Ten komputer nie widzi dysku

Witam,

mam dysk ssd i stary dysk hdd podlaczony przez kieszeń w miejscu cd roma. Wszystko dzialalo i stary dysk robil mi pare dni za magazyn. Wlaczajac teraz komputer nie widzi kompletnie tego dysku HDD w kieszeni. W zarządzaniu dyskami nie ma w ogole info o tym dysku. W urzadzeniach tez go nie ma.

Co miałeś na dysku?

stary system. Nic nie zmienialem po prostu go wpialem do kieszeni i filmy/zdjecia/muzyka/ dokumenty.

Zobacz czy go widać w BIOSie, jeżeli nie widać podepnij go zamiast SSD i zobacz znowu, jeżeli nie widać go na kablach od SSD, a SSD jasno widać było w BIOSie, to HDD martwy (chyba że SSD jest na slot M2, to masz zonka, wtedy o ile masz inne kable to wymień SATA i podepnij pod inny zasilający po prostu).

[ powinno podobnie wyglądać do tego w zależności od tego jak stary PC - wersja BIOSa - nadal bedziesz miał gdzieś liste urzadzeń podpiętych pod złącza SATA ]

podlaczajac biosa tak jak dyski sa podlaczone nie widac go w biosie :frowning: juz szukalem. Mysle, zeby wlasnie wykrecic kieszen i dysk z niej i wlozyc w miejsce SSD - bedzie pasowac jeszcze 2 tygodnie temu dysk HDD wlasnie tam byl i dzialal mi windows. Nie wiem czy to przez jakies uderzenie, transport… podpiecie dysku HDD w swoje stare miejsce zamiast SSD powie duzo - czy dysk nadal bedzie niewidoczny czy moze bedzie go widac, co bedzie wskazywac na wejscie lub sama kieszen… Nie zdarzylem oczywiscie jeszcze przeniesc danych z HDD na nowy SSD i teraz kaplica…

Ty już tyle kombinowałeś z tym laptopem, że to może być wszystko :joy:

nie zalamuj mnie :frowning: wszystko dzialalo az tu nagle…

Hmm dysk nie startuje starego windowsa ale w biosie go widać. Są dwa miejsca gdzie pada jego nazwa

Panowie polecicie jakies programy ktore sprawdza czy naprawia dysk spod biosa ? wiem ze ram sie testowalo memtestem czy cso takiego. Czy na dysk polecacie tez cos ? nie chcialbym jednak utracic danych…
Podlaczylem cd rom w to wejscie i komputer go widzi. Moze wina w kieszeni za 17zl ktora nie pokazuje dysku, to wejscie moze jakies chinskie sie rozwalilo? dysk w innym miejscu jednak widac w biosie ( tylko czemu dysk z windowsem…)

Myslalem tez moze zeby jednak wymienic te kieszen i dysk jak uratuje w ogole dane czy chocby jego jako magazyn uzywac podlaczajac go jakims kabelkime poprostu pod usb ? na transferze mi nie zalezy chce ten dysk pod magazyn.

cos takiego…

dziala dysk na przejsciowce. Chyba to wejscie z taniej kieszeni CD ROM szwankuje. Tylko dlaczego dysk podmieniony pod pierwotne miejsce nie rusza windowsa? na razie uzywam jako niepewny magazyn na dane ale sensu nie widzę jeśli ma robić jakieś ekscesy.