Test oprogramowania zabezpieczającego

Witam wszystkich.

Chciałbym przeprowadzić w celach naukowo-dydaktycznych, w warunkach domowych, test darmowych programów antywirusowych i antyspyware. Póki co test podzieliłem sobie na kilka kategorii jak:

  • rozmiar instalatora/programu po instalacji

  • obciążenie systemu

  • czas skanowania

  • wykrywalność zagrożeń

Jednakże prosiłbym o rady, jak najskuteczniej mógłbym tego dokonać, czy ewentualnie coś dodać. Przede wszystkich rozchodzi mi się o paczki z zagrożeniami. Wiem, że są testowe typu EICAR, ale może polecicie coś lepszego/alternatywnego. Gdyż programy typu antyspyware ciężej przetestować, dlatego stąd też moja prośba o pomoc :slight_smile:

 

W warunkach domowych nie ma to chyba większego sensu - zanim przetestujesz ich ileś-tam, to te z początku wyjdą w nowych wersjach albo zaktualizują silniki i będziesz miał dobotę do tyłu. Poszukaj po portalach jakiegoś w miarę aktualnego zestawienia (możliwe że opisana będzie też metodologia porównania).

Chyba że to coś do szkoły - na uczelnie, to weź całe oprogramowanie na konkretny dzień i powyłączaj aktualizacje. Wtedy masz udokumentowany “stan na dzień jakiśtam”.

z tych mało zasobożernych mogę wymienić np secureaplus :slight_smile: używam do tego fortknox firewall i skaneru typu mbam adwcleaner i herdprotect i jest całkiem lekko :slight_smile:

Mam mirror czystego systemu operacyjnego, więc z testami pójdzie szybko i raczej aż tak w plecy nie będę. Tych darmowych jest kilka do kilkunastu. Ale fakt, aktualizacje też mogę ewentualnie wyłączyć, gdyż właśnie chodzi o udokumentowanie stanu na konkretny dzień/wersję programu. Na kilku portalach znalazłem różne zestawienia, ale w większości dotyczy to produktów płatnych, no i jeszcze nie natknąłem się aby podali szczegółowo w jaki sposób przeprowadzili badania. Zazwyczaj tylko podawali wyniki, ale bez danych w jaki je uzyskali.