowy mały. ;] Jeśli to nie pomoże - znajdziemy przyczynę. A nowy wiatrak się zawsze przyda. :stuck_out_tongue:

@edit:

seba86mu , przecież kolega wyraźnie napisał, że sprawdzał temperaturę w BIOSie.

PS. Do czyszczenia "żeberek" polecam odkurzacz ;]] ja osobiście robię to kompresorem. xD

(Kuba201) #4

No właśnie na tym wiatraku są zepsute zaczepy bo kiedyś jak przestał działać musiałem go ściągnąć. Jak go zakładałem to się te zaczepy zepsuły

(Mlody993) #5

No to zakup nowy i sprawdź czy pomogło. Przeczyść także dokładnie "żeberka".

(Kuba201) #6

Nie kupowałem nowego wiatraka tylko ten rozkręciłem i cały przeczyściłem radiator też. Teraz temperatura jest 50C jak gram 60C, dzięki za pomoc.