Thunderbolt 3 / USB 4 w Mac mini z M1

Mam Mac mini z m1 i ma on pod USB-C kontroler Thunderbolt 3 na zmianę z USB 4. Żeby wykorzystać Thunderbolt 3 dysk zewnętrzny tez musi posiadać takowy kontroler?? Mam podłączony przez kieszeń zewnętrzna z USB-C dysk SSD Intela 120GB i w macOS pokazuje, ze działa przez USB, a nie przez USB 4 czy Thunderbolt 3?

Jak lepiej było napisać w dziale Sprzętu to proszę przenieść bo nie wiedziałem gdzie lepiej :slight_smile:

Myślę, że kieszeń zewnętrzna nie obsługuje Thunderbolt i dlatego widzisz USB…

USB4 bazuje na Thunderbolt 3. To mniej więcej to samo o innej nazwie (Thunderbolt jest znakiem towarowym, do którego prawa ma Intel). Oczywiście USB4 i (w 99%) Tb3 są kompatybilne z USB3.

Tak, dyski potrzebują kieszeni na TB, by współpracować z takimi portami. Oczywiście jeśli myślimy o dyskach SSD NVME. Każde inne powinny działać z maksymalną prędkością już przy standardzie USB 3.1 (SSD SATA może nie stracić max parędziesiąt MB/s, najczęściej jednak strat nie będzie).

Możecie podrzucić jakiś najtańszy dysk z Thunderbolt 3, albo kieszeń z tym?? Może w to zainwestuje i jakiś dysk NVMe?? :slight_smile:

Dysk z kontrolerem Thunderbolt 3 o kablem thunderbolt 3 zadziała bez problemu na USB-C w wersji 3.0 czy 3.1?

Wątpię.