Termometr a temperatura w pokoju

Cześć
udanych świąt…

miałem w tym roku zrobić centrale ale nie wyszło
mam takie pytanie:
jeżeli grzejnik w pokoju jest wyłączony to temperatura na nim pokazuje 17 stopni…
a na rtęciowym termometrze na ścianie pokazuje 21.
jak myślicie który termometr pokazuje bardziej prawdę? zważywszy że za oknem jest teraz -8

Który termometr gdzie? Grzejnik pewnie pod oknem, a termometr rtęciowy przy drzwiach :slight_smile:

Temperatury w pomieszczeniach tak się nie mierzy. Termometr powinien być umieszczony centralnie, na odpowiedniej wysokości, a pomiar wykonywany przez odpowiedni czas.

grzejnik na środku pokoju, a ten rtęciowy przy drzwiach metr nad ziemią… ale za drzwiami też ciepła nie ma, bo tam za drzwiami też nie ma centralnego. w innych pomieszczeniach są piece kaflowe

To działa inaczej.
unnamed

Niby najlepiej sugerować się temperaturą zewnętrzną ciała np. 20-23 °C.

Czyli dawne 17 °C pod wino do mieszkań jest passé ale też nie warto się przegrzewać w temperaturze 24-28 °C zimą jak ci to nie służy.

aha
teraz dzisiaj za oknem jest -6 ale w pokoju od raza chodzi zasilacz komputera i czuję ogólnie że jest cieplej
ale termometr w grzejniku dalej pokazuje +17 tak jak wczoraj późnym wieczorem, kiedy czułem że jest dość chłodno
czyli nie należy się nim sugerować i już bardziej sugerować się tym rtęciowym na ścianie ?

mam łazienkę w remoncie i jak termometr rtęciowy w pokoju pozywał +22 to ten termometr rtęciowy w łazience pozywał +13 bo tam są mniej szczelne ściany (jak na razie)
czyli chyba one jakoś potrafią pokazać dość różną temperaturę w tym samym czasie?

Weź wszystkie termometry jakie masz postaw koło grzejnika, jak co najmniej na dwóch pokaże się jednakowa temperatura to trzeba ją przyjąć jako aktualną.

zauważyłem że jak się zbliży rękę do podłogi to jest trochę chłodno
tam jest podłoga z desek a pod deskami piwnica
jak myślcie czy szpachla do drewna coś da żeby uszczelnić te deski?

Nie. Więcej da Ci dywan, albo wypełnij strop, bo zgaduję, że nie masz betonowego, wełną izolacyjną. Od piwnicy zawsze ciągnie… (no i zimne powietrze zawsze jest na dole pomieszczenia).

W piwnicy strop wykleić styropianem. Mostki przy ścianach zostaną, ale i tak będzie o wiele lepiej.

na razie zaszpachluję, mam już szpachlę
a jutro kupię dywanik i odpiszę czy jest cieplej

Minimalnie lepiej będzie, ale to półśrodki. Im więcej podłogi pokryje dywanik, tym lepszy efekt. Z ceną nie przesadzaj, może być nawet z śmieciówki. Chyba naturalne są lepsze od syntetycznych, ale to musisz sprawdzić w sieci lub dopytać w sklepie. :wink:

kupiłem 3 dywaniki
prawie cala podłoga jest nimi przykryta a temperatura na grzejniku (kiedy jest wyłączony) pokazuje +16 stopni… czyli chyba tyle samo co wcześniej zanim były dywaniki.

Jakby dywaniki pomagały, to ludzie zamiast ocieplać domy, kupowali by dywaniki.

Zamontuj za kaloryferem ekran na ścianie. Np styropian z aluminium, albo nawet karimata.

Pokryj podłogę pianką, taką jaką stosuje się pod panele. Przyklej na taśmę dwustronną i dopiero na to dywaniki. A jak mała powierzchnia podlogi, to za grosze kup panel jakiś na promocji i połóż na piankę.

Takie zabiegi dadzą kilka stopni, ale przede wszystkim odczuwalna temperatura wzrośnie.

zamontowałbym za kaloryferem ekran gdybym miał kaloryfer
póki co grzeję się zimą grzejnikiem… piec do centralnego kosztuje 8000 zł… polowi .składam, może w lecie się uda
czasami bywają przerwy w dostawie prądu
ostatnio jesienią… ale bo będzie jak za oknem będzie -20 i przy braku prądu zrobi się w pokoju dość zimno a ja mam w tym pokoju komputer
póki co przy wyłączonym grzejniku jest temperatura -18 czy -16… mam nadzieję , że przy mrozach temperatura aż tak nisko nie spadnie

Kup sobie starego śmieciucha za kilkaset zł i po prostu pal w nim od góry. Jak będzie cię stać na nowy, to zamienisz, stary na złom, to jest szansa, że może uda się na jakiś program dopłaty załapać.

A przede wszystkim należy ocieplić pomieszczenie. Najlepiej od zewnątrz, ale jeśli niema takiej możliwości, to nawet od środka jest to wykonalne.

mam drugi termometr
jak ten przy drzwiach wskazuje +22 to ten przy oknie +19… a ten na grzejniku +16
ale bez izolacji od ściany, która może być zimniejsza niż ta ścianą przy drzwiach
polecacie zrobić izolację miedzy termometrem a ścianą? jeśli tak to czym, styropianem, materiałem albo cienką gąbką?

Ściany za kaloryferem izoluj specjalną matą do tego celu. Zwykle składa się ona z warstwy metalu i styropianu, albo podobnego izolatora.
Można użyć karimaty z aluminiową warstwą.
Metal odbija część podczerwieni, a izolator ociepla ścianę.

jeszcze mam takie pytanie
czy odczuwalna temperatura tyczy się tylko ludzkich odczuć?
czy np uwzględniają jej twarde dyski? chodzi o mroźne temperatury

Dyski uwzględniają rzeczywistą temperaturę. Najgorsza jest spora wilgotność.