Teraz męska decyzja. Skok na 5.10. Zobaczymy

Podobno dużo zmian,

Ktoś już grzebał w tym?

Ja posiadam: Linux desktopaza 5.11.2-arch1-1 #1 SMP PREEMPT Fri, 26 Feb 2021 18:26:41 +0000 x86_64 GNU/Linux

Ja mam na lapku Mintem

cat /proc/version

Linux version 5.10.20-xanmod1 (root@mascote) (gcc-10 (Debian 10.2.1-6) 10.2.1 20210110, GNU ld (GNU Binutils for Debian) 2.35.1) #0~git20210304.8ee592e SMP PREEMPT Thu Mar 4 14:23:51 UTC 2021

Legendarny moment, w którym linuksiarze chwalą się jajcami :slight_smile:

1 polubienie

Używam dwóch, ale ciężko się chwalić aktualizacją windows. Raczej marudzenie widzę.

Czasami dziwne rzeczy można znaleźć na kernel.org:

Kiedyś walczyłem,. teraz już jestem tylko klikaczem. No czasami jak się uprę na coś to męczę ten terminal. Bo system/komp nie moźe być mądrzejszy ode mnie.

Ło panie już 5.11 jest :grin:

Hehe muszę przyznać, że Windows w koncu da się używać, ma terminal i to z historią i coraz lepszą powłokę powershell. W końcu Microsoft zrozumiał, że lepiej operować systemem w terminalu, niż klikać. Zwlaszcza, że klikanie zjebali na maksa. W końcu windows da się używać i mało tego, zaczął mi się podobać dzięki terminalowi, możliwością włączenia ssh server itp. Czekam tylko aż python będzie domyślnie dostarczany jak w Linuksach :wink:

Wtedy przepisuję wszystkie skrypty z bash do python, bo powershell na Linux mi się nie widzi.

Do klasycznego ‘cmd.exe’ używałem https://mridgers.github.io/clink/
Python jest już w Microsoft Store. Czyli coraz bliżej do tego, żeby instalował się na start :slight_smile: Łatwiej też klientowi powiedzieć, żeby sobie zainstalował Python ze Store niż kierować go na stronę Pythona.

Odpaliłem z ciekawości na windzie to ubuntu. odpaliłem linxa. działa. Nie grzebałem, ale jako środowisko testowe bez przełączania się jestem za. Jeszcze tam jest chyba suseł i coś.
Z X się męczyłem bo zapomniałem troche ubuntu i trzeba ten system czasami restartować, ale sztuka dla sztuki:


Głupio wygląda ikona Ubuntu w pasku windy :slight_smile:
A ten terminal windy jest jak dla mnie jeszcze lekko upośledzony

Mnie generalnie chodziło o Windows Terminal, nie WSL. Teraz czuję się prawie jak w Linux - jest historia i działa nawet jak w bash (ctrl r). W powershell od dawna są aliasy uniksowych poleceń, np. ls (alias dla dir), nie pamiętam tylko czy działa ls -l. Historia i aliasy pozwala czuć się jak w domu na W10. Windows Terminal muszę przyznać zrobili fajny, ma nawet zakładki. Tradycyjny cmd też nie jest zły.

Jeszcze mam zainstalowany Vim pod Windows, więc już w ogóle miodzio. Do tego domyślnie zainstalowany klient ssh. Powoli zaczynam nawet zastanawiać się czy nie wrócić do Windowsa.

Pod Windows nawet fzf jest, ale nie integruje się tak fajnie jak z bash/zsh.

Ja tam już na 5.11.6 jadę. Jak tam Twój kernel? :wink:

1 polubienie

Działa 5.9.16
W Polsce mało popularny system, ale u mnie muszą 5 razy przećwiczyć zanim coś zaktualizują.:
No i forum to nie takie DP :slight_smile:
https://www.pclinuxos.com/forum/index.php
Ja mam rpm z aptem , synaptica z KDE, plus inne rozwiązania. To zasuwa, ale sam nie będę grzebał. Działają prawie 20 lat to chyba umieją.
Tam jest jeden gość, który Gparted przepisał zeby optymalnie chodziło pod QT, bo ten z KDE ujowy :slight_smile:
No i ten czas uruchamiania systemu, nie wiem czy ubuntowate to przeskoczą, fakt, że na NVMe, ale:

Ten błąd zapisu na początku to ja sam, bo Vboxa wyłączyłem i UEFI też. A że to to Lenovo to ma wpływ na jedno i drugie.
Jak włączę obsługę wirtualek to komunikat znika.
Konfiguracja częstotliwości procesora:
Nie wnikam, bo szybszej maszyny w życiu nie miałem.
I tak pewnie za 3 miesiące wymienię @bystryy napisał, że już nie nadąża za moim sprzętem :slight_smile:

Dziś rano przekompilowałem 5.11.7. Żadnych zmian z poprzednim na lepsze czy gorsze nie zauważyłem.

@jajecpl Ano nie nadążam.

Co do szybkości startu, to zależy też od tego, czy to jedyny dysk w systemie, na którym kontrolerze i na jakim chipsecie. U mnie NVMe to akurat Windows (zawsze dostaje fory, jak to upośledzone dziecko ;)), jak jest podłączony jako jedyny, to wstaje w 5 sekund, jak z dodatkowymi dyskami na SATA, to w 8 sekund.

na B360 NVMe 2 systemy, jeden HDD i podpięty USB, ale ten na żądanie.

Naucz się moich zabawek, będziesz wiedział jak pomagać :slight_smile:

No tak, bo forum DP, to takie z tradycjami :smiley:

Ja tam mam binarne i to w Gentoo :stuck_out_tongue:

Spoko, co kto lubi :slight_smile: Ja wolę mieć pewne rzeczy wkompilowane na sztywno zamiast modułów.