Testowanie oprogramowania przez twórców w Debianie


(Chillout) #1

Jest jakiś określony czas testowania oprogramowania debiana przez twórców/społeczność, zanim go wrzucą do stabilnego Debiana?

Tak z ciekawości się pytam, bo np dzisiaj Iceweasel został zaktualizowany z 17 do 24.

 

Dzięki za odpowiedź.


(roobal) #2

W Debianie nigdy nie było żadnego harmonogramu wydawniczego, stąd powiedzenie, że Debian zostanie wydany wtedy kiedy będzie gotowy, czyli terminy wydań nie są z góry określane. Twórcy Debiana próbowali ułożyć jakiś harmonogram wydań, aby wydania były częstsze i w krótszych odstępach czasu (i prawdopodobnie, aby były bardziej przewidywalne dla klientów biznesowych), ale pod tym względem niewiele się zmieniło, może wydania są częstsze i czas jest krótszy, ale tu nadal panuje zasada, wyjdzie jak będzie gotowy. Pakiet testowany jest dopóki nie zostaną usunięte błędy krytyczne, między innymi z tego powodu przesuwane były terminy wydań Debiana.

Tu możesz zapoznać się z cyklem życia pakietu w Debianie :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Debian#Cykl_.C5.BCycia_pakietu


(saturno) #3

Odnośnie samego Iceweasel, to program w wydaniach stabilnych Debiana (do Squeeze włącznie) dostarczany był tylko w jednej wersji, np.: 3.5.

Pojawiały się za to poprawki bezpieczeństwa przez cały okres wsparcia danej wersji Debiana.

Od Wheezy Iceweasel opiera się na Firefoksie ESR który jest jakby to powiedzieć bardziej przewidywalny i stąd ten skok z 17 na 24.


(Chillout) #4

ok dzięki za odpowiedzi


(saitoh) #5