Temperatury w spoczynku na karcie ASUS RX 580 Dual OC 4GB

Witam. Posiadam dwa zestawy komputerowe, z których pierwszy starszy zestaw (MSI RX 470 Gaming X i i5 6500) był dotychczas moim głównym komputerem do gier. Na tym zestawie temperatura karty graficznej w spoczynku wynosi około 32 stopnie, tymczasem drugi nowszy dotychczas mało używany zestaw komputerowy (ASUS RX 580 4GB Dual OC i Ryzen 5 1600), temperatura tej karty w spoczynku wzrasta co chwile do około 53-55 stopni, uruchamia się aktywny system chłodzenia i zbija do około 49 stopni i tak w kółko). Chciałem zapytać czy to normalny objaw tej karty czy coś nie tak ze sterownikami,oprogramowaniem/z moim egzemplarzem? (reinstalowałem sterowniki, robiłem format z zachowaniem plików). Oba zestawy posiadają tą samą obudowę, SILENTIUM PC Signum SG1 TG.

Jeżeli to normalny objaw dla tej karty, to czy undervolting może pomóc obniżyć jej temperaturę w spoczynku?

A może warto uaktywnić system chłodzenia, żeby wentylatory kręciły się nawet wtedy, gdy karta nie jest obciążona? Wg mnie temp jest w porządku, mówimy o karcie chłodzonej półpasywnie.

Z opinii na X-komie wynika, że to raczej gorący egzemplarz:

W spoczynku nie powinna być taka duża.Sprawdź użycie karty, taktowanie np. w MSI Afterburner.

Na wykresie użycie karty znikome. Taktowanie zegara GPU jest stałe i wynosi 300 MHz. Czy ktoś też ma może taką samą sytuację z grzejącą się kartą w spoczynku? Trochę dziwi mnie fakt, że karta ma limit temperatury pasywnej pracy chłodzenia, gdy sama potrafi w spoczynku dobić do tej granicy.

47 stopni to ja mam na 1050Ti, a to jest dużo chłodniejsza karta od RX 580.

Sprawdziłem przed chwilą komputer brata (ten sam model karty graficznej i procesor, tańsza płyta główna i mniejszy ram). Temperatury w spoczynku wynoszą 34 stopnie, dodam że to karta z drugiej ręki, tymczasem swoją kupiłem nową w sklepie rok temu. Czy możliwe, że ta wysoka temperatura w spoczynku spowodowana jest przez wykonywanie undervoltingu? (resetowałem już ustawienia AMD)

Mógłbym jeszcze podłączyć tego rx 580 do pierwszego zestawu. Tylko czy mogę ją tam podłączyć żeby sprawdzić temperatury, jeżeli ma zainstalowane sterowniki do rx 470?

Dla pewnosci, w tym gorącym zestawie masz wentylatory na 100% ustawione “na przeciąg” tzn. front zaciąga do obudowy, a tył wypycha?

Te karty w spoczynku powinny wyłączać wiatraki. Może trochę cieplej , ale cisza. Ja na starej GTX 760 mam w idle z 40 stopni

Czy wtedy wentylatory na karcie też są w spoczynku?

No ale 55 stopni w spoczynku? Bez przesady. Skąd weźmie się tyle ciepła jeśli karta nic nie robi?

Karta żre 180W pod obciążeniem. Nie należy do energooszczędnych.

Wentylatory są ustawione prawidłowo. Jeżeli chodzi o prędkość to ok. 800RPM z przodu i z tyłu.

Tak, nie obracają się.

Tak naprawdę to nie wiem ile byłoby stopni jakby nie włączał się aktywny układ chłodzenia. Tak jak pisałem, moja druga karta rx 470, karta brata ten sam model rx 580 w spoczynku (bez aktywnego chłodzenia) mają około te 32-35 stopni, stąd też dziwią mnie te temperatury.

Wstawiam zrzuty ekranu z programu HWInfo. Czy ta wartość GPU Memory clock powinna być taka wysoka? W przypadku karty MSI wynosi tylko 300MHz w spoczynku.

ASUS


MSI

To może masz koparkę w systemie?

Sprawdziłem przed chwilą u brata, w programie MSI Afterburner u niego na tej samej karcie taktowania GPU Memory Clock wynoszą w spoczynku 300MHz, u mnie niezależnie od sytuacji zawsze 1750MHz.

Formatowałem system z opcją zachowania plików. Czy mogło coś zostać w plikach pomimo takiego formatowania?

Udało mi się znaleźć przyczynę wysokich temperatur. Jak widać na obrazku powyżej taktowania GPU Memory Clock wynoszą 1750MHz w spoczynku, powodem tego stanu były dwa monitory podłączone na różnych częstotliwościach odświeżania (Pierwszy 75Hz, Drugi 60Hz). Po zmianie częstotliwości pierwszego monitora na 60Hz, zegar spadł na 300Mhz wraz z temperaturami. Co ciekawe, nie zależnie od ustawionej wartości odświeżania (np. 59Hz na jednym i 60Hz na drugim monitorze), taktowania wracają spowrotem na 1750MHz. Częściowo mój problem został rozwiązany, jednak musiałem zrezygnować z 75Hz odświeżania na jednym z monitorów. Może ktoś zna rozwiązanie, jak mogę ustawić dwie różne częstotliwości na monitorach bez zwiększania tego GPU Memory Clock? Próbowałem już instalować stare sterowniki i nowsze, problem niestety pozostał.

1 polubienie

Tak jak pisałem, trzeba było sprawdzić czy karta pracuje. Obawiam się, że nic nie poradzisz.

Tu nie chodzi chyba nawet o memory clock, ale jeżeli ten sam obraz wyświetlasz na obu monitorach w 60 klatkach, to generujesz go raz. Zmieniając czestotliwość musisz generować go dwa razy i stąd pewnie memory i karta dostaje więcej roboty i się uruchamia. :slight_smile: