Teoretyczny zasieg wifi? ile wynosi?

Na poczatku chciałem sie przywitac. Jest to mój pierwszy post na tym forum i mam do was ogromna prozbe.

Na jednym z for ktos napisał ze łapie sygnał wi-fi z odległosci ponad 1-2 km.

Ja wszedzie czytałem ze karta sieciowa wi-fi ma zasieg 30-60 metrów, dlatego wdałem sie w mała sprzeczke.

Mozecie mi napisac czy to jest wogole mozliwe zeby złapac sygnał na laptopie z tak duzej odległosci??? :? Juz sam niewiem…

Ktos takze napisał ze dzieki karcie sieciowej i puszce łapie sygnał nawet z 3 km i co najlepsze, wszyscy go bronia, ze to jest mozliwe.

Prosze was napiszcie, czy karty sieciowe pozwalaja na odbiór z tak duzych odległosci.

aaa i bym zapomniał, czy ze zwykłego routera mozna odebrac sygnał z odległosci 400 metrów??

Mam nadzieje ze pomozecie :smiley:

Karta sieciowa wbudowana w laptopa na pewno nie ma takiego zasięgu. Są co prawda “mocniejsze” karty podłączane, np. pod USB ale takiego zasięgu na pewno nie mają bez wspomagania się dodatkową anteną (tubą). A puszka, o której ktoś wspominał robi właśnie za taką dodatkową antenę i jest bardzo prawdopodobne, że antena złapie sygnał z odległości kilkuset metrów do 1km ale czy aż 2km to nie jestem w 100% pewny. Ja kiedy miałem podłączenie do internetu przez sieć radiową to miałem antenę na dachu i korzystałem na przemian z dwóch nadajników, jeden był jakieś 200m od mojego bloku a drugi nadajnik był ok. 1km, więc z odpowiednią anteną jest to możliwe.

Zależy jaki to router ale takie tanie, domowe oferują co najwyżej kilka ale nie kilkaset metrów zasięgu.

Pozdrawiam!

PS. Nie ten dział.

no tak, tylko mi nie chodzi o radiówke, ale o zwykły sygnał wi-fi. Napisze jak wyglada sytuacja. “Ktos” ma w ciezarówce laptopa z dołaczana karta sieciowa na usb (model:Netgear WG111) i ten “ktos” napisał ze udało mu sie zlapac za pomoca tej karty sygnał wi-fi z odległosci 2-3 km, wspomagal sie antena kierunkowa za pomoca puszki po Coli. Od tego posta wszystko sie zaczeło :lol:

Wciskał kit, czy pisał prawde??? :?

Sorki, ze napisałem w nieodpowiednim dziale… Prosze w takim razie o przeniesienie, dziekuje

Obecnie mam neta adsl i nie mam już anteny na dachu i obecnie mam już laptopa i karta sieciowa w laptopie u mnie w domu wykrywa mi sygnał z nadajnika na poziomie 20 - 30%, który jest jeszcze inne osiedle dalej a nadajnik jest ok. 500m od mojego bloku a skoro ten koleś wzmacniał dodatkowo tą kartę, o której piszesz i był dodatkowo w otwartej przestrzeni, tj. nie było dookoła budynków to moim zdaniem nie wciska kitu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Lokatyy , proszę nazwać temat konkretnie, zgodnie z zasadami pisania na forum. Przeczytaj regulamin.

Witam.

Pozwolę dodać od siebie, że byłem światkiem jak dwa AP nie widziały się z odległości 2m (metalowa płyta w ścianie),a rekord linku Wi-Fi z roku 2007(może ktoś ma nowsze wieści?) to jedyne 382km.

Tak więc generalnie wszystkie wartości pomiędzy 2m ,a 382km mogą być prawdziwe.

Schodząc na ziemię i nie wchodząc w niuanse techniczne odległość zawsze zależy od nadajnika, odbiornika,anten i środowiska propagacji.

W super skrócie najważniejsze to:

-moc nadajnika

-czułość odbiornika

-zysk i charakterystyka anteny

-strefa Fresnela

-zakłócenia

-tłumienia

Na koniec dodam może, że CISCO podaje średnią odległość “wewnątrz pomieszczeń” do 35m.

Pozdrawiam