Thunderbird - inny wygląd mojej stopki przy odpowiedziach

Mam problem w owym programem.

Przy tworzeniu wiadomości, stopka jest ok. Ale przy odpowiadaniu, przekazywaniu dalej, stopka się rozjedża, jakby program nie czytał wszystkich styli html. Czemu tak się dzieje?

Tutaj prawidłowa stopka

stopka1

… a tutaj zła

stopka2

1 polubienie

Sprawdź czy po zaznaczeniu wszystkiego i wybrania opcji wstaw :arrow_right:HTML…” są jakieś diametralne różnice w kodzie html / css.

image

Albo np. opcją “Zestaw narzędzi dla programistów” - opcja prawie jak “zbadaj element” w przeglądarce:

Nie ma różnicy. Ja automatycznie wymuszam w ustawieniach, aby każda wiadomość była wysłana w formie html. Wiem mniej więcej gdzie jest problem, tylko nie mogę zrozumieć, czemu tak się dzieje.
Jeżeli wywalę style css i zrobię to czystym kodem html, to jest ok.
Tylko, że to mnie nie urządza do końca. Ma ktoś pomysł, czemu przy odpowiedziach i przy przekazywaniu dalej, thunderbird nie czyta wszystkich styli?

1 polubienie

Dałoby radę udostępnić tę stopkę z usuniętym numerem tel. lub np. “111 111 111” i e-mailem innym by nie przychodził tobie spam (o ile już jakiś bot nie przeskanował obrazka i dodał cię do bazy spamu)?

Tak, spokojnie. Już sobie prawie poradziłem z problemem. Wywaliłem zbędne elementy css i zastąpiłem je elementami html. Thunderbird nie potrafi poprawnie interpretować marginesów. Bez marginesów i określania np długości elementów, wszystko działa prawidłowo.

<html>
<head>

</head>

<body leftmargin="13" topmargin="13">
    <font face="Verdana, Candara" size="3" color="#000066">
   
                  W razie pytań, służymy pomocą.<br>Pozdrawiamy,<br><br>
                  Maciej Wójcik - kierownik serwisu, ekspert ds. urządzeń fiskalnych<br><br>

     <p style="margin-top:-8px;">   
          <a href="http://00000.0000" target="_blank" style="text-decoration:none;letter-spacing:1.2px;margin-left:5px;"><font color="#000066"><b>e-urzadzenia.net</b></font></a>
     </p>

     <ul type="circle" style="line-height:19px;">
           <li style="margin-left:0px;margin-top:-10px;">Kasy fiskalne</li>
           <li>Terminale płatnicze</li>
           <li>Sprzęt komputerowy</li>
           <li>Oprogramowanie</li>
     </ul>                 
    
      <span style="letter-spacing:0.3px;">

             <b>tel: AAAAAAAAAAAAAAA</b><br>
             <span style="margin-left:2px;">&nbsp;<b>@:</b>&nbsp;<a href="mailto:0000.0000" style="text-decoration:none;
              margin-left:2px;"><font color="#000066"><b>AAAAAAAAAAAAAAAAAA</b></font></a>

      </span><br><br>
          
          <hr align="left" width="358" size="3" color="#000066" style="margin-left:-5px;margin-top:-5px;">
   
      </font>            
   
            <font size="2" face="Verdana, Candara" color="#000066">
                   <span style="letter-spacing:0.7px;margin-left:-5px;">Doradzimy Ci najlepsze i najtańsze rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb.</span>
            </font><br><br><br> 
   
</body>
</html>

Thunderbird źle wyświetla czy to w nowej wiadomości, czy to w odpowiedziach, długość linii hr. W przeglądarce wygląda inaczej niż w programie. Źle wyświetla również elementy li.

1 polubienie

Znalazłem przyczynę.
Po części ja zawaliłem. Marginesy się rozjeżdżały z dwóch powodów.
Po pierwsze przeniosłem styl margin-left: z ul do li i jest ok. Thunderbird nie potrafił dobrze zinterpretować
margin-left w ‘ul’, choć na przeglądarce wyświetlało się dobrze.

Druga przyczyna, to wielkość czcionki. TB nie potrafi dobrze zinterpretować wielkości czcionki w html i zrobiłem to na css.

1 polubienie

Ja dodam że u mnie kod się nie rozjeżdżał (pewnie dzięki zastąpieniu marginesów <br> w ilości 2/3) ale nie miałem czasu przetestować po zastosowaniu spanów z CSS liniowym (jak będę mieć czas to przetestuje dodając margin-bottom w CSS).

Sprawdzałem mając plik html jako stopka w pliku i potem w tym polu na opis stopki.


Ja bym zastosował paragrafy i mniej więcej tak to wygląda:

<div style="margin: 13px; font-family: Verdana, Candara; font-size: 12px; color: #000066">
   W razie pytań, służymy pomocą.<br>Pozdrawiamy,<br>
   <p style="margin: 10px 0">
      Maciej Wójcik - kierownik serwisu, ekspert ds. urządzeń fiskalnych
   </p>
   <p style="margin: 10px 0">   
      <a href="http://00000.0000" target="_blank" style="text-decoration: none; letter-spacing: 1.2px; margin-left: 5px;"><b style="color: #000066">
      e-urzadzenia.net
      </b></a>
   </p>
   <ul style="line-height:19px; list-style-type: circle;">
      <li style="margin-left:0;margin-top:-10px;">Kasy fiskalne</li>
      <li>Terminale płatnicze</li>
      <li>Sprzęt komputerowy</li>
      <li>Oprogramowanie</li>
   </ul>
   <p style="letter-spacing:0.3px;">
      <b>tel: 111 111 111</b><br>
      <span style="margin-left:2px;">&nbsp;<b>@:</b>&nbsp;<a href="mailto:0000.0000" style="text-decoration: none; margin-left: 2px;"><b style="color: #000066">login @ domena . pl</b></a>
      </span>   
   </p>
   <hr style="margin-left:-5px; margin-top: 5px; color: #000066; text-align: left; width: 385px">
   <p style="font-size: 10px; color: #000066; letter-spacing: 0.7px; margin-left: -5px;">
      Doradzimy Ci najlepsze i najtańsze rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb.
   </p>
</div>

I przy domyślnej opcji odpowiedź u mnie się nie rozjeżdża (nie testowałem opcji umieszczania stopki na dole czy w inny sposób opcji cytowania poprzednich treści).

Znowu powraca problem stopki.

Po lewej stronie oryginalna stopka, po prawej taka, którą otrzymuje w odpowiedziach.
Dlaczego tak się dzieje? Przy tworzeniu nowej wiadomości wszystko jest ok. Problem pojawia się przy odpowiedziach i przekazywaniu dalej. Korzystam z najnowszej wersji TH i zaczyna mi brakować pomysłów.

Dodatkowo zauważyłem, że w odpowiedziach pojawia się podkreślenie linków oraz inne odległości między elementami stopki.
W thunderbirdzie mam ustawione domyślne kodowanie smtp na utf-8 a przychodzące na iso 8895-2.

Pewnie osoba wysyłająca odpowiedź ma ustawione ISO 8895-2 i być może jej klient pocztowy rozwala formatowanie i dostajesz podgląd rozwalonej stopki.

Pewnie zostało by wypracować jakiś ogólnie dobrze wyświetlający się styl stopki, nawet jakby trzeba było użyć html4 i przestarzałych atrybutów na wygląd.

Wysłałem teraz wiadomość na swoją prywatną skrzynkę. Na prywatnej skrzynce się dobrze wyświetla, ale jak dam odpowiedz, to już się rozjezdżają elementy i nie ma zachowanych odległości. Po odebraniu na thunderbirdzie, odległości oczywiście są niezachowane.