Thunderbird - zmiana pop na imap z zachowanie pewnym funkcji

Witajcie. Otóż  mam profil w TB, na którym jest kilka kont po protokole pop. Teraz przydałaby się synchronizacja z mailem mobilnym, więc pop nie jest najlepszym rozwiązaniem żeby mieć wszędzie identyczna pocztę. Przydałoby się przejść na imap. Kiedyś nie było mi to potrzebne więc został pop. Samo przejście nie wygląda tragicznie. Mam jednak pytanie, żeby nie zrobić gafy i może ktoś mi podsunie rozwiązania.

  1. Jak wyłączę pobieranie wiadomości przez konto POP i utworze identyczne IMAP to mogę w TB w jakiś sposób “przenieść” wiadomości z wyłączonego konta POP do IMAP (wgrać je na serwer) bezpośrednio do właściwych katalogów tj. Odebrane do odebranych, Wysłane do wysłanych itd.?

  2. Bardzo przywykłem do korzystania z funkcji Archiwum w TB. Jak to jest rozwiązane podczas korzystania z protokołu IMAP? Po naciśnięciu wiadomość znika z serwera i trafia na dysk do “Archiwum” w programie?  Da się ewentualnie utworzyć jakoś taką “archiwizację” bezpośrednio na serwerze?

  3. Rozumiem, że po wskazaniu w konfiguracji konta zapisywania wiadomości wysłanych do katalogu wysłane na serwerze trafiają one właśnie tam? Zgadza się?

 

Robiąc od początku IMAP nie byłoby pytań, teraz muszę jakoś zgrać dwa systemy w jeden :slight_smile:

Dzięki za odpowiedz.

Pozdrawiam

  1. Możesz ale jeśli masz je też na webmailu, to musisz usunąć je najpierw z web maila bo ci się zdublują. Pamiętaj też, że każdy usługodawca ma określone limity ilości mailów, więc wgranie kilku tysięcy wiadomości może sporo potrwać. .

  2. Thunderbird utworzy folder/etykietę ARCHIVES i w niej ewentualnie daty/roczniki- według ustawień. 

  3. Tak. 

W przypadku protokołu IMAP cała poczta przechowywana jest zdalnie na serwerze i utworzonych tam folderach. Po połączeniu z serwerem na komputer lokalny transmitowane są jedynie same nagłówki. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dostęp do skrzynki masz z dowolnego urządzenia. Nic nigdzie nie musisz przenosić. Wiadomości możesz archiwizować w folderze zdalnym lub lokalnie.