Terminal HP

Cześć. Odkopałem gdzieś w piwnicy terminal. Zainstalowałem Ubuntu Mini(?) (32-bit). Ale sprawa z dyskami jest strasznie pokręcona. Chyba zrobiłem coś źle i zainstalowałem Ubuntu na pendrive z którego go instalowałem. Bo bez niego nie odpala sie GRUB tylko od razu do Windowsa (w sumie nie wiem czemu on został, chciałem się go pozbyć). Przejdźmy do rzeczy. Co muszę kupić aby załadować mu z 25GB dysku (potem zainstaluje to Ubuntu jeszcze raz)? Na płycie nie ma żadnego portu SATA itd. Tylko kostka z pamięcią Flash do której się nie zagłębiałem. Teraz kolejna sprawa. Może mi ktoś wytłumaczyć o co tutaj z tymi dyskami chodzi? Poniżej fdisk -l (albo 1) Oryginalnie ma mieć 4GB pamięci Flash i mój Pendrive miał 16GB. Z góry dzięki za pomoc.

> Dysk /dev/sda: 3,8 GiB, bajtów: 4096253952, sektorów: 8000496
> Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
> Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
> Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
> Typ etykiety dysku: dos
> Identyfikator dysku: 0xcc538f13
> 
> Urządzenie Rozruch Początek  Koniec Sektory Rozmiar Id Typ
> /dev/sda1  *           2048 7997439 7995392    3,8G  7 HPFS/NTFS/exFAT
> /dev/sda2           7997440 7997597     158     79K 45 nieznany
> 
> 
> Dysk /dev/sdb: 14,6 GiB, bajtów: 15631122432, sektorów: 30529536
> Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
> Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
> Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
> Typ etykiety dysku: dos
> Identyfikator dysku: 0x40772193
> 
> Urządzenie Rozruch Początek   Koniec  Sektory Rozmiar Id Typ
> /dev/sdb1  *           2048 12697359 12695312    6,1G  c W95 FAT32 (LBA)
> /dev/sdb2          12697598 30527487 17829890    8,5G  5 Rozszerzona
> /dev/sdb5          12697600 30527487 17829888    8,5G 83 Linux
> root@ubuntu:~#

Masz jak byk napisane GiB. To oznacza, że wielkość jest wyrażona w gibibajtach a nie w gigabajtach.

Jeśli się nie znasz, to się nie wypowiadaj. Wystarczy nawet zajrzeć na wikipedię. GiB = GB.

Urządzenie wykrywa dwa dyski. Pierwszy o pojemności ok 4GB i partycją NTFS/exFAT (pewnie pendrive z instalatorem?) i drugi o pojemności ok. 16GB z jedną partycją podstawową (6GB) FAT32, oraz partycją rozszerzoną, na której jest jedna o rozmiarze 8,5GB - tutaj prawdopodobnie zainstalowałeś Linuksa.
Odpal jeszcze raz instalator Linuksa, usuń wszystkie partycje rozszerzone i podstawowe, albo wybierz instalację na całym dysku. Jeśli instalator tego nie zrobi sam, to wybierz miejsce instalacji GRUB w MBR dysku SDB i powinno działać.

ps.
@abcdefghjikl zna się na rzeczy, ale niepotrzebnie przyczepił się do szczegółu, który jest tutaj nieistotny :wink:
GiB to mnożnik 1024, GB to mnożnik 1000.

edyta.
Nie doczytałem do końca. Pendrive 16G, wbudowana pamięć 4G :smiley: To zmienia postać rzeczy :smiley:

Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie to czy jest możliwość podłączenia dysku M.2 jakimiś adapterami od IDE lub SATA?

Przeczytaj ten artykuł kilkadziesiąt razy. Do znudzenia. Już pierwsze(!) zdanie tłumaczy róznicę. Potem, jak już uda Ci się ją zrozumieć to dokonaj prostego działania matematycznego i policz ile gibibajtów dają Twoje 4096253952 bajty. Jeśli wyjdzie Ci wynik inny niż 3.8 GiB to znaczy, że musisz zacząć od początku.
Na koniec przeproś i podziękuj.

Nie będę nawet komentować twojej głupoty. Nie przepraszam i nie dziękuje.

Nie mogę znaleźć zdjęcia tej płyty głównej, więc nie wiem jakie tam ma złącza. M2 na pewno nie ma :joy: wątpię nawet w starsze jak sata, czy ide. Dodatkowo jeśli bootloader windowsa jest w pamięci flash to może generować kolejne problemy.
A czy nie możesz po prostu zainstalować systemu na dysku przenośnym, albo pendrive w ostateczności?

Zdjęcie płyty.

Jeśli nie ma lepszej możliwości to chyba tak postąpie.

Ja przynajmniej nie znam innego rozwiązania.
Chyba że to złącze w lewym górnym rogu to pci-e i jakiś adapter sata na pci-e? :thinking: , ale i tak może pozostać problem bootloadera.

Na płycie jest x1 IDE, x1 SATA (chyba), miniPCie (za kartę WIFI) i tyle. Czyli nic sensownego do tego w tej obudowie (wysokość 5cm w środku nawet nie zmieści się dysk hdd z laptopa) nie podepnę?

Wyjaśniłem Ci zagadnienie, o które pytaleś, a jedyną Twoją odpowiedzią było “się nie znasz”. Jeszcze powołałeś się artykuł, którego pierwsze zdanie demoluje wniosek, który wyciągnąłeś w sprawie równości jednostek. Na koniec mnie obraziłeś.
I kto tu jest głupi?
Przeproś i podziękuj.

A gdzie ty tam widzisz te złącza, bo ja chyba ślepy jestem.

IDE - to ta niebieska karta bo to domyślnie pamięć Flash 4GB w prawym dolnym o bok RAMu.
SATA (chyba) - o bok bateryjki od BIOSu nie wiem czemu ale jest żenskie.
noi miniPCie za kartę sieciową WIFI.

Mnie to bardziej wygląda na pci-e, ale czort wie :wink: . W każdym razie, jeśli piszesz, że ta niebieska karta wpięta jest do pionowego złącza IDE to można coś kombinować z przejściówkami. Tylko co z tego skoro nie wsadzisz tam żadnego dysku z braku miejsca? :smiley:
Daj umrzeć temu dziadkowi.

Miałem kiedyś terminal HP T5520. Wsadziłem do niego dysk ata 2.5" zamiast pamięci flash. Do tego celu musiałem kupić odpowiednią taśmę. Podobno od amigi pasowały, ale było to już tak dawno, że nie pamiętam. Dysk udało mi się zmieścić w obudowie i ją zamknąć.

Finalnie zrobilem tak, ze w ‘ukrytych’ portach usb pod plastikiem wpialem pendrive 32gb i tyle

1 polubienie