Temperatury na ryzen 5 3600

Otóż podczas maksymalnego obciążenia programem OCCT mój procesor osiąga aż 94 stopnie! cooler boxowy ale nie wydaje mi sie żeby aż takie temperatury powinny mieć miejsce. 95 stopni to granica temperatury więc cpu zaczyna trottlować. chciałbym też wspomnieć że podczas grania w gry nie przekracza on 75 stopni gdy wiatraki w obudowie chodzą na 100% a jest to dobra obudowa z całkiem dobrym przepływem powietrza (w grze raft, 80 stopni=wentylatory na minimum w obudowie. 70 stopni= wentylatory na maximum w obudowie.

Zacznij od zmiany oprogramowania, Ryzen Master od AMD powinien dać pewniejsze temperatury.
Po drugie połóż łapkę na obudowie na wysokości procka (z tej strony), przy 90 stopniach powinna być gorąca. Miałem podobną zabawe z Buldożerem i ooct, temperaturę “do limitu” czytał jako obecną.

1 polubienie

aktualnie na pulpicie wentylatory obudowy na minimum i procek ma aż 55 stopni.
gdzie sie odpala stress test w ryzen master?

Jak patrzę na boksowy wiatraczek od Ryzena 3600, to się poważnie zastanawiam czy on jest w stanie cokolwiek schłodzić. Zwłaszcza jak procek “leci” na domyślnych napięciach w BIOS, które potrafią osiągać bardzo wysokie wartości.

A po co Ci stress test w ryzen master? Możesz ooct, ważne żebyś porównał wskazania ooct z tymi dedykowanej aplikacji. Z Alt+tab prosto skorzystać. :wink:

aaaa ok

ej czemu mam taki duży load na karte grafiki na pulpicie? 50 procent? coś mi tu nie gra

ej bo to wygląda jakby grafika przejmowała zadania procesora no bo procesor se śpi na 1% a grafika ma ciagle 50%.

Bo ściągnąłeś koparkę bitcoinów lub w tle masz coś obciążającego, grę, film FB…

nic nie ściągałem a w menadżerze zadań też nic nie ma co by obciązało

mam teraz odpalony occt ale ten donut zawsze sie ruszał a teraz jakby zamarł xD

ej bo ten occt to jakiś zepsuty chyba, donut sie nie kręci, pokazuje jakieś kosmiczne obciążenie grafiki, a jak odpalam gpu-z to obciążenie w normie

dobra zrobiłem ostry test: msi kombustor odpalony + do tego odpaliłem meczyk w cs:go i moge uznać że OCCT to jedno wielkie G*WNO jeśli o to chodzi. 84 stopnie podczas takiego stresu a temperatury sprawdzałem w ryzen master. najprawdopodobniej poprostu occt jest do niczego i wogóle nie miarodajny. dziękuje, pozdrawiam.

Sprawdź jeszcze po resecie, jak bios wyswietl 35 a OOCT 55, to masz odpowiedź.
OOCT nie jest zły, ale z prockami AMD często miewa kłopoty.

Dla osób zaglądających pod ten problem:

OCCT ma dobre temperatury, jako że info podane przez @swag_pinguin jest wybrakowane, to trudno powiedzieć co było faktyczną przyczyną różnicy temperatur, ale podejrzewam że odpalił ‘power stress test’, czyli 100% CPU i 100% GPU.

Skoro ma 80 stopni na samym teście CPU, to gwarantuje ze na takim stress teście będzie miał 90+ skoro obudowa będzie się znacznie bardziej grzała z uwagi na dodatkowe stopnie oddane z GPU.

Mam dokładnie podobny temat, stress test procka daje wyniki po 80 stopni i jest to pokazane w takich samych wartościach temperatury zarówno pod Ryzen Master jak i OCCT. Jeżeli jednak odpale ‘power stress test’ z OCCT, to temp zbliżają się do 95 stopni w obu programach, co na pewno jest niezadowalającym wynikiem.

PS: Testujcie zazwyczaj CPU i GPU jednocześnie, w końcu jaka gra jedzie na samym procku… inną sprawą jest fakt, że żadna gra nie będzie używała ani jednego ani drugiego na 100% dłużej niż sekundę czy dwie, o ile w ogóle… plus jest taki, że jeżeli masz dobre temperatury po takim 15 minutowym ‘power stress teście’ to nie musisz się już niczego praktycznie nigdy bać :slight_smile: myślę jednak że jest to mission impossible na stockowym chłodzeniu.

PS2: Dla ciekawskich poniżej opis wyników testów 15 minutowych dla Ryzen 5 3600 (wszystko na stockowych wartościach - niekręcone).

[obudowa / chłodzenie / GPU]:

  • [Genesis Irid 300 / Fera 3 HE1224 v2 / Radeon 5600XT]:
    • Ryzen Master test [CPU 100%, GPU 5%]: 73 stopnie
    • OCCT’s standard test [CPU 100%, GPU 30%]: 79 stopni
    • OCCT’s power test [CPU 100%, GPU 100%]: 94 stopnie
  • [Sharkoon DG7000-G / Grandis XE1236 v2 / GeForce GTX970]
    • OCCT’s power test [CPU 100%, GPU 100%]: 75 stopni

Aż se włączę Prime95 + Furmarka, z ciekawości :slight_smile:

Edit (po 30 minutach): nie ma dramatu :smiley: a wentyle budy i chłodzenia w zasadzie się nudziły (zielona ramka):

Grunt to dobra wentylacja :rofl:

Ta, dobry cooler to podstawa, a wentylacja w obudowie to wisienka na torcie.

Nie mogę jednak powiedzieć dobrego słowa o Fera 3 HE1224 na Ryzen 5 3600 - za słaby, prędzej pod procki 120W niż 180W, chociaż z drugiej strony w drugim PC mam Grandisa XE1236 który jest przeznaczony pod 240W, wiec trudno je tak na serio porównywać :smiley:

@anon67650823
Jak będziesz miał kiedyś chwile, to wrzuć OCCT z zakładki power, zobaczy się czy Prime95 + Furmark dają zbliżony wycisk.

Ogólnie Fera przeciętnym chłodzeniem jest. Nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Aczkolwiek jak pokazują Twoje temperatury, do grania wystarczy - temperatury jakie widać pod OCCT żadna gra nie “wygeneruje”.

Ciężko będzie, bo nie mam Windowsów na dysku. A wersje, które odpalam z pendrive, nie pozwalają na instalację sterowników do grafiki, więc OCCT nie “widzi” grafy.

Wrzuciłem Prime’a i Furmarka na 15 min i wyniki są podobne, gdy 75 stopni przekraczało na CPU to cooler rozkręcał się na fulla i zbijał do 75, co jednak zauważyłem to że Furmark jeszcze pobiera cały RAM, coś czego ‘power test’ z OCCT nie ma, czyli: 100% CPU, 100% GPU i 100% RAM.
Powiedziałbym więc że ten test jest jeszcze lepszy jeżeli chodzi o dokładne przetestowanie całego systemu.