Test karty wifi przez LiveCD?

Ostatnio kolega kupił sobie router w wifi, ma komputer stacjonarny podpięty kablem i chcielibyśmy przez wifi podłączyć teź laptopa Dell Latitude D620. Ale na Windowsie XP jest problem, próbowałem przeinstalowywać sterowniki od karty, system ją wykrywa, ale daje błąd Nie można uruchomić urządzenia. Karta jest włączona w biosie i z boku laptopa. Więc pomyślałem żeby spróbować sprawdzić na Linuxie i zdiagnozować czy problem jest w karcie czy w systemie. Tylko chciałbym nie robić daremnego zamieszania i instalacji, czyli poprzez LiveCD. Po prostu, czy jak odpalę LiveCD załóżmy Ubuntu, to czy wykryje mi kartę wifi czy będzie trzeba jakiegoś sterownika. A jeśli tak, to na stronie Intela są sterowniki pod Linuxa ale czy da radę je zainstalować w trybie LiveCD?

Ubuntu wykrywa większość sprzętu (nawet dongle sagema, dorzucane kiedyś do neostrady).

Na LiveCD można instalować wszystko, tak jak na zainstalowanym systemie. Różnica? Po restarcie tracisz zmiany wprowadzone w systemie Live.

Aha, to w zasadzie wszystko co chciałem wiedzieć, dzięki.

Dodane 09.08.2011 (Wt) 15:43

Jednak nie jest tak łatwo. Odpaliłem na laptopie najnowsze Ubuntu 11.04. Bez problemu połączył mi się po kablu, ale bezprzewodowo nawet się nie odezwał. Wygląda jakby nie wykrywał karty. Wpisałem iwconfig do terminala wykrył tylko:

lo No wireless extension

eth0 no wireless extension

W większości poradników z internetu autorzy zakładają że pojawi się wlan0 a u mnie tego nie ma. Karta na pewno jest włączona. Co mam z tym zrobić?

Karta wifi to Intel 3945ABG.

Spróbuj Xubuntu w wersji live, w moim przypadku tylko on wykrył kartę. Ta akurat to była jakaś Gigabyte

Podłącz LiveCD do internetu kablem i odpal program “dodatkowe sterowniki”. Wtedy powinno wam się wszystko ściągnąć.