Thinkpad T400, instalacja LTE oraz GPS - wsparcie dla Linuksa

Witam. Posiadam Lenovo Thinkpad T400. Myślę nad jego rozbudowaniem o kartę LTE/HDSPA oraz moduł GPS. Laptop oryginalnie wspiera bodajże 3 modele HDSPA, które ograniczają prędkość tylko do 7.2Mb/s. Mam HDSPA Huawei E220 i na wiejskich rejonach wyciągało to max gprs/edge:). Czytałem gdzieś o shackowanych biosach na ten model, które zdejmują whitelist i powinno działać większość modemów LTE/3G pod minipci. Kwest ia czy nie jestem w błędzie, czy taki moduł GPS będzie umożliwiał lokalizacje siebie na stronach takich jak openstreetmaps.org oraz google maps. I które karty tego typu (GPS+LTE lub jako oddzielne karty minipci) nie będą miały problemów ze wsparciem z poziomu Linux Mint 18.3 i nowszych)? Zmianę bios pewnie bym zlecał jakiemuś serwisowi i ew. instalację anten od LTE/GPS w ekranie jeśli było by to wymagane. Kwestia czy sam laptop nie jest za stary na LTE, czy GPS nie jest bardziej ciekawostką niż sensowną opcją.

Ja korzystałem z tego forum https://www.bios-mods.com/forum/index.php
i dostałem tam bios bez white listy, bo chciałem zmienić kartę wi-fi. Wszystko działa poprawnie :slight_smile:

WiFi jest akurat idealne:)

Jak rozwiążesz problem daj proszę znać co wgrałeś i jaką kartę użyłeś - też bym chętnie wsadził do mojego dziadka T400 coś powyżej 7.2 :wink:

Na razie węszę jaki bios shackowany oraz jakie karty moga ogólnie działać. Smartgona na HDSPA wyciąga do 30Mb/s, a także kilka razy szybciej niż kultowa neostrada. Mam Huawei E220 na usb, ale on tez do 7.2Mb/s, a w praktyce to działało 3-4Mb/s w porywach.
Wgranie biosu i pewnie ew. anten będę musiał zlecić jakiemuś serwisowi.

Czemu aż tyle inwestujesz w niego? Lubisz estetykę/chcesz go wrzucić do jakiegoś tira?

GPS byłby pomocny, LTE opcjonalnie też.

Uzupełniając. Wsadziłem do tego Thipad T400 modem LTE z routera Dlink 921. Działa od razu po podłączeniu (plug n play), speedtesty i status potwierdzają działanie jako LTE, także że laptop jest za stary na modem LTE to jednak mit.