Thinkpady i whitelista

Dlaczego laptopy typu Thinkpad T400, T430 i pewne inne mają whitelistę na urządzenia WWAN, Wifi? Czemu działają tylko 2-3 urządzenia tego typu w tym laptopach?
Dlaczego na takim T400 oficjalnie nie da się użyć np modemu LTE, ale po zdjęciu whitelisty już działają bez problemów. Chcę kiedyś zmienić T400 na T430 i znów będzie zabawa z tymi whitelistami. Dlaczego te laptopy oficjalnie nie wspierają wszystkich urządzeń wifi/wwan?

Mam T400 z modemem lte z nielimitowanym netem i czasem to się przydaje.

Bo to jest Lenovo.
Kupując ten sprzęt godzisz się na to lub szukasz Modowanego BIOSU.
Sam mam 3 Lenovo w tym: 1 na MOD Bios działa idealnie.
Ale nowy kupiłem już MSI.

Zdaje się, że ma to związek z certyfikatem FCC. Po prostu dla poszczególnych laptopów certyfikat jest ważny tylko z wybranymi modemami. Zawsze można wgrać zmodyfikowany bios i zainstalować inny modem, ale niestety moduł TPM tą zmianę wykryje i będzie zgłaszał błąd. No chyba, że TPM nie używasz i będzie wyłączony.

Tych modemów wspierają jednak bardzo mało, w tym żadnego modemu LTE/4G. Jeśli trzeba tylko wgrać bios to jeszcze pół biedy, jak trzeba grzebać coś na płycie głownej to już gorzej.

Ten człowiek spotkał się z tym samym problemem

Mam dwa T400 i jeden obsługuje modemy jak leci, a drugi nie. Za jakiś dłuższy czas planuję zmianę na T430 no i priorytem jest by można było na nim korzystać z Internetu mobilnego.

A bo inni producenci nie stosują takich rozwiązań?
Dell i HP robi dokładnie to samo.

Ciesz się, że chociaż można wymienić na taką samą kartę WLAN, bo jeszcze trochę i będzie jak w Apple każdy moduł z S/N i blokada, aby samemu nie wymieniać.

https://www.youtube.com/watch?v=FY7DtKMBxBw

Powodem jest tak naprawdę kasa. (pod płaszczykiem certyfikatów, aby było legitnie)

1lajk

Temat ten został maksymalnie rozwałkowany na forum lenovo:
https://forums.lenovo.com/t5/General-Discussion/WWAN-and-wireless-card-BIOS-whitelists-Lenovo-COME-ON/td-p/952681

Warto popatrzeć tutaj: https://www.techinferno.com/