Test Disk dla Linux (mandriva). Jak instalować?

Mam pytanie. Jestem właśniena Linuxie Mandriva, i chcę zainstalować Test Disk (w celu odzyskania partycji NTFS,na której był system Win XP oraz partycji D). Jak odpalić ten TastDisk, ściągnąłem wersje pod Lina i nie wiem jak to zaisntalować, gdy wchodze w plik to pokazuje i żebym “otworzył za pomocą”…o co chodzi?. Mam laptop, stacja dyksietek odpada.

Zapewne ściągnąłeś spakowane archiwum - wypakuj go np. na pulpit - prawego przycisku menu - rozpakuj…

Z konsoli z parametrem

sudo

uruchom plik z tego folderu - zapewne będzie miał w nazwie install lub przeczytaj readme - też powinien tam się znajdować.

Moze bys podal wiecej szczegolow co to za plik? Jasnowidzem nikt tu nie jest! To jest RPM, paczka tar.gz lub tar.bz2, plik z rozszerzeniem .run, .bin. sh, .exe?

Jak napiszesz jaki to plik to wiecej bede mogl cos w tym temacie powiedziec!

Pozdrawiam!

roobal popraw błędy - na forum używamy polskiej pisowni.

tar.bz2

Mam system plików ext3

Chodzi Ci o to, ze nie uzywam polskich znakow ?? Jesli tak, to po prostu tak mi wygodniej, bo nie chce mi sie wciskac klawisza alt :mrgreen:

Pozdrawiam!

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 18:10

Ok zwracam honor moderatorowi! Juz zauwazylem swoj blad spowodowany szybkim pisaniem :mrgreen:

Pliki w rozpakowanej paczce:

testdisk_static

photrec_static

testdisk.1

Instal

photorec.1

Nie wiem jak toodpalić, chciałbym odzyskać te partycje (system plików NTFS)

Z konsoli odpal Install poprzez

sudo

Postepuj wg tej instrukcji:

  1. Wlaczasz konsole;

  2. wpisujesz tar -xvjf/home/nazwa_uzytkownika/paczka.tar.bz2 ;

  3. Po rozpakowaniu wchodzisz do katalogu cd paczka ;

  4. ./configure

5/ make

  1. wpisujesz su

  2. Podajesz haslo roota

  3. make install

Ewentualnie poczytaj sobie plik readmy albo install , ktory jest w tej paczce!

Pozdrawiam!

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 18:17

W tym wypadku w konsoli rob tak:

  1. su

  2. Podajesz haslo

  3. wpisujesz ./install

w plikach read me pisze tylko jakie systemy obsługuje i tyle

Nie ma żadnej dokumantacji, poza tym to nie mój komp, tą mandrive instalował inny koleś. Jakie hasło?

co mam tam wpisać?

Pierwszy raz obsługuje tą mandrive więc za bardzo nie znam się na tym wszystkim

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 18:57

na tym kompie nie ma chyba żadnego hasła

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 19:00

Mam kliknąćprawym i wybrać “Otwórz za pomocą” ->tam jest konsola

I co potem?

Skoro w pliku nie wymieniono obsługi NTFS, to najwyraźniej znaczy, że nie obsługuje NTFS, chyba że coś zle zrozumiłeś.

O to musisz się spytać tego kolesia, który instalował tą mandrivę! Hasło w takim przypadku powinni znać albo włascicel kompa, albo ten koleś, który instalował system!

Musi być hasło, inna opcja nie wchodzi w grę!

Pozdrawiam!

Może powiemjak to było. Został zniszczony boot sector (teraz już wiem jak to trzeba było naprawić ale za późno) i komp został oddany do kolesia co niby jest wilkim informatykiem firmie. Zainstalowałmandrive bo jak twierdził “Mandriva widzi wszystkie partycje” (nawet te zniszczone, uszkodzone). I tak to wygląda, nakompie jest mandriva, komp jest brata, a mandrive instalował kumpel kumpla mojego brata, tak że nie wiem czy zna “jakieś” hasło.

A jeszcze jedo. Czy jakbym zainstalował XP ponownie, to czy mógłbym odzyskać partycje po tylu modyfikacjach (najpierw uszkodznie, potem instalka mandrivy i znów instalka XP)?

Z tego co się orientuję to po części prawda, że mandriva widzi wszystkie partycje, lecz nie wiem jak to jest z uszkodzonymi, jednak czasami trzeba odpowiednio skonfigurować system, aby te partycje były widoczne.

To zależy czy te partycje nie zostały usunięte. Jeśli partycje NTFS nadal są zapisane na dysku to nie robi różnicy ile razy instalowany był linux czy windows. Mysle, że jakbyś instalował XP to powinno zadziałać. Zresztą to czy partycje NTFS jeszcze istnieją możesz sprawdzić uruchamijąc program do partycjonowania dysku, ktory dostępny jest w mandrivie lub podczas instalacji XP, zobaczysz czy dysk jest odzielony na partycje NTFS, jesli nie wykryje NTFS tylko inne, które będą opisane jako partcyja nieznana.

Pozdrawiam!

przy próbje instalacji XP poprednio, instalator XP nie widział partycji, tylkocały dysk. Dodam jeszcze ze na kompie był XP SP2, a instalka XP.

Poprostu została usubięta tablica, bodajrze fdiskiem (któ¶y nie widzi NTFS). Szukałem dfsee i pokazał mi że partycje niby są (gdzieś tam) tylko nie da się ich uruchomić. Poprostu są nie widoczne.

Teraz jest mandriva i dwie nowe party o torche innych rozmiarach. Wielkiii informaty to instalował…

Calkiem możliwe, że partycje zostały usunięte, ale mogę się mylić. Zobacz jaki jest wpis w pliku fstab, który znajdziesz w katalogu /etc, na glownej partycji linuksa i wklej tu ten wpis.

tam nic nie pisze,tylko to:

/dev/hda1 / ext3 noatime 1 1

/dev/hda6 /home ext3 noatime 1 2

/dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0

none /proc proc defaults 0 0

/dev/hda5 swap swap defaults 0 0

Złączono Posta : 08.04.2007 (Nie) 19:43

chyba lipa, chociaż dfsee pokazał mi te parycje, tylko że mam ograniczoną wersje demo wszystkiego w niej nie można robić (odpala się w RAMie z płyty CD)

A jeszcze jedno, czy jest jakiś program do odzyskiwania danych pod Linux, żeby odzyskał dane NTFS, bo programy pod Windows XP mam i to nawet dobre, tylko nie wiem czy po reinstalacji z systemu plików ext3 coś znajdą.

Jeszcze jedno, na partycji głownej mam katalog lost+found, zabezpieczony, i co mnie dziwi to to że zajętego miejsca na dysku jest 4,3GB (no chyba mandriva tyle nie zajmuje)

Z tego co widzę to jest tylko partycja główna, partycja swap i partycja /home oraz cd-rom, natomiast żadnej partycji NTFS w tym wpisie nie ma, więc albo nie istnieją już albo sa niewidoczne dla linuksa. Ale skoro WinXP podczas instalacji też widzi tylko cały dysk, to podejrzewałbym, że te partycje już nie istnieją. Mogę się jednak mylić! Jednak ja w tej sprawie wiele nie pomogę, ponieważ nie mam pojęcia co może być nie tak :?

Jeśli w systemie nie było bardzo ważnych plików, myśle, że zamiast się tak męczyć lepiej zainstalować system całkowicie na nowo, no chyba że to są jakieś bardzo ważne pliki, których nie można stracić to kombinuj! Życzę powodzenia :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki, chociaż za tyle. Gdybym znał tegoo dfsee bardziej…(on pokazał mi te partycje).

Jeszcze jedno, jak byśmógł to napisz mi ja zainstalować testdisk, jeszcze raz - przez Konsole, mam hasło. :slight_smile:

Pozdrawiam!

ok :slight_smile: