Thounderbird - zapisanie wiadomości w folderze


(Ppowchowicz) #1

Witam

 

chciałbym zawartość całej mojej skrzynki (wiadomości wysłane, odebrane, kosz) zapisać na dysku (można powiedzieć backup). Mam skrzynkę opartą na protokole IMAP. 

Czy da się to zrobić?


(Jusko) #2

Tak i nie trzeba tu nawet specjalnych trików - po prostu obecny katalog z profilem Thunderbirda, skopiuj w osobne miejsce (miej jednakże w tym momencie wyłączony program, czasem na żywca coś lubi się sypnąć, wiem z doświadczenia :slight_smile: ).

 

EDIT: A dla zaoszczędzenia miejsca, możesz potem taki katalog spakować do archiwum i nazwać odpowiednią datą, czy jak wolisz. Powyższa metoda nie wymaga żadnych zewnętrznych aplikacji i służyła mi niejednokrotnie za dawnych czasów do przenoszenia poczty, kiedy miałem ją jeszcze na POP3.


(Cedar) #3

 

@Jusko wyjaśniłeś nic nie wyjaśniając. Takie “wiem, że nic nie wiem”

 

 

 

@pepe_p1

Jest do tego bardzo prosty program, który zrobi to za Ciebie prawie automatycznie. Ten program to MozBackup  - w programie możesz wybrać czego kopie chcesz zrobić (maile, rozszerzenie ustawienia itp.).

Mała uwaga - jeśli jest to konto IMAP, to sprawdź czy maile masz w Thunderbirdzie przechowywane offline - PPM na folderze z wiadomościami - Właściwości - Synchronizacja - zaznacz Wybrany folder będzie dostępny w trybie Offline oraz kliknij na “Pobierz teraz” - czynność powtórz dla każdego folderu i poczekaj aż pobierze na dysk wszystkie wiadomości.


(Ppowchowicz) #4

a jak mam jedno konto i do niego pare aliasów to też mi się zgra wszystko ??


(Jusko) #5

 

Ależ co tu jest trudnego - Thunderbird tworzy katalog z profilem użytkownika, gdzie składowane są wszystkie maile. Wystarczy owy katalog skopiować sobie w osobne miejsce, i oto cały backup. Jest to tak proste i efektywne, że z tej metody korzysta nawet dział IT paru firm, z którymi współpracuję :wink: Przeczytałem raz jeszcze swoją poprzednią wypowiedź, poprosiłem nawet nieinformatyczną kobietę do przeczytania i czy jest to zrozumiałe - było :wink: Jeśli nie było to zbyt jasne - kajam się, ale też zachęcam użytkownika do zbadania sprawy.

 

 

Powinno - ostatecznie chodzi o zawartość off-line e-maili całego konta, a nie to, czy do konta prowadzi parę aliasów.


(Cedar) #6

“Nieinformatyczna kobieta” nie musiała wiedzieć czego to dotyczy i co miała innego odpowiedzieć?

 

Teoretycznie zgadza się to co napisałeś, jednak:

  • nie każdy musi wiedzieć i umieć odszukać lokalizację profilu oraz pozostałych folderów Thunderbirda a program MozBackup robi to sam, automatycznie.

  • w przypadku IMAP i braku trybu Offine Twoja “porada” się nie sprawdzi.

 

 

Aliasy nie mają żadnego znaczenia MozBackup zapisze kopie wszystkich wiadomości, pod warunkiem, że są przechowywane lokalnie na komputerze (offline)

Jak to sprawdzić i ewentualnie załączyć - napisałem wcześniej.

 

 

“Powinno” - gratuluję szczegółowej informacji.

Teraz dopiero piszesz o mailach offline? :wink:

Wcześniej jakoś pisałeś tylko o POP3 w przypadku którego zawsze maile są przechowywane lokalnie (offline)

Trochę więcej precyzji w wypowiedziach, bo wprowadzasz mętlik.


(Jusko) #7

Fakt, pewne rzeczy założyłem jako logiczny pewnik backupu (choćby posiadanie pożądanej zawartości offline).

Odniosłem się też stricte do pytania - “czy się da”, a nie “jak to zrobić” (ponieważ użytkownik może wie, gdzie ma profil, bo inforacje o tym są we właściwościach konta, więc może wystarczyło wskazać co dalej, a jak nie, to zapyta i się dowie) :slight_smile:

Aczkolwiek zgoda - punkt widzenia zależy od siedzenia :wink:


(Ppowchowicz) #8

jeszcze takie pytanko. zrobiłem backup, który ma ponad 11 GB. chciałem go przenieść na innego kompa przy pomocy pendrivea, ale wyskakuje komunikat, że plik jest za duży. rozumiem, że ogranicza mnie fat32, jak zmienie na ntfs to będzie grało?

 

drugie pytanko. jak robie przywrócenie to odpalam mozbackupa i po przywruceniu będę miał wszystko w thunderbirdzie ?


(Cedar) #9

Tak, będzie grało.

 

 

Po przywruceniu nic nie będziesz miał, dopiero po przywr ó ceniu i jak przełączysz tryb pracy w programie MozBackup.

Czy to tak trudne pomyśleć? Do czego służy backup?