Terminal alternative - jak termkit, fish shell, xonsh?

Poszukuję alterantywy do terminala, który ma:

  • podpowiedzi przy wpisywaniu - ale to co w fish to za mało bo tam jest jedna linijka podpowiedzi, a powinna być cała lista dostępnych komend, adresów (np. dla cat [path]) itp.
  • podpowiedzi składni na podstawie man albo jakoś podobnie, opisy komend (jak w vscode się przełącza ctrl+space - prócz listy podpowiedzi jeszcze dodatkowe pole z opisem podpowiedzianej rzeczy)
  • podpowiedzi po np. naciśnięciu ctrl+space(jak vscode) z najczęstszymi komendami, na podstawie historii
  • normalne zaznaczanie tekstu w terminalu (shift+strzałki, ctrl+shift+strzałki)
  • kasowanie zaznaczonego tekstu, kasowanie całymi słowami z ctrl+backspace - to są takie drobnostki ale jakie wygodne

I temu podobne rzeczy usprawniające pracę, podobne usprawnienia są w edytorach kodu, wiec nie widzę powodu żeby w terminalu ich nie było.

Dziwne, że te projekty które wymieniłem są częściowo porzucone, a nowych podobnych nie potrafię znaleźć. A może ich nie ma?

Przecież fish jest rozwijany. Aktualizacja do wersji 2.7.1 została wydana 22 grudnia 2017 :stuck_out_tongue_winking_eye:

Tak, wiem. Pisałem że fish “to za mało”, i pytałem o programy “podobne do wymienionych”, spełniające (mniej-więcej) te warunki które wymieniłem.

Fish to nie terminal, lecz powłoka. Tak więc szukasz terminala czy powłoki?

Konfigurowałeś Fisha czy jedziesz na default? Jeśli jedziesz na default, to nie dziwne. Fisha musisz sobie skonfigurować.

Fish to dla niego za mało, a może nie widział że można każdą funkcję mu zdefiniować? :>

Tak więc szukam czegoś co będzie posiadało wymienione cechy. :wink:

Ale to w fish da się ustawić, że będzie np. wyświetlała się lista podpowiedzi w trakcie wpisywania? Bo domyślnie wyświetla się jedna, bo tyle się “mieści”.

U mnie wyswietla się pod poleceniami i mogę wybrać coś z propozycji. Gentoo, domyślne ustawienia fish. Pamiętam, że ba Debianie domyślne ustawienia fish to bieda.

U mnie jest JEDNA propozycja, w jednej linijce.

Mówisz o tym?

Czy o tym?

Mi się wyświetla w trakcie wpisywania to pierwsze, jedno-linijkowe.
To wielo-linijkowe udało mi się uzyskać, musiałem nacisnąć przycisk [tab].

No lepsze to niż nic, ale jednak chciałem bardziej coś jak w edytorach kodu, że jest popup z listą podpowiedzi w trakcie wpisywania,
Tutaj to jest wszystko tak wciśnięte w okienko z tekstem i siłą rzeczy są ograniczenia.
Czy da się zrobić, żeby lista podpowiedzi była widoczna już w trakcie wpisywania? Bez wciskania przycisku [tab]?

Powłoki tak działają, ale pewnie da się tak fisha skonfigurować jak to opisujesz.