Thunderbird - odzyskiwanie wiadomości z opróżnionego kosza

… jak w tytule. kliknąłem “opróżnij kosz”… i złapałem się za głowę. skasowałem jednego maila, który jako “spam” od razu tam trafił.

czy jest jakaś możliwość, żeby przywrócić zawartość kosza?

(przeszukując wyszukiwarką archiwum znalazłem tylko informację jak przywrócić usunięty cały profil, stąd to pytanie)

Jeżeli nie wykonałeś jeszcze ‘porządkowania folderów’ szansa na odzyskanie tego maila jest spora. Zwłaszcza jeżeli pamiętasz choć fragment jego tytułu, nadawcy lub treści. Odszukaj plik w którym przechowywane są maile. Szukaj w: Właściwości konta -> Konfiguracja serwera -> Folder lokalny -> plik o nazwie Trash (bez rozszerzenia). To (prawie) zwykły plik tekstowy, przy zamkniętym Thunderbirdzie otwórz go w Notatniku (albo czymś lepszym, lepiej radzącym sobie z wyszukiwaniem fragmentów tekstu w pliku i wyszukaj frazę, o której wspomniałem na początku. Jak już znajdziesz, skopiuj tekst od czegoś podobnego do:

From - Tue Oct 30 23:49:09 2007

X-Account-Key: account3

X-UIDL: fg8fm0.23k.1

X-Mozilla-Status: 0009

X-Mozilla-Status2: 00000000

X-Mozilla-Keys:

do następnych takich wierszy za znalezionymi fragmentami usuniętego maila (ale już bez tego drugiego From - … itd. To już następny mail). Zmień wiersz X-Mozilla-Status: 0009 (usunięty) na X-Mozilla-Status: 0000 (wiadomość nieprzeczytana).

Zapisz zmiany. Po uruchomieniu Thunderbirda skasowany mail powinien ponownie pojawić się w koszy jako nieprzeczytana wiadomość :).

P.S. Jeżeli jednak wykonałeś porządkowanie folderów (ręcznie lub automatycznie, zgodnie z opcjami programu) - zapomnij o odzyskaniu tego maila. Chyba, że rzecz dzieje się na Viście i masz do dyspozycji ‘Poprzednią wersję’ pliku Trash.

P.S.2 http://kb.mozillazine.org/Undelete_a_message

nie, nie wykonywałem porządkowania folderów.

… ale muszę przyznać, że zgubiłem się już na początku Twojej porady.

“Szukaj w: Właściwości konta -> Konfiguracja serwera -> Folder lokalny -> plik o nazwie Trash (bez rozszerzenia).” mam Thunderbirda 2.0.0.6 - czy chodzi o Narzędzia -> Konfiguracja kont -> Konfiguracja serwera -> … i tu zaczynają się schody, bo mam sekcję: katalog lokalny", ale to adres do miejsca na dysku.

poszedłem za tym adresem:

“C:\Documents and Settings\Mój_login\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles\iyw2yraa.default\Mail\pop3.wp.pl”

i mam w tym folderze pliki Trash, Trash.msf, Junk.msf.

“trash” otwarty przy zamkniętym Thunderb. jest pusty (“waży” 0 KB), “trash.msf” zawiera kilkanaście linii podobnych do tych:

hmmm. nigdzie śladu po "X-Mozilla-Status: 0009 " :shock:

Jakie to konto? Bo np gmail zapisuje kopie wiadomości na serwerze i wystarczy wejść na pocztę przez przeglądarkę…

I to jest dobry ślad, o tym folderze pisałem. I o pliku Trash.

To niedobrze, że plik Trash jest pusty. Trash.msf i inne pliki są tu nieistotne. Najważniejszy jest Trash. I jeżeli jest pusty, to podejrzewam, że Thunderbird wykonał automatyczne porządkowanie folderu Kosz. Czarno widzę odzyskanie tego maila…

Na wszelki wypadek przeszukaj też (wg. podanej wyżej procedury) inne pliki Inbox, Junk. W folderze (na dysku) pop3.wp.pl oraz Local Folders.