Temperatura procka a Windows

Witam!

Mam dość nietypowy “problem”, raczej pytanie. Do tej pory nie robiłem formata dysku, w razie problemów jechałem jedynie na obrazie partycji systemowej odzyskiwalnej poprzez Ghosta. Procesor w spoczynku miał tak 39-40 stopni, w stresie 50-55. Wczoraj tak dla zabicia czasu :lol: zainstalowałem Windowsa od początku do końca wraz ze wszystkimi poprawkami i programami tak jak miałem. No i ku mojemu zaskoczeniu temp. procka wynosi teraz 35stopni a stres 50max. I tu moje pytanie - co ma soft do hardwaru ? Dodam iż zawsze dbałem o porządek na kompie, CCleaner i jv16 był na porządku dziennym a co 2-3 tygodnie defragmentacja. Sprzęt jak w podpisie.

nic, widocznie soft do pomiaru temp. przekłamywał pomiary.

A to ciekawe, BIOS kłamie ? Te temperatury sprawdzałem dziś rano przywracając stary obraz Ghosta, ten sprzed reinstalki i znowu 39st i 54 w stresie. A następnie przywróciłem nowy system i 34st i 49st. Ja się z tego powodu cieszę, ale szukam wyjaśnienia :smiley:

nie napisałeś nic o BIOS-ie nomen omen to też taki podstawowy system obsługujący interfejsy we-wy (uruchamiający również POST).

Nie od dziś. W zależności od wersji biosu, jego producenta, płyty może źle odczytywać temperaturę, ilość obrotów na minutę wentylatorów czy napięcia.

No dobra, BIOS też ma swoje wady, tylko ciągle nie wiem dlaczego on tak “szaleje” przy 2 różnych obrazach windowsa :? Za godzinkę się odezwę, bo jeszcze raz porobię testy na starej i nowej Windzie…

Nie masz co robić testów. Każdy program pewnie będzie ci podawał inne temperatury. Są to przekłamania czujnika, a temperatury w biosie i w programach pod winde są tylko orientacyjne

Czyli wpierw muszę zakupić cyfrowy termometr żeby być pewnym pomiarów ? W sumie to sie przyda :smiley:

zainstaluj speedfana i w ustawieniach zmien rodzaj czujnika… mnie, na jednym pokazuje od -47 do 95 :slight_smile:

to sa tylko domyslne temperatury, jakos usredniane software’owo i czesto tylko zblizone do rzeczywistych

co do termometru… nie lepiej jakis panel kontrolny zakupic z diodami termicznymi ?

np. taki :

http://allegro.pl/item255827940__akasa_ … _lcd_.html

Coby chajcu nie marnować sam sobie zmajstruje termometr, w końcu jestem elektronikiem :smiley: