Ten laptop mnie wykończy nerwowo i psychicznie - Lenovo G510 i problemy z baterią

Cześć,

Akurat dziś, cóż za zbieg okoliczności, gdy potrzebowałem ważne dokumenty które znajdują się na moim chińskim blaszaku ten postanowił odmówić posłuszeństwa. Opiszę wam tutaj całą historię, postaram się zrobić to humorystycznie, ale problem jest nadal bardzo poważny i serio, bardzo mocno liczę na waszą pomoc.

(Wersja krótka -> Na dole)

Więc, wracam sobie do domku około godziny 19, nie świadom tego co się wydarzy. Laptop u mnie w domu zawsze jest podłączony do zasilania, od kiedy kończę wieczorkiem, powiedzmy godz.22, aż do 19 gdy wracam do domu. Właściwie, jest podłączony cały czas, choć oczywiście  laptop jest wyłączony. Więc, jak już pisałem, wracam sobie do domku, wchodzę do środka, podchodzę do laptopa, wciskam przycisk zasilania i…nic, no tak, rozładowana bateria, pomyślałem. No ale zaraz, przecież jest podłączony do prądu. Tak też było. Hmm, walnięty przedłużacz? Może gniazdko? Nie, wszystko działa. Zaniepokoiłem się. Inna ładowarka, pomyślałem. Ale nie, zaraz, która to firma wymyśliła swój specyficzny kształt wejść na ładowarkę? No tak, przecież to Lenovo! Mimo że mam w pobliżu jeszcze 4 laptopy a nawet laptop sąsiadów, to wszyscy mają normalne wejścia. Pech. Pogodzony z losem, sięgnąłem po karton i gwarancję. Oby, to była tylka ładowarka. I wtedy sobie przypomniałem, że mam inny problem z tym laptopem. Mianowicie gdy go włączam, przy logo Lenovo, laptop się wyłącza i muszę go włączyć drugi raz, myślicie że może to mieć z tym jakiś związek? Gdzieś czytałem że to problem z płytą główną. Postanowiłem jeszcze dla świętego spokoju wyjąć baterie, i przełożyć tę z Toshiby/HP, ale gdzie tam, żadna nie pasowała (bo przecież nie można trzymać się jednej normy baterii), wkładam spowrotem baterie Lenovo i… pik! Włączył się. I tutaj przyznam, nie ogarniam zupełnie. Jakim cudem, po prostu po wyjęciu baterii laptop się włączył? Co jeszcze dziwniejsze, mam 99% baterii, z tym że laptop pokazuję takie coś : Bateria 99% (podłączony, nie ładuje). Faktycznie, ładowarka się nagrzewa, ale dlaczego nie ładuje? Czy powinno stać na tych 99%? Dodam tylko, że zanim wyciągnąłem baterie, dioda mrugała na pomarańczowo (ładowarka podłączona) czyli brak energii/bateria rozładowana, po ponownym włożeniu baterii, dioda świeci na biało, czyli ładuje.

I tutaj mam dla was ogromną prośbę o pomoc. Zanim oddam laptopa na gwarancję, chcę abyście pomogli mi znaleźć ewentualnego winnego tych problemów. Ładowka, bateria, płyta główna? 

Postarałem się wam umilić ten długi tekst, liczę na waszą pomoc.

Pozdrawiam,

Natan

 

Wersja krótka: Laptop nie reagował na przycisk zasilania, mimo podłączonego zasilania i naładowanej baterii. Migała ikonka baterii (LED pomarańczowy). Po wyciągnięciu i włożeniu baterii, laptop zaczął się ładować, stan baterii wynosi 99% i pokazuje się obok : podłączony, nie ładuje. Przypomniało mi się także, że laptop po włączeniu, po odczekaniu około 5 sekun, wyłącza się na logo Lenovo, i włącza dopiero za drugim razem. Może ma to coś wspólnego? Co może być problemem?

Niektórzy nie lubią długich tekstów, i będą takie coś omijać szerokim łukiem. Warto dla tych ludzi zrobić pod koniec część tzw. tl;dr (tłum. zbyt długie; nie czytałem), która krótko i zwięźle wyjaśnia sprawę.

A co do tego kto jest winny, to ja nic sensownego z tej jakże zabawnej historii nie dałem rady wyczytać, tak więc:

Niech serwis Ci powie. To ich zadanie.

Tego właśnie chcę uniknąć. Serwis = format, na szybko. itp itd nie mam czasu na spieranie się o to

Proszę. Wersja krótka już widnije pod tekstem. Zapraszam do lektury

Ok, całkiem sporo informacji i dobrze…

Jeśli laptop się wyłącza tuż po starcie to warto sprawdzić w jakim stanie jest chłodzenie. Następnie sprawdzić temperatury podzespołów oraz wykonać memtest i zweryfikować smart dysku. Przyczyny mogą być różne i nie ma co strzelać czy to grafika, procek, ram, sama płyta czy też dysk właśnie… trzeba sprawdzić 

Czy lapek intensywnie pracuje - nagrzewa się zbytnio, może muli lub zwiesza ? Jakieś BSODy? Czy był kiedyś rozbierany (może problem z procesorem - wygięty któryś pin) ?

Prawdopodobna i dość błaha przyczyna to niespodziewany skok napięcia w instalacji - pamiętaj, że w gniazdku płynie prąd zmienny o napięciu skutecznym 230V ±10% - nie wykluczone, że ładowarka puściła niewielkie przepięcie dalej i załączyło się jakieś zabezpieczenie na płycie, które to dla bezpieczeństwa “odcięło” zasilanie.

Teraz pytanie: czy bateria jak zostawiasz laptopa podpiętego do sieci jest w środku ?

Te 99% to takie elektroniczne zabezpieczenie przed uszkodzeniem akumulatora (nie ma powodów do obaw w tej materii)

Zabiorę się za to i postaram się opublikować wyniki jeszcze dziś wieczorem

 Nie przegrzewa się, nie muli, nie zawiesza (chociaż tutaj, przyznam, wczoraj zdarzyły mu się 3 razy zfreezować tak, że musiałem wyłączyć przez przytrzymanie przycisku zasilania, było to w 15 minutowym odstępie czasu). Tak, BSOD akurat w tym tygodniu : Systeme Service Exception. Laptop nigdy nie był rozbierany.

Fakt. O tym nie pomyślałem.

Nigdy nie wyciągam baterii, laptop jest wyłączony/włączony na ładowarce, ale bateria zawsze jest w środku.

 

Też tak pomyślałem, ale chciałem się upewnić. 

Czyli nie wpadłeś na to żeby wyjąć baterie i sprawdzić czy to ona spowodowała problem. Poza tym pomyśl o formacie lub dogłębnej diagnostyce bo BSOD w współczesnych systemach i sprzęcie oznacza poważną awarie

Bardzo niedobrze w takim razie - skracasz jej żywotność mimo, iż teoretycznie nie jest wykorzystywana i dodatkowo narażasz się na możliwy pożar (nie zostawia się podłączonych akumulatorów “bez opieki” gdyż potrafią być nieobliczalne zupełnie jak dzieci spuszczone z oka). Producenci zalecają przy ciągłej pracy na zasilaniu, aby baterię wyjmować (śmiesznie to brzmi dziś kiedy są one praktycznie zintegrowane) - chodzi jednak o to, aby ona “pracowała”. Leżakując po naładowaniu ulega stopniowemu rozładowywaniu i dlatego raz na miesiąc wykonuje się jej ponowną kalibrację. A gdy jest “niewyjmowalna” (wszystkie się zużywają i muszą się tak czy inaczej dać wyjąć) to należy z niej korzystać po prostu i dobrze doładowywać w krótszych cyklach 50-80, 30-70% 80-99% itp. - nie nagrzewają się wtedy zbytnio i więcej takich cykli zniosą niż przy pełnym ładowaniu od zera.

Pięknymi słowami opisuje wszystko apple (chociaż sam nie wiedziałem, że aż tak pięknie ;-) ): - https://support.apple.com/pl-pl/HT1490

 

To na początek podaj temperatury (HWinfo32) plus s.m.a.r.t. dysku (hd tune - zakładka health). Jakieś upadki sprzętu lub mocniejsze uderzenia ?

Jeśli jest gwarancja to polecam odsyłkę na serwis - zrobią pełną diagnostykę i czyszczenie chłodzenia z wymianą past oraz termopadów. Tylko pamiętaj nagrać film i zrobić zdjęcia zawartości paczki (lenovo lubi niekiedy przeprowadzić dodatkowo płatne usługi - niby konieczne, bo sprzęt przesłany posiadał rzekome uszkodzenia)

Jak to nie pomyślałem? Racja nie napisałem tego, ale wyjąłem na samym początku baterie, a raczej tylko wysunąłem. Za drugim razem wyjąłem ją na 5-10 minut, i po ponownym włożeniu laptop włączył się ‘‘z automatu’’, nawet przycisku zasilania niem musiałem dotykać. Format to oczywiście ostateczność. Mówisz o dogłębnej diagnostyce, mógłbyś sprecyzować?

@adamk1985

Wszyscy mi to powtarzają, wyjmuj baterie podczas ładowania. Ja pamiętam jednak że chyba tutaj na blogu czytałem, że zaleca się bateri nie wykładać, gdyż zapewnia to lepszą wentylację, czy coś takiego. Muszę odnaleźć ten wpis. http://www.dobreprogramy.pl/MaXDemage/27-rad-jak-postepowac-z-laptopem,39488.html

Oto wyniki: 

HDTune, Memtest, HwInfo64 (32 coś krzycał o sterownikach nie takich jak trzeba) ->http://1drv.ms/1Qv5AVF

Tak, laptop spadł mi jeden jedyny raz, ale było to 2 dni po zakupie, uszkodzone zostało te złączeniu pomiędzy monitorem i resztą, lekko się stłukło. Ale to było 6mscy temu, a problemy są od około 1.5 miesiąca. 

Pewnie odeśle go na gwarancję 1-2 tyg przed upływem gwarancji, narazie (o dziwo teraz gdy rozładowałem baterie, laptop ładuje normalnie, więc pewnie te 99% to faktycznie było zabezpieczenie). Jeśli nie będzie teraz z nim problemów, to nie będę nic robił, puki jest na gwarancji.

Prawdopodobnie bateria przez ciągle doładowywanie już wariuje i jej elektronika wysyła sprzeczne sygnały do zasilania komputera. Czy na prawdę musisz jej używać razem z zasilaczem? Takie błędy mogą spowodować trwałe uszkodzenie sprzętu. 

Nie muszę. Twierdzisz, że gdy tylko podłączam laptopa, powinieniem wyciągać baterie? Teraz akurat jadę na samej baterii, co by dać jej popracować.

Wszystkie objawy połączone razem dają przypuszczenie, że wina leży jednak po stronie grafiki… Zwłaszcza gdy połączymy to z upadkiem (nie zawsze objawy takiej usterki są widoczne od razu niestety). A mechaniczne uszkodzenia wiążą się z dodatkowymi kosztami nawet w okresie gwarancji. 

Spróbuj sprawdzić jak się zachowuje komputer gdy go stopniowo obciążasz podczas pracy… Jeśli zawieszanie się będzie częstsze i bsody staną się uciążliwe to trzeba odwiedzić serwis… 

Twierdzę że jeśli nie ma takiej potrzeby to z niej nie korzystaj. Tj. wyciągnij ją zanim wepniesz kabel zasilający. A poużywanie jej przez jakiś czas (rozładuj ją kilka razy do poziomu alarmowego 10% albo nawet lepiej do momentu aż komputer wejdzie w stan wstrzymania) pomoże to choć trochę zrekalibrować przez w budowaną elektrykę faktyczną pojemność baterii. Gwarancji nie ma żadnej że to pomorze na jej problemy ale spróbować można.

Obciążam komputer dość mocno podczas pracy, i BSOD pojawił się tylko raz, zwieszki to też naprawdę bardzo rzadkie zjawisko. Tak samo podczas gry, żadnych problemów, tak jak pisałem wcześniej, przy jednej grze wczoraj, zfreezował 3 razy, i to pierwszy raz od kilku miesięcy. Ten upadek, to zsunięcie się z laptopa z kanapy :wink: Nie żaden upadek z partera na chodnik

Zrobię raczej tak jak mówię, oddam go pod koniec gwarancji na ‘‘przegląd’’.

W takim razie nie zapomnij wykręcić sobie dysku przed wysłaniem laptopa żebyś czasem nie stracił swoich danych.

Mam dekoder z dyskiem 1TB, wszystkie ważne dane polecą na dysk. A ja przed oddaniem do serwisu zrobię formata.

A tak przy okazji, panowie @adamk1985 @MacGregor, jak myślicie? Zrobić formata? Możliwe że problem leży po stronie software, niekoniecznie nawaliło hardware. Dla mnie to żaden problem, z chęcią sobie odświeżę system

Jeśli nie jest to dla ciebie żaden kłopot to na pewno nie zaszkodzi. Tylko na tym zyskasz.

Już się za to zabieram. Jedno pytanie. Laptop miał przy zakupie Windows 8, uaktualniłem do 10, to teraz jaką wersję i skąd (narzędziem od MS) Windowsa pobrać aby klucz się zgadzał?

10 jak mniemam. Ale w tej kwestii jestem zielony. Nigdy nie miałem do czynienie z tym systemem.

I już po formacie i instalacji na nowo czystej 10. Śmiga aż miło. Tylko nie wiem teraz, czy pobierać najnowsze sterowniki, być może to one powodowały problemy?

Wątpię. A nawet jeśli to bardziej z powodu ich aktualizacji a nie czystej instalacji pojawiły się jakieś komplikacje. No i upragrade a nie czysta instalacja na pewno dała się we znaki. O prawdopodobnie zapchanym rejestrze nie wspominając.