Temperatura procka a Windows


(Maney691) #1

Witam!

Mam dość nietypowy "problem", raczej pytanie. Do tej pory nie robiłem formata dysku, w razie problemów jechałem jedynie na obrazie partycji systemowej odzyskiwalnej poprzez Ghosta. Procesor w spoczynku miał tak 39-40 stopni, w stresie 50-55. Wczoraj tak dla zabicia czasu :lol: zainstalowałem Windowsa od początku do końca wraz ze wszystkimi poprawkami i programami tak jak miałem. No i ku mojemu zaskoczeniu temp. procka wynosi teraz 35stopni a stres 50max. I tu moje pytanie - co ma soft do hardwaru ? Dodam iż zawsze dbałem o porządek na kompie, CCleaner i jv16 był na porządku dziennym a co 2-3 tygodnie defragmentacja. Sprzęt jak w podpisie.


(Technik Elektro) #2

nic, widocznie soft do pomiaru temp. przekłamywał pomiary.


(Maney691) #3

A to ciekawe, BIOS kłamie ? Te temperatury sprawdzałem dziś rano przywracając stary obraz Ghosta, ten sprzed reinstalki i znowu 39st i 54 w stresie. A następnie przywróciłem nowy system i 34st i 49st. Ja się z tego powodu cieszę, ale szukam wyjaśnienia :smiley:


(Technik Elektro) #4

nie napisałeś nic o BIOS-ie nomen omen to też taki podstawowy system obsługujący interfejsy we-wy (uruchamiający również POST).


(Draakus) #5

Nie od dziś. W zależności od wersji biosu, jego producenta, płyty może źle odczytywać temperaturę, ilość obrotów na minutę wentylatorów czy napięcia.


(Maney691) #6

No dobra, BIOS też ma swoje wady, tylko ciągle nie wiem dlaczego on tak "szaleje" przy 2 różnych obrazach windowsa :? Za godzinkę się odezwę, bo jeszcze raz porobię testy na starej i nowej Windzie...


(Błażej) #7

Nie masz co robić testów. Każdy program pewnie będzie ci podawał inne temperatury. Są to przekłamania czujnika, a temperatury w biosie i w programach pod winde są tylko orientacyjne


(Maney691) #8

Czyli wpierw muszę zakupić cyfrowy termometr żeby być pewnym pomiarów ? W sumie to sie przyda :smiley:


(Jjoasz) #9

zainstaluj speedfana i w ustawieniach zmien rodzaj czujnika... mnie, na jednym pokazuje od -47 do 95 :slight_smile:

to sa tylko domyslne temperatury, jakos usredniane software'owo i czesto tylko zblizone do rzeczywistych

co do termometru... nie lepiej jakis panel kontrolny zakupic z diodami termicznymi ?

np. taki :

http://allegro.pl/item255827940__akasa_ ... _lcd_.html


(Maney691) #10

Coby chajcu nie marnować sam sobie zmajstruje termometr, w końcu jestem elektronikiem :smiley: