Teoretyczny zasieg wifi? ile wynosi?


(M Madej) #1

Na poczatku chciałem sie przywitac. Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam do was ogromna prozbe.

Na jednym z for ktos napisał ze łapie sygnał wi-fi z odległosci ponad 1-2 km.

Ja wszedzie czytałem ze karta sieciowa wi-fi ma zasieg 30-60 metrów, dlatego wdałem sie w mała sprzeczke.

Mozecie mi napisac czy to jest wogole mozliwe zeby złapac sygnał na laptopie z tak duzej odległosci????? :? Juz sam niewiem.....

Ktos takze napisał ze dzieki karcie sieciowej i puszce łapie sygnał nawet z 3 km i co najlepsze, wszyscy go bronia, ze to jest mozliwe.

Prosze was napiszcie, czy karty sieciowe pozwalaja na odbiór z tak duzych odległosci.

aaa i bym zapomniał, czy ze zwykłego routera mozna odebrac sygnał z odległosci 400 metrów??

Mam nadzieje ze pomozecie :smiley:


(roobal) #2

Karta sieciowa wbudowana w laptopa na pewno nie ma takiego zasięgu. Są co prawda "mocniejsze" karty podłączane, np. pod USB ale takiego zasięgu na pewno nie mają bez wspomagania się dodatkową anteną (tubą). A puszka, o której ktoś wspominał robi właśnie za taką dodatkową antenę i jest bardzo prawdopodobne, że antena złapie sygnał z odległości kilkuset metrów do 1km ale czy aż 2km to nie jestem w 100% pewny. Ja kiedy miałem podłączenie do internetu przez sieć radiową to miałem antenę na dachu i korzystałem na przemian z dwóch nadajników, jeden był jakieś 200m od mojego bloku a drugi nadajnik był ok. 1km, więc z odpowiednią anteną jest to możliwe.

Zależy jaki to router ale takie tanie, domowe oferują co najwyżej kilka ale nie kilkaset metrów zasięgu.

Pozdrawiam!

PS. Nie ten dział.


(M Madej) #3

no tak, tylko mi nie chodzi o radiówke, ale o zwykły sygnał wi-fi. Napisze jak wyglada sytuacja. "Ktos" ma w ciezarówce laptopa z dołaczana karta sieciowa na usb (model:Netgear WG111) i ten "ktos" napisał ze udało mu sie zlapac za pomoca tej karty sygnał wi-fi z odległosci 2-3 km, wspomagal sie antena kierunkowa za pomoca puszki po Coli. Od tego posta wszystko sie zaczeło :lol:

Wciskał kit, czy pisał prawde??? :?

Sorki, ze napisałem w nieodpowiednim dziale.... Prosze w takim razie o przeniesienie, dziekuje


(roobal) #4

Obecnie mam neta adsl i nie mam już anteny na dachu i obecnie mam już laptopa i karta sieciowa w laptopie u mnie w domu wykrywa mi sygnał z nadajnika na poziomie 20 - 30%, który jest jeszcze inne osiedle dalej a nadajnik jest ok. 500m od mojego bloku a skoro ten koleś wzmacniał dodatkowo tą kartę, o której piszesz i był dodatkowo w otwartej przestrzeni, tj. nie było dookoła budynków to moim zdaniem nie wciska kitu :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Monczkin) #5

Lokatyy , proszę nazwać temat konkretnie, zgodnie z zasadami pisania na forum. Przeczytaj regulamin.


(Bor1904) #6

Witam.

Pozwolę dodać od siebie, że byłem światkiem jak dwa AP nie widziały się z odległości 2m (metalowa płyta w ścianie),a rekord linku Wi-Fi z roku 2007(może ktoś ma nowsze wieści?) to jedyne 382km.

Tak więc generalnie wszystkie wartości pomiędzy 2m ,a 382km mogą być prawdziwe.

Schodząc na ziemię i nie wchodząc w niuanse techniczne odległość zawsze zależy od nadajnika, odbiornika,anten i środowiska propagacji.

W super skrócie najważniejsze to:

-moc nadajnika

-czułość odbiornika

-zysk i charakterystyka anteny

-strefa Fresnela

-zakłócenia

-tłumienia

Na koniec dodam może, że CISCO podaje średnią odległość "wewnątrz pomieszczeń" do 35m.

Pozdrawiam