Thunderbolt 4 > DP 1.2(usb-c) 4k 60hz

Proszę o pomoc. Potrzebuje podłączyć laptop przez kabel usb-c. Z jednej strony mam laptop z portem usb-c (thunderbolt 4) z drugiej strony port usb-c ze wsparciem dp 1.2 (monitor acer PE270k). Niestety działa tylko 30hz przy 4k. Obraz idzie przez kartę intela. Nie widzę w sterownikach nigdzie opcji zmiany formatu kolorów z rgb na jakiś węższy. Czy 4k 30hz to jest ograniczenie sprzętowe tego połączenia, czy można coś gdzieś ustawić?
Wiem, że mogę użyć hdmi, ale takie rozwiązanie jest dla mnie wygodne, ponieważ jednym kablem wyświetlam obraz na monitorze i ładuje laptop. Niestety 30hz powoduje brak płynności obrazu nawet podczas przewijania stron internetowych.

może musisz wyłączyć HDR?
https://support.microsoft.com/en-us/windows/hdr-and-wcg-color-settings-in-windows-10-2d767185-38ec-7fdc-6f97-bbc6c5ef24e6

Właśnie nie jest włączony, w teorii thunderbolt 3 bo taki jest w monitorze powinien obsługiwać 4k 60hz. Może kabel usb-c inny? Ale taki był w zestawie z monitorem. Chyba, że coś acer zablokował.

Zarówno na monitorze i komputerze?
Jeszcze jedno: USB3 chyba musi być off w ustawieniach monitora.

Dzięki, możliwe że to było to. Miałem usb3 na on bo w sumie to chyba dotyczyło innych usb z boku obudowy więc nie widziałem związku. Zresetowałem monitor do fabrycznych, teraz jest na off ta opcja i wszystko działa, ale nie ruszam bo się znowu popsuje;)

Mam na pasku tray, taka ikonę usb która się pojawia w momencie podłączenia dysku na usb, to jest normalne że ona się tam znajduje gdy monitor jest podłączony?

Nie mam pojęcia, ale nie przejmowałbym się tym za bardzo.