Thunderbird - usuwanie wiadomości z serwera

(Ziem) #1

Witam!

Czy jest możliwość usuwania wiadomości z serwera poczty w programie Mozilla Thunderbird?

Chodzi mi dokładnie o to, aby Thunderbird usuwał jedynie te wiadomości, które zaznaczę/wybiorę, a nie wszystkie, które dam do kosza w programie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Ziem!

(dark__jedi) #2

Pobaw się ustawieniem Thunderbirda narzędzia>konfiguracja kont> konfiguracja serwera - może ustawienie opcji zadowoli cię jeśli chodzi o kasowanie maili np. z opóźnieniem

(Max) #3

ehlo.a.

zmień protokół poczty na IMAP - jeśli twój serwer poczty na to pozwala. Tam masz dużo większe możliwości zarządzania swoimi widomościami.

pzod.r

(Ziem) #4

Dziwne, nie dziwne....

Po prostu, chcę żeby na serwerze były wszystkie wiadomości (bez tych zbędnych - które chcę wywalać na bieżąco), a w kliencie tylko te które potrzebuje, a nie cały zestaw email z paru lat. Nie chcę wchodzić na wszystkie poczty, żeby wywalać niepotrzebne emaile, chcę to robić spod klienta.

Z tym IMAPi spróbuję coś pokombinować .

(Ziem) #5

Ok, ale czy będę miał możliwość: usuwać wiadomości tylko w kliencie oraz w kliencie i na serwerze?

(Ziem) #6

Dzięki za informacje :).

(Anita219magda) #7

Witam,

mam odwrotny problem. Zainstalowałam thuderbird i założyłam konta na kilka adresów z różnych portali. Dowiedziałam się, że usuwanie wiadomości z programu nie powoduje usunięcia ich z serwera. U mnie okazało się inaczej w przypadku adresu na onet i na wp. Wiadomości się skasowały. Jestem zdziwiona, gdyż korzystam z protokołu pop3 (na obu pocztach).

Moje pytanie: Jak to możliwe, że program ingeruje w zawartość serwera??

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, A.

(adam9870) #8

Witam,

POP3 jest właśnie taki, że jeżeli ściągniemy wiadomość z serwera (odbierzemy pocztę) to jest ona kasowana z serwera chyba, że w opcjach programu pocztowego ustawimy inaczej.*

Co innego w przypadku IMAP , korzystając z którego ma miejsce synchronizacja zawartości folderów w programie pocztowym ( Odebrane, Wysłane, Kopie robocze ) z zawartością konta na serwerze. Widać to po wejściu na pocztę poprzez interfejs WWW (tzw. webmail). W praktyce wygląda to tak, że korzystając z Thunderbirda, Microsoft Outlook albo z innego programu do obsługi poczty elektronicznej, wysyłamy wiadomość. Jest ona zapisywana do folderu Wysłane w tym programie oraz na serwerze. I odwrotnie. Czyli przykładowo korzystamy z poczty poprzez interfejs WWW. Wysyłamy e-mail, jest ona w folderze Wysłane na serwerze, co widać w interfejsie WWW. Uruchamiamy program pocztowy, przechodzimy do folderu Wysłane i tamta wiadomość dostępna jest również tutaj.

* - w przypadku POP3 , Mozilla Thunderbird 9 oferuje następujące funkcje:

thunderbirdpozostawwiad.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Dla porównania, oto zrzut ekranu z Microsoft Office Outlook 2010 :

officeoutlookpozostawwi.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Na uwagę zasługuje pewna opcja. Mianowicie " pozostaw kopię wiadomości na serwerze" - wiadomość trafia do nas, odbieramy ją w programie pocztowym, a mimo to, ta wiadomość jest dostępna cały czas na serwerze (nie jest kasowana z niego), dlatego można uzyskać do niej dostęp po wejściu na swoje konto pocztowe poprzez interfejs WWW (tzw. webmail). Oprócz tego, opcja: "przez: [liczba] dni" pozwala skonfigurować opcję pozostawiania wiadomości na serwerze, ale nie na zawsze, ale przez określoną ilość dni. Podobnie: " dopóki wiadomość nie zostanie usunięta". Wówczas pobieramy wiadomości (odbieramy pocztę) i ona jest dostępna w programie pocztowym, jak i na serwerze, ale tylko do czasu kiedy w programie pocztowym nie wybierzemy opcji usunięcia konkretnej wiadomości.

Jedynym kontem, które oferuje IMAP i jest mi znane (dlatego być może ktoś inny będzie w stanie polecić coś jeszcze) jest Google Mail (gmail): https://mail.google.com/

Pozdrawiam serdecznie.

(Anita219magda) #9

Dziękuję za odpowiedź. Jednak z tego, co sprawdzałam, mam zaznaczoną tylko opcję Pozostaw kopię na serwerze. Takiej kopii nie ma. Dla porównania, na interia.pl wiadomości skasowane w thunderbird trafiły do kosza, a na gmailu zostały wszystkie w folderze Odebrane. Napisałam już do onet i do wp, czekam na odpowiedź....

(adam9870) #10

Może pobrała Pani wiadomości, zanim ta opcja była zaznaczona, albo nie była zaznaczona w ustawieniach konkretnego konta? Dla każdego konta trzeba osobno skonfigurować opcje takie jak pozostawianie kopii na serwerze.

W każdym razie, życzę powodzenia, bo możliwe, że serwisy posiadają kopie zapasowe poczty użytkowników. Miłego wieczoru.